Julia
opowiadania >Gdy przed miesiącem dostał maila od kolegi ze swojej starej klasy, że urządzają spotkanie z okazji rocznicy ich matury – najpierw pomyślał, że to żart, bo rocznica była ósma, wcale nie okrągła – a potem, że właściwie wcale nie ma ochoty na to spotkanie. Nie odpowiedział od razu. Ale po kilku dniach, po drugiej wiadomości odpisał że się zastanowi. Miało być w sumie kilkanaście osób, wynajęte małe schronisko w górach... „Może być całkiem sympatycznie.”
Potem zadzwonił Piotr – i jak zwykle zasypał nieprawdopodobną paplaniną, z której wynikało, że jeśli się nie wybierze na to spotkanie, będzie skazany na wieczne wytykanie palcami i dożywotni ostracyzm. „Słuchaj” – mówił - „My się czasem spotykamy, ale będą ludzie z którymi nie widzieliśmy się całe te, pierdolone osiem lat. Będzie Jacek, nawet Julka ma przyjechać...”

Julka. Julia.
Właściwie, to myślał o niej od samego początku.
Podobała mu się. Miała wielkie brązowe oczy i wiecznie niesforną grzywkę przysłaniającą pięknie sklepione, wysokie czoło. I brwi unoszące się ku górze, przy każdym wzruszeniu. Ale był nieśmiały, niższy – wtedy jeszcze niższy – i w ogóle jego doświadczenie w kontaktach z dziewczynami zaczynało się i kończyło w jego głowie. Przyglądał się jej ukradkiem w szkole, jak uśmiechnięta i bezpośrednia – przyjaźni się ze wszystkimi - i wszyscy dookoła cenią sobie i lubią jej towarzystwo. Przez pewien czas nawet ją śledził! W jakiś dziwny sposób był o to wszystko zazdrosny – ale jak długo można być zazdrosnym o kogoś tak nieosiągalnego. Tak minęły pierwsze dwa lata szkoły - i ich - w niej, znajomości. W końcu, wraz z ostatnimi pryszczami, zapomniał o swojej nieśmiałości, zaczął się spotykać z kolegami, także z dziewczynami, wreszcie – tylko z jedną, odnalazł się w grupie, a nawet do pewnego stopnia jej przewodził. Ta dziewczyna z którą się spotykał, to nie było żadne wielkie uczucie, chociaż przez chwilę tak mu się wydawało. To była tylko jego wyobraźnia – i w końcu zdał sobie sprawę i z tego.
Julia była w pobliżu – chociaż teraz mógł już z nią rozmawiać bez skrępowania – bo polubili swoje towarzystwo, a ponieważ ich nazwiska zaczynały się na tę samą literę, ciągle gdzieś, przy okazji rozmaitych zadań szkolnych, obijali się też o siebie – jednak Julia nieodwołalnie juz spoczywała na półce z napisem „nieosiągalne”. Zachował tylko swoje wcześniejsze zamiłowanie do przyglądania się jej w każdej wolnej chwili. Wyidealizował jej obraz do tego stopnia, że stała się dla niego wzorcem dobra i piękna. W maturalnej klasie zorientował się nagle, że przestanie ją widywać codziennie – i przeliczył czas jaki jeszcze im pozostał. Poczuł się dziwnie. Przestał wagarować, chociaż przedtem niejednokrotnie mu się to zdarzało. Szkoda było mu dnia – bez niej.
Któregoś dnia, jeszcze przed lekcjami spotkali się przy wejściu na strych, w małej pakamerze, służącej jako elitarna palarnia dla wtajemniczonych. Weszła pierwsza – i zatrzymała się zaraz za progiem - bo dzień był grudniowy i wewnątrz było jeszcze ciemno - a on z rozpędu wpadł na nią i nagle poczuł ją w swoich ramionach. Nie, właściwie to ona przyciągnęła jego twarz do swojej i lekko musnęła wargami, a potem przygarnęła jego głowę do swoich ramion – i trwali tak przez chwilę bez słowa. Było mu tak dobrze, jakby jej ciało miało pozostawić na nim swój odcisk, którego już miał nigdy nie zapomnieć – na wieczną pamiątkę. Coś zaczęła szeptać mu do ucha, nie dosłyszał – bo równocześnie dobiegło ich jakieś szuranie na zewnątrz, odsunęli się więc gwałtownie – zbyt gwałtownie - od siebie, a do środka wpadł jeszcze jeden amator porannego dymka. Stanęli we troje, przy uchylonym oknie.
W jaśniejącym powoli półmroku zapragnął dotknąć jej dłoni, jakby chcąc się upewnić, że to wszystko dzieje się naprawdę. Jednak, gdy poczuła jego rękę na swoim nadgarstku, odsunęła się na kilka kroków, tak, że nie mógł nawet dostrzec jej twarzy.
Od tej pory miał wrażenie, że Julia go unika. Nigdy już nie rozmawiała z nim w cztery oczy, ani nie zwróciła się do niego bezpośrednio, a on powoli pogodził się z tym, że tak musi pozostać. Szkoła szybko się skończyła. Pozostała mu tylko w pamięci jej sylwetka, ginąca w perspektywie ulicy, pod pękatymi kasztanowcami, kiedy widział ją ostatni raz. Przystaje, podnosi rękę, jakby chciała mu jeszcze pomachać na pożegnanie, ale odgarnia tylko włosy z czoła.

Musiał być w pracy w tę sobotę. Schronisko leżało o godzinę drogi od górnej stacji. Powoli zaczął zapadać zmrok - i gdyby nie blask ogniska w oddali, może by zabłądził. Na miejscu okazało się, że nie wszystko się udało. Było ich ledwo siedmioro.
- O, jesteś! – to Julia spostrzegła go pierwsza i wybiegła przed chybotliwy krąg światła, żeby go przywitać. - I patrz, nawet bez ciebie, wszyscy zdążyli się już nieźle wstawić.
- Będzie wesoło – powiedział bez sensu i poczuł, że jej dłoń ucieka z jego dłoni jak wtedy, przed laty.
Usiedli obok siebie, gdy przywitał się z wszystkimi – i znowu, jak kiedyś – zaczął się wpatrywać w jej profil. Rozmawiali o niczym, wszyscy naraz, aż zebrał się na odwagę i zapytał, patrząc jej prosto w oczy:
- A wtedy, wiesz... Pamiętasz... Co wtedy chciałaś mi powiedzieć?
Uśmiechnęła się smutno i nic nie powiedziała, a gdy chciał jeszcze coś powiedzieć, położyła mu dłoń na ustach, co miało znaczyć: „Poczekaj”. I czekał, i gapił się dalej, a ona zerkała tylko na niego od czasu do czasu, przez cały wieczór. Aż w pewnym momencie pochyliła się w jego stronę, tak blisko, że poczuł gładki chłód jej policzka i szepnęła: „Chciałam, żebyś mnie zapamiętał.”
Czuł się źle, był zmęczony, bolała go głowa, wreszcie poczuł się senny, mimo, że właściwie wcale nie pił. Za dużo ostatnio pracował. Piotr zaprowadził go na górę i ulokował w maleńkim pokoiku o skośnych ścianach, schodzących się pod nieprawdopodobnymi kątami. „Jutro sobie odbijemy, wyśpij się stary” - usłyszał jeszcze przez szum natrysku. Zasnął, zanim ułożył głowę na poduszce.
Gdy zaskrzypiały drzwi, obudził się natychmiast. Julia była już przy nim. Obsypała go pocałunkami, i znowu, tym samym ruchem, jakby wracała do gestów przerwanych tyle lat temu – ujęła jego głowę w swoje ręce – i przytuliła do piersi. Bez słowa.
Światło
- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów