Dzieci boże
opowiadania >DZIECI BOŻE


autor: LKZelewskiŻĄDZE, CZYLI W ABERRACJĘ KROK PIERWSZYZŁY


dzień pięćdziesiąty pierwszyWiedział, że nie powinien… tak jak nie powinien robić pierwszego kroku wiele dni temu. Wiedział, że to się źle skończy. Nie mógł jednak dłużej się opierać. Nie da się wygrać ze swoją naturą, pomyślał ponuro. Wiedział co zrobi, chociaż wcale nie chciał tego robić. Nie wiedział jeszcze jak i kiedy, chociaż to musiała być nieodległa przyszłość.OKRUTNE UMYSŁY


dzień czterysta dwudziesty piątyZło wyrządzone przez jednego człowieka rozlewa się, jak brudna maź na resztę społeczeństwa i zatruwa jego serca i umysły strachem, nienawiścią, rządzą odwetu…, pomyślała i odkręciła korek półlitrowej butelki wódki. Przez chwilę trwała nieruchomo, jakby zastanawiając się, czy warto znowu pić. Potem po raz kolejny przypomniała sobie przyczynę wszystkich tych filozoficznych rozważań, które ostatnimi czasy nawiedzały ją coraz częściej.


Była policyjnym psychologiem i widziała wiele. Może nawet więcej niż patolog, bo jej zadanie polegało często na wnikaniu w umysły tak niewyobrażalnie okrutne, że cywilizowany człowiek nawet nie jest w stanie sobie tego wyobrazić. Do tego ból ofiar, który był… Dosyć, stwierdziła. Najwyższa pora zmienić pracę.


Napełniła kieliszek i szybko opróżniła go jednym haustem.WŚCIEKŁY


dzień dwieście dwudziesty siódmyZabiłbym cię, gnoju. Jeśli tylko będę miał taką szansę, rozwalę ci łeb na milion kawałków, pomyślał.


Zdecydowanie niepokoiło go, że od jakiegoś czasu, kiedy tylko próbował zasnąć, w jego głowie pojawiały się obrazy, jakby projekcje jego mrocznych fantazji: jak rozwala temu gnojkowi głowę o ścianę. Jak strzela mu w łeb. Jak wypycha go z okna, albo rozjeżdża samochodem. Każdy sposób dobry, byle tylko uśmiercić faceta, a przy tym mieć jeszcze satysfakcję.


Nie zasługujesz na życie, gnoju, pomyślał Daniel.


Jeszcze nigdy nikogo nie zabił, ale tym razem zwyczajnie miał na to ochotę. Tak po prostu.ZWYKŁY DZIEŃ


dzień dwieście trzydziesty dziewiątyJanina szła do lekarza. W jej wieku problemy ze zdrowiem, to żadna niespodzianka, chociaż po prawdzie, to nigdy nie mogła się z tym pogodzić. Poruszała się całkiem sprawnie, chociaż właściwie wszyscy przechodnie wyprzedzali ją, jakby stała w miejscu. „Starość, nie radość” – powtarzał często popularny slogan, ale nie narzekała zbyt wiele i nie użalała się nad sobą.


Mąż już wprawdzie nie żył, ale miała córkę i wnuki. Nie spodziewała się, że przeżyje jeszcze wiele lat, ale bez względu ile go jej zostało, zamierzała wykorzystać pozostały czas jak najlepiej.W ZGODZIE


dzień zeroSiedział przed monitorem i stukał w klawisze klawiatury. Normalny dzień: praca, obiad, zabijanie czasu. Wylogował się z portalu społecznościowego. Przejrzał jeszcze zawartość skrzynki mailowej. Okazało się, że kolega z pracy podesłał mu link z informacją „musisz to zobaczyć”. Okazało się, że to filmik-składanka nagrań wypadków samochodowych w Rosji. Musiał przyznać, że się ubawił. Głupki, pomyślał. Pewnie przynajmniej połowa tych wypadków, to po pijaku.


W końcu pozamykał wszystkie otwarte okna. Od dłuższego czasu zastanawiał się, czy ma zrobić to, co właśnie zamierzał zrobić. Walczył z tym odkąd tylko pierwsza myśl zaświtała mu w głowie. Dlaczego ja?, zastanawiał się. Jak tylko mógł, starał się odwlec ten moment. Do dzisiaj, do tej chwili. Dlaczego nie umiem tego zwalczyć? Poddał się.


Po chwili zaczął stukać palcami w klawiaturę, wbrew sobie zapoczątkowując łańcuch tragicznych wydarzeń.DIABELSKA RZECZ


dzień trzysta osiemdziesiąty trzeci- Przynieś mi kawę, młody – polecił sierżant, gdy podjechali na stację benzynową.


- Taką jak…?


- Tak, pospiesz się.


Kuba wysiadł z radiowozu i ruszył do budynku. Męczył go ten bucek, którego musiał tolerować prawie każdego dnia, ale takie jest życie aspiranta. Młody to, młody tamto…


- Dzień dobry – powiedział.


- Dzień dobry. – Dziewczyna, Hania według plakietki, wyglądała na tak samo padniętą jak on. – Słucham?


- Cappuccino, proszę – powiedział Kuba. – Nie, dwa poproszę.


- Dwa razy cappuccino… A paliwo było?


Kuba zerknął na nią zdezorientowany, potem spojrzał na swój mundur.


- Pani wezwie policję, bo nie płacimy – uśmiechnął się.


- A, jasne, przepraszam. – Nie podchwyciła dowcipu. – Dwa razy kawka. Razem piętnaście dziewięćdziesiąt osiem.


Automat do kawy warczał, dziewczyna gadała coś do siebie pod nosem, a Kuba ziewnął. Zaraz kończył służbę. I dobrze. Było już późno, a właściwie już wcześnie, bo miał nockę. Właśnie wracali z sierżantem z interwencji. Zwykła burda pijanych domowników. W końcu mógł ruszyć z powrotem do radiowozu, popijając ciepły napój.


- Co tak długo? – burknął sierżant opierający się o dach samochodu.


- Dwie wziąłem…


- Pospiesz się, wezwanie mamy.


Kuba szybko wsiadł do radiowozu. Ruszyli ostro na sygnale.


- Co mamy? – spytał. Nie usłyszał wezwania, bo swoje radio zostawił w samochodzie.


- Ktoś znalazł zwłoki. Mamy zabezpieczyć teren, tyle wiem. Nie wylej mojej kawy, młody.


Ruch był jeszcze praktycznie żaden, więc po chwili byli na miejscu. Łatwo znaleźli miejsce, bo był już tam jeden radiowóz oświetlający okolicę błyskami niebieskiego światła. Jeden policjant już rozwijał taśmę, żeby gapie, którzy zaraz się pojawią, nie podchodzili za blisko.


- Cześć. – Przywitali się z drugim funkcjonariuszem, który był strasznie zmęczony, albo przerażony.


- Co się stało? – spytał Kuba, kiedy sierżant popijał cappuccino.


- Rzeźnia. Sami zobaczcie, ja już dosyć widziałem. Będziesz pił tą kawę?


- Nie. – Kuba podał mu kubek i ruszył w stronę leżącego ciała. Zakryte przed wzrokiem gapiów zwłoki leżały na trawniku.


- Młody! Nie podchodź za blisko, bo wszystko zadepczesz.


Kuba zawrócił. Głupi jestem, skarcił się w myślach. Ślady bym zniszczył. Wyszedł z powrotem za taśmę. Dopiero robiło się widno, ale pierwsi gapie już zaczęli się zbierać. Na szczęście ledwo trzy osoby stojące w pewnym oddaleniu i komentujące coś miedzy sobą.


To miejsce było jakiś nieprzyjemne, chociaż najpierw nie wiedział dlaczego, nie licząc zwłok oczywiście. Może był zbyt zmęczony, żeby się zorientować. Dopiero po chwili dotarło do niego, że to przez ten skwerek, na którym rosły stare drzewa o powkręcanych gałęziach. Człowiek miał wrażenie, jakby zamierzały sięgnąć po niego i go porwać.


W końcu Kuba zaczął przysypiać na stojąco, bezruch mu nie służył. Ożywił się, kiedy nadjechał nie oznakowany radiowóz. Kuba uniósł taśmę do góry i samochód przejechał. Wysiadło z niego dwóch policjantów w cywilu. Przez chwilę rozmawiali z dowódcą patrolu, który pojawił się jako pierwszy. Po kilku minutach nadjechał drugi pojazd, ale ominął po prostu taśmę, rozjeżdżając trawnik. Zaczęli wysiadać z niego technicy, wyciągali swój sprzęt. Jeden podszedł do funkcjonariuszy w cywilu. Znowu krótka rozmowa i technicy zaczęli rozstawiać oświetlenie, szukać śladów na trawniku, przed zabraniem się za zwłoki.


Gapiów było coraz więcej,

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów