Duch w krawacie
opowiadania >podać powód, dla którego zamienia pani dom na mieszkanie w bloku?


- Przez sąsiadki, które mnie zadręczają i nie pozwalają zasnąć – odpowiedziała prawie jednym tchem.


- To jest jedyny powód? – dociekała Karola.


- Jak Pana Boga kocham, mówię prawdę – postukała się w pierś.


- Dobrze, już dobrze. Niech pani nie wzywa Pana Boga nadaremno – rzekła Karola i pogłaskała Cecylię po włosach.


Ponieważ była to dla Cecylii, zamiana niecierpiąca zwłoki, więc już od samego poniedziałku rozpoczęła się bieganina. Boże! W głowie się nie mieści, ile to było załatwiania. Nie wszędzie od razu zostały przyjęte, trzeba było się zapisać na dzień i nawet na godzinę. Jednak po niespełna dwóch tygodniach, nadszedł dzień przeprowadzki. Karola podzwoniła po rodzinie, żeby ktoś jej pomógł poustawiać meble, ale spotkało ją rozczarowanie; nikt nie dysponował wolnym czasem. Karola tak się wściekła, że wykrzyczała im wszystko, co leżało jej na sercu. Wkrótce wpadła na genialny pomysł, za flaszkę taniego wina, każdy pijus jej pomoże. Jak pomyślała, tak zrobiła. Jeszcze tego samego dnia, wsiadła w samochód i pojechała do sklepu, aby zaopatrzyć się w tanie wińsko. Tak naprawdę nie musiała jechać samochodem, sklep spożywczy się mieścił prawie naprzeciwko jej domku. Ale Karola wszystko wzięła pod uwagę: po co mają szemrać, że wprowadziła się alkoholiczka. Samochód zatrzymała, tuż przed samym sklepem i zdecydowanym krokiem weszła do wewnątrz. Rozejrzała się ciekawie, nienajlepiej był zaopatrzony w artykuły spożywcze. Za to alkoholu było pod dostatkiem. Spojrzała na sprzedawczynię, która stała za ladą i bębniła palcami w blat; też zbyt ciekawie nie wyglądała. Karola poprosiła o cztery butelki. Spojrzała na nią kątem oka i spytała od niechcenia, które ma podać? Karola wydęła wargi i rozejrzała się po półkach, na żadnym asortymencie nie było ceny.


- Wie pani, jakieś niedrogie. Jeszcze chciałam spytać, czy są tu chłopy, którzy lubią popić i za flaszkę, co nieco pomogą?


Sprzedawczyni głośno zachichotała, pokazując dwa ubytki zębów.


- Tak miła pani, takich spotkać można wszędzie, gdzie tylko się człowiek obróci. Na tyłach tego domu, pod kasztanem stoi ławeczka; tam siadają w czwórkę i piją z gwintu. Podobnie jak w telewizyjnym serialu ,, Ranczo’’. Kiedyś siadali tuż przed sklepem, ale policja ich przepędziła i wynieśli się, żeby nie pić na widoku. Co takiego, ma pani do zrobienia?


- Mam do poustawiania meble, z którymi w żaden sposób nie mogę sobie poradzić.


- Już wiem – pomachała dłonią. - To właśnie pani się zamieniła z Cecylią Bąbelek? Karola przytaknęła oczami. - Muszę panią zmartwić, dzisiaj będzie trudno cokolwiek załatwić: nie ma Ryśka.


- Kim jest Rysiek?


- To ich szef, to on zarządza całą robotą.


- Kiedy będzie?


- Dzisiaj ma sprawę w sądzie o alimenty, jeżeli go nie przymkną, będzie jutro od samego rana. Jeśli sobie pani życzy, porozmawiam z nim.


- Jakby była pani uprzejma, zaraz podam adres – wyjąkała Karola.


- Nie trzeba, miła pani. Bąbelek, też korzystała z tego typu usług. Zresztą, jak wszyscy – dodała.


Na następny dzień od wczesnego rana, zjawił się Rysiek ze swoją brygadą. Kiedy Karola otwarła drzwi aż ją zapchało. W progu stał chłop, jak dąb, a tuż na nim trójka wystraszonych chłopysiów, którzy nerwowo ugniatali w swoich dłoniach czapeczki z daszkiem. Karola się ciepło uśmiechnęła, gestem dłoni zapraszając ich do wewnątrz. Chłopy, pakując się do mieszkania - powitali ją śmiechem od ucha do ucha i skłonili się niemal do samej ziemi. Po chwili, chłopacy uwijali się żwawo, po prostu robota paliła im się w ręku. Karola za nimi nie nadążała, oczy miała na około głowy. Trochę się denerwowała, żeby jej czegoś nie zwinęli. Zaś z drugiej strony rzecz biorąc, chwytało ją zdziwienie. Nie mogło jej się w głowie pomieścić, jak czwórka tak bardzo pracowitych ludzi, byczy się na ławeczce, popijając tanie paskudztwo. Nie minęła jeszcze godzina, a chłopacy delektowali się pełną aromatu kawą i zajadali świeże drożdżówki. Na odchodne, Karola wręczyła im po tanim winie, dodając każdemu po jednej puszce piwa. W końcu im się należało. Po wyjściu Ryśka i jego brygady, pozostało najgorsze; sterty porozwalanych ciuchów. Ale i z tym nie było specjalnego kłopotu, Karola zakasała rękawy i dość szybko się ze wszystkim uporała. Wieczorem, zadowolona, siedziała przed telewizorem i popijała lampkę swojej roboty wina, które ofiarowała jej Cecylia Bąbelek. Wino było z czerwonej porzeczki, ale tak cholernie słodkie aż mdliło. Kiedy Karola udała się na spoczynek, było około północy. Była zmęczona, więc od razu zasnęła kamiennym snem. Wczesnym rankiem obudził ją jakiś głupkowaty śmiech. Najpierw nadstawiła uszu, skąd on dochodzi. Jednak, kiedy się dobre wsłuchała, nie miała wątpliwości, że od anorektyczki. Wyskoczyła z łóżka, przyłożyła szklankę do ściany i nadsłuchiwała w skupieniu. Po chwili stwierdziła, że anorektyczka ogląda komedię, która ją tak bardzo cieszy. – Jak mało niektórym ludziom, potrzeba do szczęścia – szepnęła Karola. Podeszła do drugiej ściany, by posłuchać, co słychać u grubej. Ale poza głośnym chrapaniem, niczego nie usłyszała.


Następny dzień upłynął Karoli na układaniu w szafach, jeszcze została jej piwnica oraz strych. Ale powoli z wszystkim się upora. Dzisiaj czuła się bardziej zmęczona, więc postanowiła wcześniej się położyć do łóżka. W nocy obudziło ją jakieś szuranie, przesuwanie mebli, stukanie jakby obcasami, że w żaden sposób nie było można zasnąć. Karola w końcu nie wytrzymała. Zerwała się z łóżka jak poparzona wrzątkiem, na boso pobiegła do kontaktu i zapaliła światło. Kiedy w mieszkaniu zapanowała jasność, własnym oczom nie mogła uwierzyć. Na komodzie, na której ona nie stawia gorących szklanek, bo zaraz zostają ślady; siedzi jakby nigdy nic, jakaś dziwna istota w krawacie. – Cholera, mam zwidy, albo zwariowałam - zaklęła głośno. Wytrzeszczyła oczy jeszcze bardziej, postać jakby się poruszyła. Ale nadal nie mogła jej z niczym skojarzyć, wyglądała jak przybysz z innej planety. Włosy miała osnute pajęczyną, wysuszonym palcem stukała po swoim udzie i gapiła się w księżyc.


- Skąd się tu wzięłaś, siło nieczysta! – wrzasnęła Karola.


Tajemnicza postać, zeskoczyła z komody, stanęła przed Karolą, grożąc pięścią – spytała takim samym tonem:


- Gdzie Cecylia Bąbelek? Jeśli mi zaraz nie powiesz, coś z nią zrobiłaś, wyślę cię na księżyc.


- Kim jesteś, skoro mi się odgrażasz?


- Jestem duchem.


- Ja

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 18:25:27, Ocena: 6.0
podoba mi się, pozdrawiam, alis
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów