Kirszbrahanówna [fragm. powieści]
opowiadania >zrobić lepszy świat. Nawet gdzieś wyczytała co Żydzi mówią, że Bóg tworzył i niszczył nieudane kolejne światy, aż przy naszym dał spokój.
– To już nie ma większego znaczenia. Złamałam obie nogi, jedną po drugiej i już nawet do kawiarni nie chodzę. Papieros dodawał nam elegancji, w Warszawie, ale to nie jest kraj na elegancję. Kiedyś weszłam do antykwariatu z kawiarnią, gdzie podają kawę i można czytać, nie kupując. To miejsce Warsza się nazywa, znaczy Warszawa, więc myślałam, że wyjdzie ku mnie starszy pan z manierami. Ale wyszła młoda dziewczyna, której rodzice mówili po węgiersku. Nazwała Warsza dla uroku słowa. Może rodzice opowiadali o imigrantach z Polski, że z okrętu wprost na piasek telawiwiskiej plaży wychodzili w garniturach i żakietach. Potem odwiedzali plażę, wpatrzeni w horyzont. Garnitury z naftaliną powiesili w szafie. Niektórzy z Tel Awiwu przenieśli się na pustynię, byle daleko od morza i nie mówili na swoje miasto Beerszewa tylko Weerszewa. Wiesz co – wypuściła kolejny kłąb dymu – może to ich praojcowie założyli Weerszewę?
Nie martw się. Wszystko będzie dobrze – słyszę jak przy stoliku obok mówią do chłopaka. Bomba terrorysty samobójcy oderwała mu obie nogi. Wszyscy wiedzą, że kolejna może mu oderwać obie ręce. ale wszystko będzie dobrze, musi być dobrze. Będzie.
Przyjeżdżał do naszej szkoły teatr. Aktorzy-karły grały nas, dzieci bawiące się w ruinach Festung Breslau. Po spektaklu wołali: Nie dotykajcie bomb, zawołajcie milicję. Było dziesięć, dwadzieścia lat po wojnie. Sukienki mojej mamy szeleściły i błyszczały. Pamiętam saksofony, czerwone maki na Monte Cassino, konduktora w autobusie, gumką na ołówku oddzielał bilety z bloczka, milicjant z paskiem pod brodą sugerował, że będzie dobrze. Ale nie było.
Dora wspomina Warszawę i rodzinę na początku wojny.
Dora posłyszała muzykę, zapukała i usiadła na skraju łóżka. – Moja mama była z Warszawy, a tato spod Nowogródka. Tuż przed wojną zostali w Warszawie z moimi braćmi. Nie przyjechali. Ojcu zabrali radio. Ktoś powiedział, że ma radio i za radio go wywieźli, nie za Żyda. Z Oświęcimia przysłali urnę i list, że zmarł na zawał serca i dołączyli zakrwawioną koszulę. Matka z braćmi żyli po aryjskiej stronie. Nie mieli wyglądu, udawali Aryjczyków. Znali niemiecki, znaleźli pracę na poczcie. Ale bali się, aryjska strona Żydów szybko wyczerpuje, więc nachalnie wierzyli że w Hotelu Polskim naprawdę mogą wykupić paszport Hondurasu i wyjechać. A potem wołali „I czegoś nas opuściła, Nasza Kochanko?”, bo tak słyszeli o rabinie, który rozmawiał ze Szechiną, z Boską Obecnością, per „Moja Kochanko”.
Biegaliśmy po podwórku w podartych rajtuzach zabijając Niemców. Niemcy byli na drugim podwórku, mieli takie same podarte rajtuzy i sandałki z metalową sprzączką. Nikt nie chciał być Niemcem. Tylko Olo zawsze się zgłaszał i dramatycznie padał w trawiaste parowy i mlecze na łąkach, musiał tylko uważać, bo na polu bitwy pasły się krowy. To była nasza zemsta, za spalone wsie i zburzone miasta, za armijnych synów robotników i chłopów, za krew narodu. A może tylko zabawa. Za was nikt się u nas na podwórku nie mścił.
*
Na czternastym piętrze jeszcze długo wisiała na drzwiach tabliczka „Dr Stefan W.”, jakby Halina chciała powiedzieć: niczego nie wyrzuciłam. Dyplom mediolańskiej uczelni, polskie pieczątki na dokumentach, pudło krawatów z całej Europy po Zagładzie. (Nikt nie stawiał kwestii, czy możliwa jest turystyka po Oświęcimiu. A przecież trudniej niż napisać wiersz, pojechać do Europy, do Ameryki, wejść do kawiarni, gdzie esesman unosi do ust filiżankę, tymi samymi, spoconymi od dentystycznych cążków dłońmi). A ona urządziła dom z niemieckich żurnali i dodała polskie książki. Stefan w szufladzie trzymał kipę, tefilin i tałesy.
Zeszyt Chaskiela ostatniego, Ola: Kiedyś znalazłem w szafie ojca schowaną kipę, tefilin i tałes. Oczywiście, że nie wiedziałem, co to. Ojciec wyjaśnił i wcisnął kipę, tefilin i tałes z powrotem do szafy, pod kłębowisko skarpet, całych, cerowanych i jeszcze dziurawych. Wtedy już wiedziałem o czym rozmawiają z matką popołudniu. Przychodził z biura i siedząc przy stole, opowiadał o zmianach. Kto przyszedł, kto odszedł. Czekając na talerz rozkładał gazetę, wyczytywał tytuły. Potem w fotelu, z fajką w ręku przerzucał stronice. Matka cerowała skarpetki, on czytał na głos, czasem cichł albo milkł przy jakimś zdaniu.
Nowej nauczycielce podobały się dzieci wojskowych i milicjantów, magazynierów i dyrektorów. Ufałem jej fascynacji motorniczymi, zdunami, piekarzami i krawcami, kiedy czytała elementarz, opowiadała o robotniku, o pożytku z jego pracy i że jeden bez drugiego żyć nie może.
Pytałem ojca, co to znaczy, że matka w kuchni, nie patrząc mu w oczy mówiła o golusie, który jest przeznaczeniem, dopóki nie przyjdzie mesjasz. Co to znaczy, że wtedy wrócą oni oraz inni w tym kraju, w tym mieście, a nawet w tej kamienicy, którzy kupili w księgarni atlas i zaglądają do niego, szukając tej małej plamki na granicy lądu za szaroniebieskim morzem. Pytałem matkę kto jeszcze z naszej kamienicy czeka na mesjasza. Ale według matki ja mam jeść zupę póki gorąca. Ale była za gorąca, nie mogłem jeść, czekałem, aż wystygnie, a matka odwrócona plecami czekała pochylona nad zlewem z brudnymi talerzami.

*
Z ciałem jest dużo łatwiej. Po prostu otwiera się żyły i wsącza witaminy i odżywki. Tylko że jej, w piątek wieczorem próbują wsączyć pieśń hebrajską i światło szabatu. Ale dusza odrzuca.
Chaskiel we Włodzimierzu Wołyńskim, na który Żydzi mówią Ludmir, nie miał problemu z szabatem. Ale w Warszawie coś się odmieniło. Zaczął pisać „Sitra achra”, te kuntersy, jak je czasem nazywał. A potem jego syn i pokolenie za pokoleniem, aż ich ślad urwał się po wojnie. Ostatnim Chaskielem był Olo. Okazało się, kiedy notesy znalazłem u Dory. Wiem, że on tak chciał. Żebym przyjechał i znalazł je tutaj. Ale jego nie było. Tylko walizka w kącie biblioteki. Chyba chciał wrócić.
– Zrobiłam rzecz straszną, że wyjechałam – mówi nagle metalicznym głosem Hala – wszystkiego tu nienawidzę. To nie mój kraj. I nikogo tu nie obchodzi, że jestem taka polska, taka Warszawianka. Ojciec by się ucieszył, gdyby to słyszał, bo Warszawa, przecież to było fascynujące miasto. Tam nie było żadnej Sitra achra. Czytałam te notesy, kiedy cię nie było. Sitra achra, druga strona, niedobra. Dlaczego świat miałby prawo zepchnąć Żydów w niebyt? Podobno w raju zło istniało oddzielnie. Ale wtedy jeszcze nie było ludzkości,
- [1] [2] [3] [4] [5] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów