Instynkt (rozdział pierwszy)
opowiadania >z ciężkim sercem podeszła do drzwi. Zajrzała przez wizjer, lecz nikogo nie zobaczyła. „Dziwne” pomyślała, lecz wrodzona ciekawość zwyciężyła. Przekręciła klamkę i pociągnęła ją do siebie. Za progiem stał niski, łysawy, starszy pan z uśmiechem od ucha do ucha i gazetą w ręku. To był dozorca, a ona już wyobrażała sobie jakieś widma. Uśmiechnęła się na jego widok.
- Dobry dzień, panno Dixon.- O ile to możliwe, na jej widok jego uśmiech stał się jeszcze szerszy. Mało jest ludzi, którzy potrafią się cieszyć każdą, nawet najdrobniejszą chwilą. Dozorca do takich należał. Lisa pomyślała, że ma wielkie szczęście mogąc go znać.
- Witam, panie Dump. Nie musiał pan przynosić mi gazety, ale bardzo panu za to dziękuję.
- Zawsze panience przynoszę i to się nie zmieni. Jak się panienka czuje? – W jego oczach dostrzegła prawdziwą opiekuńczość i obawę.
- Bardzo dobrze. – Skłamała, lecz wypowiadając te słowa uśmiechnęła się do mężczyzny. – Dziękuję panu za troskę.
- Niech panienka lepiej podziękuje lepiej temu młodzieńcowi, który panienkę tu przyniósł.
- Słucham? – Lisa wpatrywała się w niego, jak zaczarowana.
- Tak, tak. Bardzo miły, młody mężczyzna. Niósł panienkę po schodach na dziewiąte piętro, bo się winda zepsuła. – Staruszek był bardzo przejęty. – Dałem mu klucz od mieszkania panienki, mam nadzieję, że się na mnie panienka za to nie pogniewa.
- Ależ skąd, ależ skąd. – Dziewczyna usiłowała sobie przypomnieć cokolwiek, co mogłoby potwierdzić lub zaprzeczyć słowom staruszka. Ciągle jednak napotykała tę straszliwą, irytującą pustkę.
- To dobrze, bo nie lubię, jak panienka się gniewa na starego Dumpa. A ten młodzieniec, to się dopiero bał o panienkę. Chciał nawet tu nocować, ale powiedziałem, że wszystko jest już z panienką dobrze.
- Och, dziękuję panu, naprawdę dziękuję. – Mówiła z lekkim lękiem.
- Młody mężczyzna przyjdzie do panienki za godzinę, ma panienka czas na przygotowanie. – Mrugnął do niej porozumiewawczo i zostawił ją w stanie totalnego zdziwienia. Jaki młody mężczyzna? Jakie wnoszenie po schodach? Jakie przygotowanie? O co chodzi?
- Niech mnie ktoś przytuli... – Szepnęła do siebie skołowana.

***

Przez kilkanaście minut stała przed zamkniętymi drzwiami, jak zaklęta w słup soli. Nie wiedziała, w co ma wierzyć – czy w to, co powiedział stary Dump, czy w swoją, mocno niepewną i dziurawą wersję wydarzeń. Gdy już postanowiła przyjąć wersję dozorcy za bardziej prawdopodobną, zaczęła się zastanawiać, co tak naprawdę się wydarzyło. Dlaczego jakiś „młody mężczyzna” wniósł ją po schodach? No tak, winda się zepsuła, ale to nie zmienia faktu, że sama mogła na nie wejść. Umarłaby po drodze, ale pewnie kiedyś by weszła lub zasnęła wchodząc. Co się działo? Skąd ta troska w oczach staruszka... Musiało być z nią naprawdę niezbyt dobrze.
Nagle oprzytomniała. Dump powiedział, że ma godzinę na przygotowanie się. W panice spojrzała na zegar. Nie miała zbyt wiele czasu. Wciąż rozmyślając o tajemniczym nieznajomym skierowała się do łazienki, po drodze zrzucając z siebie ubrania. To, co usłyszała od portiera drażniło ją, nie chciało zostawić w spokoju. Im bardziej próbowała przestać o tym myśleć, temat powracał ze zdwojoną mocą.
Weszła pod prysznic z nadzieją, że wraz z ciepłem i pięknym zapachem przestanie się denerwować. Przez chwilę owszem, działało. Zatraciła się w marzeniach. Do jej wyobraźni jednak, wkradł się sen, który śniła. O klubie, tańcu i tym dziwnym mężczyźnie z metalicznym, okropnym głosem. Wypuściła powietrze, otworzyła oczy i stwierdziła, że to będzie naprawdę ciężki dzień. Szum wody wydawał się jej spotęgowanym odgłosem ogromnego wodospadu.
Czas leciał, jak oszalały. Nim się zorientowała, minęła godzina i ciszę panującą w pomieszczeniu przerwało zdecydowane pukanie do drzwi. W jednej chwili Lisa straciła całą pewność siebie, którą udało jej się zebrać. Znieruchomiała, a na jej twarzy wykwitł zdradziecki rumieniec. Niby co mu miała powiedzieć? Dziękuję za... No w sumie, za co? Za wniesienie mnie po schodach?
- Co za farsa... – Szepnęła skołowana i niepewnym krokiem podeszła do drzwi. Czuła się, jakby za drzwiami czaił się jakiś potwór. Wyciągnęła rękę, nacisnęła klamkę i pociągnęła ją w swoją stronę.
Zerknęła na mężczyznę, który ukazał się jej oczom. Biła od niego niezwykła bezczelność, a w stalowo-szarych oczach ukrywała się kpina. Stał na progu, łokciem opierając się o framugę jej drzwi. Dziewczyna nie wiedziała, gdzie patrzeć – instynktownie otaksowała go wzrokiem i to, co ujrzała wcale nie poprawiło jej sytuacji. Najbardziej zdziwiła ją harmonia tej sylwetki, a zapach, który ją opłynął, całkowicie odebrał trzeźwość myśli. Po prostu wgapiała się w niego. Przez umysł przemknęło jej, że nigdy nie nazwałaby go młodzieńcem. I nie chodziło tu o wiek...
- Zawsze jesteś taka rozmowna? – Zanim zarejestrowała to, co powiedział, skupiła się na barwie głosu. Niski, o ciemnej, ciepłej barwie, z ledwie wyczuwalną nutą ironii do reszty odebrał jej zdolność kojarzenia faktów. Resztką silnej woli, jaka jej pozostała zmusiła się do cofnięcia o krok i zaproszenia nieznajomego do środka.
- Zazwyczaj nie jestem stawiana w tak dziwnej sytuacji. – Starała się, by odpowiedź wypadła w miarę naturalnie, ale po błysku w jego oczach uświadomiła sobie, że brzmi, jak koncertowa idiotka. To dodało jej siły. Przecież to tylko facet! Jeden z kilku miliardów. Więc czego się boi? Kompromitacji? Jeśli dobrze jej pójdzie, już nigdy go nie zobaczy. Zamknęła za nim drzwi.
- Zazwyczaj nie jestem skłonny do noszenia nieznajomych kobiet na rękach. – Odparł rozbawiony.
- To po co to zrobiłeś?
- Bo nie trzymałaś się na nogach i było mi cię żal.
- Dałabym sobie radę!
- Skąd ta pewność? Masz już jakieś doświadczenie w takich sprawach?
Uświadomiła sobie, że tej rundy nie wygra. Był zbyt dobry w słownych potyczkach. Żeby jej plan się powiódł musiała go maksymalnie zniechęcić do swojej osoby. Zastanawiała się, jaką drogę wybrać, by sięgnąć upragnionego celu i pozbyć się nieproszonego gościa.
- Jeśli pytasz o upijanie się do nieprzytomności, to owszem, robię to nałogowo.
- Ach tak? Upijanie się? Więc jak mogłabyś wytłumaczyć fakt, że wcale nie czułem od ciebie alkoholu?
- Nie...? – Spojrzała na niego zdziwiona. Mimo woli zdała sobie sprawę z tego, że miałaby ochotę zanurzyć dłoń w jego miękkich, jasnych włosach, tak swobodnie opływających jego
- [1] [2] [3] [4] [5] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
grendel Linia koment
Dodany:2009-04-04 15:12:02, Ocena: Brak oceny
Niezłe... Czekam na ciąg dalszy. Pozdrawiam.
grendel Linia koment
Dodany:2009-04-04 15:12:17, Ocena: Brak oceny
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów