Daleko do nieba. Rozdział 10.
opowiadania >Jej nagie ciało drżało z zimna i zdenerwowania. Dlaczego tak wierzyła w to, że chodzi o nią? Nie miała żadnej pewności, ale intuicja właśnie tak jej podpowiadała. Tak to wszystko by się zgadzało. Zakończenie tej chorej sytuacji miało być pozytywne? Miała wrócić do domu i zapomnieć o tym, że mogła być zakażona bakterią?
To ona umrze. Mówili właśnie o niej. Gdzieś w środku właśnie tak czuła.
Wstała i otworzyła kabinę prysznica. Sięgnęła po ubrania. Nałożyła je na siebie i stąpając gołymi stopami po podłodze podeszła do biurka. Oparła się na nie spoglądając przez okno.
-Dwa dni - powiedziała na głos.
Była w amoku. Nie wiedziała, co zrobić. Po prostu stała tak i wpatrywała się szeroko otwartymi oczami, myśląc o tych, których kochała, myśląc o życiu, którego nie ma.
Nagle zaczęła łkać. Podeszła bliżej ściany. Oparła się o nią plecami i zakryła twarz dłońmi. Wtedy z jej gardła zaczęły wydobywać się głosy wyrażające niezwykły ból. Łapała powietrze niczym ryba wyjęta z wody, zalewała się łzami i drżała na całym ciele.
Zanim doszła do siebie minęła godzina. Siedziała skulona przy biurku oparta o zimną ścianę.
Patrzyła się w jeden punkt na drzwiach, które od porannej wizyty pielęgniarki jeszcze się nie otworzyły. Może dali sobie już spokój? Skoro wiedzieli, że umrze, po co mieliby przeprowadzać jakąkolwiek kontrole?

W pewnej chwili ocknęła się, sięgnęła po zeszyt leżący na biurku i otworzyła go. Była już spokojniejsza, ale ręce wciąż jej nieco drżały.

Dzień II tygodnia II
Może nie tak miały wyglądać moje notatki, ale jakie to ma znaczenie? Czuje, że zapisywanie moich uczuć jest dla mnie najlepszym sposobem na uspokojenie i odstresowanie.
Moje życie nabrało dziwnego tempa, którego w żaden możliwy sposób nie ogarniam. Mam umrzeć? Mówili o mnie? Nie chce tego! Nie chce umierać i zostawiać tych, których kocham. Chcę wrócić do tamtego życia, gdzie wszystko było normalne… może nie najlepsze, bo przecież nie wszystko jest idealne, ale przynajmniej było dobrze. Wtedy także się bałam, chociażby o Nicholasa, który chorował, i cierpiał bez środków przeciwbólowych, na które czasami nie było nas stać. Już raz życie wywróciło mi się do góry nogami, teraz stało się to drugi raz, teraz jednak miałam spore nadzieje i pewne przekonanie, że to tylko chwilowe. Ale ktoś ma umrzeć… Słyszałam tę rozmowę i coś mi podpowiada, że mówili właśnie o mnie. Wszystko byłoby całkiem logiczne. Długie bolesne badania, zero informacji i zero odwiedzin dzisiejszego dnia. Może mój los jest już przesądzony? A może wmawiam sobie, że ma być źle i że jest źle? Może po prostu szukam dziury w całym? Może przetrwam ten tydzień, potem następny i wszystko wróci do normy? A może potrwa to nawet krócej? Dlaczego w głowie mam wciąż złe wizje przyszłych dni? Dlaczego dobre myśli są dla mnie wrogami? Nie wiem… Może oni mając z tym coś wspólnego, może to ich eksperymenty i badania działają na mnie tak negatywnie, a może jestem typową pesymistką i obieram najgorsze wyjścia, ale czuje się tak jakbym już nigdy miała nie być szczęśliwa. Tak jakby już nigdy miało nie być dobrze. To wszystko jest śmieszne…
Jeśli mam umrzeć mam nadzieje, że stanie się to szybko i nie będę cierpiała…

*
Popołudnie tego dnia było nader spokojne. Na sprawy, którymi miał zająć się parę dni temu znalazł właśnie czas tego dnia. Nikt do niego nie dzwonił, nikt nie wpadał z nagłymi problemami. Spokój i cisza. Mógł usiąść w fotelu z paczką papierosów pod ręką i sięgnąć po papiery, które od jakiegoś czasu na niego czekały. Było tego całkiem sporo. Niedokończone harmonogramy na następny miesiąc, nieprzeczytane zapiski lekarzy i decyzje, którym musiał wyrazić zgodę lub odmówić. Intuicyjnie jednak jego ręka sięgnęła po najgrubszy ze skoroszytów, w którym zawarty był życiorys Amy Peterson. Wielokrotnie brał się za czytanie, ale za każdym razem, ktoś lub coś mu w tym przerywało. Lektura jej życia była ciekawa, a zapiski z ostatniego tygodnia tworzyły wspaniałą historie, której on był autorem.
Z paczki wyjął papierosa, zapalił go i zarzucił nogi na biurko. Na kolanach położył skoroszyt i przez następną godzinę skrupulatnie śledził jej losy zapisywane przez ostatni tydzień.
-Ciekawe… - powiedział sam do siebie.
Odrzucił skoroszyt na biurko, głowę oparł o krzesło spoglądając w sufit. Paląc papierosa obmyślał wydarzenia ostatnich dni. Po chwili sięgnął po gruby zeszyt A4 ze swoimi zarządzeniami na ten miesiąc. Otworzył na właściwej stronie. Był to rodzaj nietajnego pamiętnika, do którego dostęp mieli wyznaczeni ludzie. Oni odczytywali jego odczucia dotyczące każdej ze spraw.
Chwycił długopis i zaczął pisać, ale już po chwili skreślił swoje zarządzenia i zmienił na mniej rozległe uznając, że zbyt wiele uwagi poświęca Amy Peterson. Kiedy skończył odrzucił skoroszyt odnoszący się do jej osoby i chwycił po teczkę, w której znajdowały się informacje dotyczące jej towarzysza. Kuba Kasprowicz. Prześledził na szybko historie ostatni dni. Otworzył na pustej kartce zeszytu z zarządzeniami i ponownie wziął do ręki długopis.


- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów