Kirszbrahanówna [fragm. powieści]
opowiadania >do Polski, z której ojciec przywiózł ciężkie skrzynie papierów, kiedy inni zwozili pianina i kiełbasy. Dla mojego męża to było więcej warte niż niekoszerne wyroby wędliniarskie. To była jego walka ducha z materią. W końcu zwyciężył duch, mąż umarł, a ona została z biblioteką profesora historii żydowskiej i z pudłem dzienników, o których nie wiedziała, że istnieją.
*
- Chciałeś ułożyć sobie życie?
Szukałem dźwigni i przycisków, żeby się nie dać wirowi, który chciał wessać moją głowę pełną ideałów, w otchłań hipokryzji. Wyjechałem do miasteczka. Niebieski autobus stanął na placu wśród wysokich drzew w jesienny dzień. Ciepły wiatr w ciszy unosił znad pustego chodnika szeleszczące liście i niósł je w stronę kilku komunalnych ruder, świeżo pomalowanego domu partii i posterunku milicji. Opodal skweru z wyłożonym kafelkami sklepem mięsnym, za niskimi krzewami zobaczyłem coś całkiem odmiennego, obcego i najwyraźniej nieswojego. Wysoki dwuspadowy dach na solidnych ścianach z podporami i wieżą, jakby basztą. I litery. Właściwie, skąd wiedziałem, że te kanciaste ornamenty, to napis? Bo stały w szeregu i jakby mówiły czytaj nas. Na pewno coś powiemy, nie możemy nic znaczyć, skoro tkwimy na ścianie tajemniczej budowli.
Ulica wtę, ulica wewtę, rankiem łatwo trafiłem na zakręcie głównej drogi do domu kultury. Dyrektor, jakby czekał i nie czekał, bo wiedział, że ten kto przyjdzie, wkrótce pójdzie i znów ktoś przyjdzie. Nie miał oczekiwań ani żądań. Wyjął z szafy ciężki klucz, z szuflady biurka opieczętowaną umowę i jeszcze jedną kartkę. Niepełna strona tekstu, nawet nie tysiąc osiemset znaków włącznie z odstępami. – Naucz się pan na pamięć, tego. Na pewno widziałeś pan wczoraj ten dom z wieżą. Ani pałac ani kościół. To pana praca. Żydowska bóżnica. Naucz się pan, że tysiąc lat temu do Polski przyszli Żydzi i tysiąc lat żyli po wsiach, miastach i miasteczkach, aż „zginęli z rąk niemieckich oprawców”. Synagoga, barok, manieryzm, panie, jak we Lwowie Złota Róża. A na wzgórzu cmentarz. Tak masz pan mówić turystom, że to synagoga, bóżnica żydowska.
– Co go obchodziło, tego dyrektora – zauważa Hala – bóżnica nie bóżnica, skoro to galeria była?
Pierwszy września, mało turystów, więc nazajutrz umiałem wszystko na pamięć. Powtarzałem tę mantrę. Żydzi przyszli i zostali. Synagogi budowali. Nekropolie zakładali… ale. Skąd? Po co? Przyszli. Ale po co przyszli? Dlaczego? I kim są, ci Żydzi?
Zostawiłem synagogę ze żelazną sztabą na żelaznych odrzwiach. W księgarni na skwerze obok radio nadawało hymn i przemówienia. Stworzenia Boże brzęczały w oknie. Ale takich książek nie było. Czułem wzrok księgarza: Może w bibliotece. Pod ścianą niskobudżetowej gminnej biblioteki, na końcu regału, pod ścianą, tam, tam do końca – kierowała mnie znudzona bibliotekarka – przeczytałem, że w Polsce Żydów wymordował Hitler. Hitler mordował uciemiężony naród polski i bohaterski lud radziecki. Wróciłem pamięcią do szkoły. Może ktoś pamięta lekcje o Żydach. Ja nie. Tuwim na ścianie za naszymi plecami, wysoko pod sufitem, milczał. Wielki polski poeta z usuniętymi pewnymi obszarami pamięci. "Pochodził z rodziny mieszczańskiej", tak ostatecznie rozwiązywały kwestię narodowściową słowniki pisarzy. Wyjechałem miasteczka i znalazłem książki ukrywane latami w szafach wielkich bibliotek. Tak przetrwały. Znały tamten świat. Widziały Żydów, jak żyli i kim byli i co robili. Co robili tutaj, zamiast wypasać stada kóz na zboczach Gileadu, zamiast siedzieć pod figowym drzewkiem.
– I dlatego tu przyjechałeś, bo dowiedziałeś się, że oni są tutaj? Przyjechałeś dla Żydów? Dla Ola?
Olo nie był moim najlepszym przyjacielem. Nie mówił mi o sobie wszystkiego. Ale chyba wiedział, że w końcu będę go szukał i uznał, że należą mi się te notesy Chaskiela, te kuntersy. Jakby chciał mi trochę późno powiedzieć, tak, owszem, byłem Żydem, ukrywałem się na naszym podwórku. Może się bał. Zresztą, chyba wiedzieli wszyscy, i milczeli. Nauczyciel, ksiądz. Tak wynika z notesów, tych kuntersów, jak on tam je nazywa. Dlaczego to była tajemnica? Chciałem, żeby się wytłumaczył.
Zniknął. Jak można być Żydem i mieć to sobie za nic?
– Mnie zapytaj.
A Dora ma to sobie za coś, choć jest ze słowiańskiej ulicy.
–Ona nie mogła chodzić z Polakami na fajfy. Widziałam fotografię. Ja bym taki nos trzymała w domu.
W jej rodzinie żydostwo trochę lekceważyli, choć nie wyrzekali. Dora prawdziwych Żydów w chałatach też się bała. U mnie Żyd to była abstrakcja, pustka i czarna dziura. Nawet nie wiedziałem, że nie wiem. Ale tam, w miasteczku, uderzyło mnie, że te półsłówka na podwórku, w domu, u sąsiadów, na lekcjach religii, to prawda. Poszedłem zjeść obiad w „Turystycznej". Pili tam piwo. Żółta piana ściekała po grubym szkle na obrusy pokryte popiołem. Kilku takich ubranych w kombinezony zachlapane farbą i cementem słuchało opowieści kogoś, kto opowiadał jak kiedyś wszedł ktoś w czarnym kapeluszu i powiedział im dzień dobry. Po polsku, ale jakoś dziwnie. Podszedł do ściany. Przystawił drabinę, wszedł. Puka, puka. Wreszcie trafił, gdzie musiało być pusto, bo głucho. Tu – mówi do nas trzech. Zróbcie panowie tu dziurę. W tej ścianie. To już był koniec roboty. Zatynkowane, zaszpachlowane, pomalowane, a tu ktoś przychodzi i mówi, żeby dziurę robić. On patrzy na nas i powtarza: tu panowie, w tym miejscu dziurę. Zgłupieliśmy. On portfel wyciąga, jakieś pieniądze liczy i daje mnie, bom najbliżej. Benek stoi za mną i mówi: dolary. A tamten: zróbcie, to dam jeszcze. Benkowi wierzyłem, bo ma wuja w Ameryce, co wyjechał jeszcze przed wojną. Ale temu człowiekowi nie wierzyłem. Co on, za dziury płaci? To sabotaż? Ale Benek wlazł na drabinę, postukał młotkiem i słyszymy, że tam rzeczywiście, jakby pusto i nie pusto. A gość wyciąga ręce i jeszcze te dolary w łapy pcha. To my za kilofy. Skrzynka tam była. Drewniana. Zgłupieliśmy, a ten Żyd mówi, bo dopiero my sami z siebie zrozumieli, że to Żyd był, dajcie tu, mówi. I rzuca dolary. Nawet nie wiedzieliśmy, jak i kiedy poszedł. Zniknął ja diabeł.
Dokończyli piwo. Kelnerka pozbierała puste kufle. – No, dawno te dolary spłynęły z wódką i piwem. Eee. Z piętnaście lat będzie. Albo więcej. Bibliotekę tam zrobili. A u szwagra w bóżnicy magazyn zbożowy. Puste stało, to się nadało. Że to była bóżnica, ale pusta. Niczyja. A o tej dziurze, to tylko my wiemy. I on.
Dora zapalała papierosa jednego za drugim i po chwili rozgniatała. Kiedyś myślała, że w kawiarni można
- [1] [2] [3] [4] [5] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów