Dziękuję
opowiadania >Zakochałem się kiedyś w smutku, mieszczącym się w oczach nieodgadnionej istoty. Wyjątkowość tamtych wzruszeń szarpie mną do dziś, gdy tylko przetransferuję czucie w tamte rejony przeszłości. Zakochałem się na zabój, całkowicie bez przyczyn, nieracjonalnie. Miałem wtedy swojego noworodka szczęścia, miałem radość po same niebiosa i kawałki układanki zbiegające się w całość. Smutek zdetronizował moc narodzin mego szczęścia, i jakby zawstydzony, zasiadł na tronie, posiadłszy mój rozum i serce. Nie potrafię przestać drążyć kwestii, w jaki sposób poprzestawiał mój świat, skąd czerpał swoją moc? Czy pod władaniem uroku smutku był K. Dzikowski pisząc słowa przeboju sprzed lat :
„(…)Piękne oczy, smutne oczy
Piękne usta, bez uśmiechu(…)”?

Człowiek żyje, dążąc do szczęścia. Walczy z problemami i troskami dnia codziennego. Chce czuć radość z tego co robi oraz z tego kim jest i jest to tendencja znakomitej większości mieszkańców naszego globu. Ci, którzy chcą się umartwiać, bywają klasyfikowani jako dewianci, pewnego rodzaju masochiści, bądź po prostu oryginały, którym mało kto okazuje zrozumienie. Jak jest więc możliwe, że żyjąc z zakodowanym wewnętrznym pędem ku radości, potrafimy czasem zauroczyć się smutkiem?
Kimże ja wtedy byłem, że wpadłem bezwolnie w jego szpony? Ledwie wyklutym ze skorupki dziecięctwa projektem samego siebie. Naiwnym romantykiem, wyznawcą i poszukiwaczem magii dnia codziennego. Żyzną glebą dla wzruszeń. I w tych wzruszeniach chyba właśnie tkwi odpowiedź na moje pytanie. Być może życie z całą jego logiczną konstrukcją wysiłek-osiągnięcie celu-szczęście wydało mi się mało intrygujące? Nieciekawe w swojej oczywistości?
Smutek poruszył we mnie obszary, które dotąd pozostawały w uśpieniu, podczas gdy w błogiej nieświadomości przełykałem życie w wersji standard. Swoim niemym krzykiem nakazał mi pytać dlaczego? Zeskrobać z powierzchni farbę uproszczeń i zajrzeć głębiej. Zajrzałem nieśmiało w sam głąb oczu. Odkryłem pola pytajników i wielobarwne sady absurdu. Odkryłem pytania o sens pozawieszane na pajęczynach kompleksów. Jaskinię zwątpienia.
Odrzuciłem retusz rzeczywistości. Ona pomogła mi wsłuchać się we wszystkie tony melodii życia, nie tylko w te skoczne piosenki o radościach. Chciałem pomóc jej, wydobywając ją z wszechogarniającego smutku, a tymczasem ona pomogła mnie.
„Są tacy co rządzą miastami, a są niewolnikami kobiet.”
Jak powiedział Demokryt z Abdery. Na całe szczęście jestem jednym z nich.
Dziękuję.

- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów