Fizyka na mecie
opowiadania >jak Slash, śliczny jak Jim Morrison, uzdolniony jak Jimmi Hendrix i wyluzowany jak Bob Marley, łaskawie obdziela napalone fanki swoimi wdziękami.
- Basiu Sobas wstawaj, nie wygłupiaj się, spóźnisz się na egzamin! Ciocia Ala Sobas prasuje ci bluzkę, idź szybko myć włosy, ja ci ułożę na prostownicy. No tempo!


- Zgłupiałaś kobieto - wymruczała Basia Sobas przewracając się na drugi bok.


Mama Sobas nie ustawała jednak w swych staraniach.


- Basiu Sobas to nie żarty, dobrze, że ojciec dziś wraca, porozmawiam z nim! To nie do pomyślenia, byś się tak zachowywała! Pewno w jakiś lumpenproletariat się wplątałaś, ksiądz Józef mi wczoraj wszystko wytłumaczył!


- Fakaj się - Basia Sobas nakryła głowę poduszką i spała dalej. Mama Sobas wybiegła do kuchni. Po posiłki. I tym razem ciocia Ala Sobas nie zawiodła. Po


niezbyt długich, acz stanowczych namowach, Basia Sobas skapitulowała. Pozwoliła potulnie przyodziać się w kostium składający się ze spodni wyprasowanych w kantkę i z przedpotopowego żakieciku w guście cioci Ali Sobas. Dopełnieniem tego cuda była biała prosta bluzeczka ze sztywnym kołnierzykiem, doprawdy nie wiem już w jakim stylu. O uczesaniu lepiej nie wspominać. Mama Sobas włożyła jej do torebki pięć dych. Ciocia Ala Sobas widząc, że mama Sobas szuka szczotki do butów, dyskretnie wciska Basi Sobas dwie dychy. Tymczasem mama Sobas ujrzawszy bladość swej pociechy zamiast szukać tej szczotki, leci po Manti. Basia Sobas zdążyła już dwa pawie od śniadania rzucić, ach te nerwy przed egzaminem! Bierze więc biedaczka popielata już na gębie Manti, po raz piąty słucha brąchania cioci


Ali Sobas, że ktoś jej wypił jej własne piwo, które stosuje jako środek moczopędny i na dodatek ten sam ktoś zostawił corpus delicti w postaci wypełnionej kiepami butelki, przed włączonym telewizorem. Słowem tragedia! I to wszystko przez jakieś złe towarzystwo, w które wpadła jej cioteczna siostrzenica! I jeszcze narzeka czemu nie zadzwoniła wczoraj do Gosi Gil.


- Kto to jest kurwa Gosia Gil? - Basia Sobas, która właśnie powstaje po raz pierwszy w swym nowym żywocie w butach na obcasach, potyka się o wykładzinę i wali prosto na ryj w zimne objęcia podłogi. Głuchy (bardzo głuchy), odgłos zderzenia głowy z podłogą i momentalnie odcięta świadomość. Panuje cisza. Basia Sobas widzi nad sobą zatroskane oblicza mamy Sobas i cioci Ali Sobas.


- Może kurde, sandały lepiej włożę...


I Basia Sobas została niemalże przemocą wypchnięta na klatkę schodową. Biedna, przypałowo odziana, do tego w sandałkach. Chwilę później siedziała w parku Nalewki polewając ćwiarteczkę do plastikowego kubka. Wszystko ją już waliło. To było naprawdę piekło, z takim wyglądem wstyd było nawet Sebie się pokazać. Basia Sobas zaczęła odczuwać słowo samotność na własnej skórze. Krzysiu S. Miał mnóstwo znajomych wydmuchanych wewnątrz jak on. Basia Sobas była sama z milczącym, aczkolwiek ładnym telefonem. Widziała swe oryginalne oblicze znowu, w szybie monopolowego. Tak bardzo pragnęła odzyskać swoją – krzysiową S pewność siebie, lecz lustro odsłaniało nagą, przykrą prawdę. Na dodatek ta prawda mogła być bezlitośnie oceniona męskim okiem.


- Kijem bym się jej nie ruszył - wyjęczała w duchu Basia Sobas.


- Ja zwariuję! Zwariuję! - powtarzała tym razem już głośno, siedząc ciągle na ławce w parku Nalewki. Nagle zamarła słysząc nad podziw hałaśliwe śmiechy.


Samym środkiem parku, niezupełnie prosto, kroczyły śmiejąc się gromko dwie panienki: pomarańczowa i czarna, w towarzystwie trzech ciemnoskórych przystojniaków. Na widok Basi Sobas przystanęły i wlepiły w nią zachwycone spojrzenia.


- O Basia Sobas jak byk! - zaczęła ruda gapiąc się bezczelnie.


- No jak złoto, pani tego - przytaknęła czarna. Obie zaczęły się niezmiernie cieszyć. Basię Sobas coś tknęło. Powstała z ławki w tempie błyskawicy i


zagrodziła drogę dziewczynom.


- Wy coś wiecie, gołąbeczki! - wykrzyknęła.


- No skądże Basiu Sobas - wyprowadziła ją z błędu czarna odpalając papierosa i skręcając się ze śmiechu.


Basia Sobas niewy3mała.


- Co to kurwa za jajca, wy coś cholery jedne wiecie!


- Wiemy, że Basia Sobas jest piękna! - lała na całego czarna, opierając się na swym czekoladowym koledze.


- Wiecie kurwa kim jestem, ty Maryycha wiesz! - zwróciła się do czarnej.


- No kto tak ładnie mówi do mnie „Maryycha” - no toż to li i jedynie....


- Basia Sobas jak złoto! - zakończyła miedzianowłosa Angelina zwana Wiewiórą.


- Nie jestem kurwa Basią Sobas jej mać! Jestem Krzysiu S! Nie widzicie?


Tego już było za dużo jak na dwie wątłe kobiety. W parku zrobiło się zbiegowisko, bo te wariatki wyły i ryczały ze śmiechu. Głupawa była porażająca. Dredziaści kolesie wtórowali im równo, trzymając się za brzuchy.


- Co wy se kurwa myślicie! - (Krzysiu S bardzo hojnie okraszał swe wypowiedzi mięsiwem, szczególnie jak się wkurzył, jego mowa była nader kwiecista, co mu pomagało zapewne w rozładowaniu emocji. Jest to ponoć naukowo udowodnione, że wypowiadanie brzydkich słów znakomicie rozluźnia).


- Ej chwila, nie kłóćcie się i nie prze-gi-naj-cie, bo tu pan policjant móc przyjść, pan policjant, pjess, wiecze - załapał paranoje jeden z dredziarzy.


- No to chodźmy do nas, będzie piękna beka - zaproponowała ruda.


I poszli.


Na szczęście nie było daleko i Basia Sobas miała mniejszą traumę tnąc powietrze kantami swoich perfekcyjnie odprasowanych spodni.W przytulnym dwupoziomowym apartamencie, urządzonym na poły gotycko, na poły etno, Basia Sobas bywała niejednokrotnie jeszcze jako Krzysiu S. Pełno tu było mrocznych, czarno - czerwonych malowideł i świec w antycznych świecznikach (pokoje Marychy), a także masek afrykańskich, chust z frędzlami, fajeczek i bongoli (Angelina). Zasiedli w dźwiękoszczelnym pokoju z klimatyzacją, na środku którego stał mały stoliczek, a na nim piękna i zawsze świeżo nabita faja wodna. Rozpalono owo cudo i wszyscy zaczęli ciągnąć ze swoich ustników. Basi Sobas nie trzeba było namawiać. Z rozkoszą ściągnęła pokaźną chmurę i jeszcze dwie następne. I już wesoło zaczęła opowiadać o babci Bobas, mamie Sobas i cioci Ali Sobas. Wszystko, (prawie wszystko), co ją spotkało od czasu tej koszmarnej przemiany, wypłynęło z niej szczerze, jak rzeka pełna ścieków. To ją zdziwiło. Jako Krzysiu S nie była skłonna o zwierzeń. Zdaje się, że chyba był to jakiś fragment prawdziwej Basi Sobas albo wpływ gangi. Dziwna ta ganga. Wokół siebie Basia Sobas widziała skupione, zasłuchane w

Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów