Hania.
opowiadania >Hania.
Była dziewczynką bardzo drobną, wszędzie najmniejszą : w podstawówce, w liceum, na studiach.


Na cienkich jak patyki nogach, biegała tak szybko, jak tylko było to możliwe. Jej kręcone blond włoski powiewały na wietrze, kiedy babcia próbowała ją dogonić. Do przedszkola nie chodziła, ponieważ jej starszy o cztery lata brat Andrzej, oddany do przedszkola, płakał tam od rana do późnego popołudnia. Później skutecznie bronił młodszą siostrę przed oddaniem jej do tej instytucji. Kiedy rodzice szli do pracy, Hania zostawała więc pod opieką starszej,schorowanej babci, która zabierała ją na cmentarz, gdzie podlewały kwiaty na grobie dziadka, pradziadka i prababci, która leżała we wspólnym grobie ze swoim wnukiem – Bogusiem. Zaraz po śmierci babci utopił się w Warcie. Było gorące lato, Boguś wraz z bratem biegli, aby zawiadomić rodzinę o śmierci babci. Kiedy przebiegali most na rzece, postanowili ochłodzić się, zeszli więc pod na brzeg i postanowili wykąpać się. Boguś nigdy z rzeki już nie wyszedł… Został pochowany ze swoją babcią.


Hania chodziła z babcią również do jej znajomych, do rodziny, wszędzie razem. Aż do dnia, w którym powiedziała, że z babcią nie pójdzie. Dlaczego? – nie chciała powiedzieć. Cała rodzina zachodziła w głowę, co się stało.


W końcu powiedziała:


- A jak trafię do domu, jeśli babcia umrze np. w tramwaju? Przecież jest już stara.


Hania starała się być samodzielna i odważna. Kiedy miała dwa latka, rodzice próbowali wejść z nią do tramwaju. Był tłok, ludzie napierali z tyłu, każdy chciał wejść… Lecz Hania nie pozwalała nikomu sobie pomóc w tym wchodzeniu. Krzyczała na całe gardło:


- Ja samaaaa!!!!!!


Zdenerwowani i spoceni rodzice nic nie mogli zrobić, dopóki Hania sama nie wgramoliła się do wagonu.


Długo nie mówiła prawie wcale, nagle, kiedy ukończyła dwa lata zaczęła mówić wszystko, całymi zdaniami no i już nie przestała…mówiła na okrągło. Bardzo kochała rodziców. Obcałowywała ich codziennie. Mówiła, że tata pachnie mężczyzną, a mama kobietą, a oni śmiali się z tych dziecięcych określeń. Chociaż Hania to nie od razu zrozumiała, żyła w cieniu brata, szczególnie hołubionego przez babcię i mamę. Ona też go kochała.


Kiedy nadszedł czas pójścia do szkoły, były lata sześćdziesiąte. Dzieci biegały wtedy z kluczami na szyi – na tasiemce. Ona nie musiała, babcia była przecież w domu. Natomiast do szkoły, 30 minut piechotą, musiała chodzić sama. Tylko pierwszego dnia zaprowadziła ją przyjaciółka babci.


Wczesną wiosną - w pierwszej klasie, jak zawsze wracała sama do domu. Droga była pusta. Czasami tylko przejechał jakiś samochód.


Szła wolno, rozglądając się dookoła. Nagle spostrzegła młodego mężczyznę, przechodzącego przez dziurę w ogrodzeniu. Rozglądał się na boki, jakby sprawdzał, czy nikt go nie widzi. Miał śniadą cerę i czarne włosy. Później dowiedziała się, że na terenie za płotem, znajdują się murowane baraki, służące nieletnim chłopcom, prawdopodobnie mającym ograniczone prawa, za internat szkolny.


Widok „dorosłego”, uciekającego przez dziurę w płocie, tak rozbawił dziewczynkę, że uśmiechnęła się. „Pan” również się do niej uśmiechnął… Przez jakiś czas szli równolegle, w tym samym kierunku. Szybko zrównał z nią krok, szli teraz razem. Nikogo po drodze nie minęli. Zaczął zadawać jej pytania.


- Jak masz na imię?


- Hania- odpowiedziała ufnie.


- A dokąd idziesz?


- Do domu, wracam ze szkoły.


- Do której klasy chodzisz?


- Do pierwszej.


- A gdzie mieszkasz?


- Niedaleko, na Malinowej.


- Ja również idę w tym kierunku, pójdziemy razem.


- Coś ci pokażę – obiecał jeszcze.


Tak doszli do domu Hani. Dziewczynka skręciła na ganek prowadzący do głównego wejścia. Po lewej stronie, na ganku stała drewniana, pomalowana na zielono ławka. Tam właśnie usiadł towarzyszący jej „pan”. Hani kazał stanąć przed sobą, po czym spuścił jej rajstopki. Stała jak skamieniała. Zupełnie nie wiedziała co teraz się dzieje. Czuła, że coś jest nie tak, przecież panowie tak nie robią…Po chwili rozpiął guziki rozporka. Coś wyskoczyło! Hania widziała siusiaka brata, on jest mały. A „to” było ogromne, więc musiało to być coś innego… Była przerażona, strach sparaliżował ją, zupełnie nie wiedziała co robić…Wtedy „on” zbliżył się do dziecka i wtedy….


…usłyszeli odgłosy „ człapania”, dochodzące z klatki schodowej.


- Czy jest ktoś w domu?- zapytał przestraszony.


- To tylko babcia – odpowiedziała.


Zerwał się jak oparzony i wybiegł na ulicę. Kiedy już nie było go widać, odważyła się wyjść za nim na ulicę. Biegł jej środkiem i w tym biegu zapinał spodnie. Wtedy otworzyły się drzwi frontowe i ukazała się w nich babcia.- Dobrze, że już jesteś, podgrzeję ci zupę – powiedziała na widok wnuczki.


Hania grzecznie poszła za babcią do domu.


Rodzicom, ani babci nie powiedziała o tym co się wydarzyło. Wtedy rodzice nie rozmawiali z dziećmi na wstydliwe tematy…


Po kilku tygodniach jednak zwierzyła się komuś – 11 letniemu bratu.


Ten zaś przestraszył się nie na żarty. Co zrobić z taką wiadomością ?


Po namyśle, podzielił się nią ze swoim kuzynem. Stwierdzili, że nie ma wyjścia i trzeba Hani powiedzieć skąd biorą się dzieci – przecież oni wiedzieli!


Andrzej rozmawiał z siostrą sam. Nie bardzo chciała mu wierzyć w to, że tata mamie wkłada siusiaka….


Jednak ważne było to, że przestrzegł ją przed obcymi mężczyznami, mówiąc, że mogą zrobić jej straszną krzywdę.


Od tego czasu próbowała uświadamiać koleżanki z klasy, żadna nie uwierzyła. Przecież bocian przynosi dzieci, mówiły.Tata Hani był wesołym, lubiącym śpiewać i tańczyć, młodym mężczyzną. Śpiewał nawet wtedy, kiedy jechał rowerem. Pewnego dnia, w taki właśnie sposób, połknął ogromną muchę. Często rysował córeczce, zwykłym ołówkiem zwierzątka. Najbardziej lubiła psa – wilczura, który biegł z wywieszonym językiem. Był taki prawdziwy.Nadszedł jednak taki dzień, że w sercu Hani, obok uczuć pozytywnych jakie żywiła do taty, zamieszkały także: żal i odrobina nienawiści.


Siedzieli przed domem, na zielonej ławce. Dosiadła się do nich dziewczynka z sąsiedztwa – Wiesia.

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
biedroneczka2 Linia koment
Dodany:2012-05-17 18:58:57, Ocena: 5.3
Napisz co myślisz o tym tekście...

Ocenił/a na: 6
Pilar Linia koment
Dodany:2012-05-14 13:12:16, Ocena: 5.3
Porządny kaliber dzisiaj nam zafundowałaś. Hania miała ciężkie dzieciństwo. Z jednej strony przez obcego mężczyznę, a z drugiej przez swojego ojca. To opowiadanie obrazuje, jakie niebezpieczeństwa czyhają, za drzwiami domu, a jakie mogą się wydarzyć pod rodzinnym dachem. Myślę, że jej siła i upór pozwoliły jej w przyszłości wyjść na prostą. Dobrze, zę miała wsparcie w mamie.

Ocenił/a na: 6
annakowalczak Linia koment
Dodany:2012-05-17 18:51:09, Ocena: 5.3
Moje gratulacje, Aniu. Pięknie napisałaś:)Pozdrawiam serdecznie - Anna.

Ocenił/a na: 6
oleczka31 Linia koment
Dodany:2012-05-14 23:18:54, Ocena: 5.3
Niestety, Hania wsparcie w mamie miała zbyt rzadko.
EdwardSkwarcan Linia koment
Dodany:2012-05-15 02:40:20, Ocena: 5.3
Widzę, że muszę tutaj zaglądać:) potrafisz przytrzymać czytelnika przy tekście i ta zmiana napięcia:)podziwiam wierszokleta z Podkarpacia:) wesołek Ed.

Ocenił/a na: 6
viktoria12 Linia koment
Dodany:2012-05-15 09:16:41, Ocena: 5.3
Czy to jest TA Hania? Niezależnie od odpowiedzi i tak bohaterce współczuję:)

Ocenił/a na: 6
Beatrice Linia koment
Dodany:2012-06-24 23:35:53, Ocena: 5.3
Super! Potrafisz wciągnąć... pozdrawiam :-)

Ocenił/a na: 6
red Linia koment
Dodany:2012-07-01 20:03:25, Ocena: 5.3
Napisz co myślisz o tym tekście...

Ocenił/a na: 6
oleczka31 Linia koment
Dodany:2012-12-02 19:23:06, Ocena: 5.3
Jestem podwójną babcią...
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów