Decyzja władcy
opowiadania >Jeden z najbardziej upalnych dni w roku dobiegał końca. Słońce powoli znikało za wysokimi wzgórzami majaczącymi na zachodzie.


Ilyana, Ruki i Naimad szli leśną ścieżką w kierunku miasta Kerinolist – stolicy Atrii. Cały dzień spędzili nad jeziorem, nie robiąc właściwie nic.


Leśna droga, osłonięta gęstymi koronami drzew, urywała się nagle, by po chwili powrócić jako szeroka, brukowana ulica biegnąca pomiędzy budynkami elfiego miasta.


Domy z białego marmuru uchylały swe przyjazne drzwi po obu stronach drogi. Wszystkie miały ogromne okna wpuszczające do wnętrz duże ilości światła. Na marmurowych ścianach wiły się błyszczące, srebrne linie, przybierające kształty drzew i kwiatów. Ulica prowadziła do okrągłego rynku otoczonego Wiecznie Kwitnącymi drzewami. Kolor ich kwiatów zmieniał się w zależności od pory roku: wiosną były różowe, latem żółte, jesienią czerwone, zimą niebieskie. Nasycenie kolorów zależało od pogody. Na środku rynku umieszczona była fontanna w kształcie jednorożca, z jego rogu tryskał strumień wody, który migotał w promieniach słonecznych, a następnie wpadał z cichym szmerem do baseniku. Dalej droga wiodła do pięknego Leśnego Pałacu, który górował ponad miastem. Ściany ze śnieżnobiałego marmuru przecinały złote linie uformowane na kształt pnączy. Złoty dach oślepiał swym blaskiem. Framuga ciemnych, dębowych wrót ozdobiona była szlachetnymi kamieniami.


Trójka elfów dotarła do rynku i zatrzymała się.


No to zobaczymy się jutro – powiedział Naimad, odchodząc powoli w kierunku swego domu i machając ręką na pożegnanie.


Tak! Będziemy trenować walkę mieczem jednoręcznym, pamiętaj o tym! – krzyknął za nim Ruki.


Pamiętam!


Rodzeństwo stało przez chwilę i patrzyło na oddalającego się przyjaciela.


Chodźmy. – Ruki pociągnął dziewczynę za rękę. – Spóźnimy się na kolację, a wiesz, że rodzice tego nie pochwalają.


O, a ty nagle zacząłeś się tym przejmować – mruknęła z ironią Ilyana.


Nie, ja tylko... – zaczął chłopak, ale elfka mu przerwała


Dobra, nie tłumacz się, wiem o co chodzi. Jesteś głodny i nie chcesz się do tego przyznać, jak zwykle.


Co? Nie! Wcale nie, to znaczy tak, jestem głodny, ale wcale nie zamierzam tego ukrywać!


Akurat. – Ilyana pokazała mu język.


Chłopak prychnął i pomaszerował w kierunku pałacu nie oglądając się na siostrę. Elfka ze śmiechem, pobiegła za nim.


Elfy dotarły do dębowych wrót, Ruki otworzył je delikatnym pociągnięciem i oboje weszli do środka, mijając kłaniających im się nisko strażników. Znaleźli się w ogromnym pomieszczeniu, naprzeciw nich marmurowe schody biegły na wyższe piętra, na jasnozielonych ścianach wisiały obrazy przedstawiające piękne krajobrazy i portrety, z których spoglądali dostojnie dawni władcy. Z granatowego sklepienia, na którym połyskiwały realistyczne imitacje gwiazd i innych dalekich ciał niebieskich, zwisały złote żyrandole o barwnych kryształowych kloszach.


Po schodach schodził powoli mężczyzna odziany w białe szaty, na ramionach miał szkarłatną pelerynę, a jego długie srebrzyste włosy związane były z tyły głowy. Na twarzy malował mu się smutek, gdy spoglądał swymi niebieskimi oczyma na Rukiego. Towarzyszyła mu piękna elfka o bardzo długich, rudych i pokręconych włosach. Na jej obliczu również widać było głęboki żal, a w kącikach zielonych oczu migotały łzy.


Byli to Lantar i Raanna – władcy Atrii, a zarazem rodzice Ilyany i Rukiego.


Lantar podszedł do młodych elfów.


Dobrze, że już wróciliście – powiedział i spojrzał na swego syna. – Ruki, po kolacji muszę z tobą porozmawiać na bardzo ważny temat.


O co chodzi?


Po kolacji, synu – powiedział władca i odszedł do jadalni.


Ilyana spojrzała na chłopaka pytająco, ale on tylko wzruszył ramionami i podążył za ojcem.Nie jestem zadowolony ze swojej decyzji, ale niestety nie miałem innego wyjścia – rzekł Lantar, odkładając sztućce na talerz.


Raanna spuściła głowę, a Ruki i Ilyana spojrzeli z zaciekawieniem na swego ojca.


No mów wreszcie, o co chodzi! – krzyknął niecierpliwie chłopak.


Jak wiesz, zbliża się wojna. Na zachodzie gromadzą się wrogie armie, nastroje mieszkańców Rutry stają się nerwowe, wśród ludzi dochodzi do bratobójczych walk. Elfy jeszcze tego nie odczuły, ale to tylko kwestia czasu. Rovar, król ludzi, przysłał do mnie posłańca z zapytaniem czy elfy włączą się do tej wojny. A ja, po długim namyśle, postanowiłem, że staniemy do boju po stronie ludzi i wszystkich ras, które zadeklarują swoją pomoc...


Oszalałeś?! – krzyknęła Ilyana. – Wojny nie są dla elfów! Po co chcesz się tam pchać?! Skazujesz swoich poddanych na pewną śmierć!


Według ludzi śmierć w boju to zaszczyt – mruknął Ruki.


Ale my nie jesteśmy ludźmi! – prychnęła dziewczyna.


Córko, posłuchaj! Też tak pomyślałem na samym początku, ale doszedłem do wniosku, że prędzej czy później będziemy musieli walczyć. Jeśli my nie pójdziemy na wojnę, wojna przyjdzie do nas.


Ilyana ze smutkiem popatrzyła na ojca.


Ruki chcę, abyś zajął się zebraniem wojska. Wszystkie elfy, które przeszły podstawowe szkolenie w walce jakąkolwiek bronią mają się przygotować do wymarszu. Wyruszamy pojutrze rano do Gillonistu, a stamtąd do

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów