Historia z życia wzięta
opowiadania >Jak tylko pamięcią sięgnąć, wstaje z łóżka lewą nogą. Po prostu tak mam urządzoną sypialnię, że nie ma mowy, żebym wstała nogą prawą. Tak przynajmniej było do dzisiaj. Wczoraj w godzinach popołudniowych, odwiedziła mnie dalsza rodzina. Monika, jej mąż Tadeusz oraz sześcioletni Tadzio. Przyjechali znienacka, bez uprzedzenia. Przywitałam ich uśmiechem i odwzajemniłam cmokanie w policzki. Wieczorem odstąpiłam im swoje szerokie łoże, ja zaś przeniosłam się do drugiego pokoju. Kiedy układaliśmy się do snu, było już bobrze po północy. Nie spałam najlepiej, bo akurat była pełnia i księżyc świecił prosto w moją twarz. To był koszmar. Odetchnęłam dopiero, gdy spojrzałam na komórkę – była punktualnie szósta. Nie przeciągając się, zeskoczyłam z kanapy, która wcale się nie nadawała do komfortowego spania; oczywiście wstałam prawą nogą. Około ósmej siedziałam akurat przy kawie - zadzwoniła koleżanka. Nic konkretnego nie mówiła, trajkotała same brednie, jakby ktoś kręcił katarynką. Rozumiałam setne przez dziesiąte, co do mnie mówi i tylko jej przytakiwałam. Wreszcie nie wytrzymała i ryknęła w moje ucho: - Czemu nic nie mówisz? Czyżbyś lewą nogą z łóżka wstała? – Dokładnie tak było – przytaknęłam, chociaż dobrze wiedziałam, że była to noga prawa. – W takim razie, będziesz miała pecha - zarechotała z własnego dowcipu i się wyłączyła. Ja też odłożyłam słuchawkę i wzięłam się za sprzątanie korytarza. Kiedy jeździłam mopem wte i wewte, usłyszałam delikatny dzwonek. Bez namysłu otworzyłam na oścież drzwi. W progu stał młody chłopak ogolony na łyso i patrzył na mnie z szerokim uśmiechem na ustach.


– Mam prezent. Pani Basia, przysyła pizze – odezwał się z wyszukaną grzecznością. (Barbara to moja siostra) – Chyba ją pokręciło, przecież dobrze wie, że nie przepadam za pizzą – mruknęłam pod nosem. Zabrałam od chłopaka pudło i postawiłam na stoliku. Nie upłynęło dziesięć minut, usłyszałam głośne dobijanie do drzwi. Kiedy otwarłam w progu stał ten sam chłopak, ale nie był już taki miły; był raczej wkurzony.


– Oddaj pizze i następnym razem nie przyznawaj się do nie swojego! – wykrzyczał na całe gardło. Widząc moją zdziwioną minę – dodał: - Nie udawaj greka, że nie wiesz, o co mi chodzi! Przecież wyraźnie powiedziałem: oddaj pizze, do cholery!


Obróciłam się na pięcie, chwyciłam dość duże kwadratowe pudło; było takie cieplutkie i chociaż nie przepadam za pizzą, kuszący zapach który wydobywał się z wewnątrz – łaskotał moje podniebienie. Spojrzałam na chłopaka, stał oparty o framugę drzwi i mierzył mnie piorunującym wzrokiem. Tego było już za wiele. Ja się o pizzę nie prosiłam, żeby na mnie stroił fochy – pomyślałam.


– Zabieraj swoją pizzę i zjeżdżaj stąd, łysy palancie – ulżyłam sobie, wręczając mu pudło z pizzą. Nic nie odpowiedział, postukał się tylko palcem w czoło. Po niespełna godzinie, wszystko się wyjaśniło. W następnym domu na tym samym piętrze, mieszka moja imienniczka, a nasze nazwiska różnią się tylko jedną literą. Po prostu posłaniec, pomylił adres. Ja jednak twierdzę, że zawiniła prawa noga.


Anna K.
- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
sabina2323 Linia koment
Dodany:2010-06-03 14:28:47, Ocena: 6.0
Dobrze,że nie zaczęłaś jeść od razu jej! Pozdrawiam!
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów