Kosodrzewina vel. Żeglarz
opowiadania >Następnego roku odważył się znowu śpiewać z jej szczytu. Zbyt Ją kochał, aby pozwolić, by co dzień budziła się słysząc śpiew dochodzący gdzieś spomiędzy ciemnych, zielonych liści w dole. Ona musiała słyszeć go z nieba! Gdy pierwszy raz od miesięcy znowu wzleciał w górę, małe serce biło mu zbyt mocno, by od razu zacząć pieśń. Stał tam i patrzył. Widział dużo wyraźniej niż wtedy, niebieską przestrzeń gdzieś tam, tak zimną i tak potężną, tak tajemniczą, straszną. Ale stał na Niej, Ona tu była i kiedy o Niej myślał, wiedział, że morze nie jest mu na tyle straszne, by Jej nie kochać swym głosem. Po chwili śpiew jego nieśmiało wypełnił polanę i wplótł się pomiędzy Jej liście. Śpiewał Jej o tym, co widzi, o tym jak jest jedyna i o tym, że nigdy Jej nie zostawi. Ale czuł, że Ona najbardziej lubi słuchać o tym, czego on najbardziej się bał.Z czasem, im dłużej opisywał Jej morze, tym bardziej przełamywał w sobie niechęć do niego. Zauważył, że jemu też opowieści te sprawiały przyjemność. Nie tylko dlatego, że kochał sprawiać Jej radość. Zaczął czuć w sobie ciekawość i strach. Poza miłością zjawiły się one, a kiedy patrzył w niebieską dal czuł, jak rosną. I czuł też, że jego śpiew mógłby wiedzieć więcej, być bliżej, być bardziej… Ale wciąż obawiał się tego bezkresu, czuł, że jego potęga przygniata. Mówił Jej o tym wszystkim, śpiewał całą swoją duszą. W pieśniach swych wzlatywał nad tę wielkość, by zamykając czarne oczy ukoić się w bezkresie, czując przy sobie pewność bycia z Nią.Następnej wiosny morze nie było spokojne. Niebieskie bałwany przewalały się po horyzoncie, a on widział je doskonale. Nauczył się o nich więcej opowiadać, przez cały dzień, bez wytchnienia. Cieszył się swoją ciekawością, słyszał, jak wzbudza w jego głosie najbardziej odległe tony! Jednak wiedział, że śpiewa o niewiadomym, odległym. Nucił o żeglowaniu nad tą wielką przestrzenią, o jej nieogarnieniu, którego nie doznał nigdy przecież. Ale Ukochana była tu, nie tam.


Jednak pewnego dnia w szumie jej liści doszło do niego coś, czego nie znał do tej pory. Usłyszał swoim sercem, że chce mu coś powiedzieć. Zachwiał się. Po chwili wzbił się w powietrze i zaczął oblatywać Jej potężną koronę, sprężyste gałęzie i wielkie, dumne liście. Nasłuchiwał, ale nie wiedział jak brzmi Jej głos. Zaglądał wszędzie, ale nic nie znajdował. A Ona przecież coś mówi… Latał tak długo i tak panicznie, że nie miał siły wrócić w Jej koronę. Zasnął na jednej z najniższych gałęzi, kojąc lęk w Jej bliskości.


Kiedy obudził się następnego ranka i otworzył oczy, ujrzał przed sobą tylko polanę i wzgórza zasłaniające resztę horyzontu. I w mgnieniu oka pojął. Wiedział, co szeptała dzień wcześniej. Natychmiast rozprostował skrzydła i wzleciał na Jej szczyt, by zaśpiewać najpiękniejszą pieśń. Śpiewał o tym, że morze jego śpiewu będzie prawdziwe.Małe, pełne serce chciało, żeby pieśń jego przyszła niezapowiedzianie. Wieczorem poczekał, aż wszystko dookoła ucichło. Zanucił Jej przepiękną kołysankę, w której był jak zawsze z Nią, w której miłość była uczuciem samego siebie. Kiedy już czuł, że Ona śpi, rozprostował skrzydła i poleciał w dół. Gdy oddalił się trochę, wzbił się wyżej. W świetle księżyca patrzył na Nią, stojącą tam na dole w swej potędze. Jakże Ją kochał! Wiedział, że za niedługo do Niej wróci i w cudownym budzeniu znowu zaśpiewa Jej ulubioną pieśń, tym razem jeszcze pełniejszą. Odwrócił się, wzbił jeszcze wyżej, i w ciszy szybował w stronę nieznanego.Po jakimś czasie lotu w ciszy usłyszał coś, czego nie znał wcześniej. Dźwięk przepiękny, regularny, dochodzący z oddali. Szum, który porównywalny był tylko z dźwiękiem Jej liści delikatnie poruszanych przez wiatr. Wypełnił go zachwyt.


Po chwili dźwięk był już całkiem wyraźny, tak jak wielka tafla błękitu, który kazał jego sercu bić szybciej. Był tak blisko!


W końcu usiadł na jednym z uschniętych drzew stojących nad plażą. I zaczął patrzeć olśniony. Chłonął tajemniczość, pełnię. W uderzeniach oświetlonych księżycem, granatowych fal słuchał nieskończoności, ogromu. Czuł podziw i trwogę, patrząc w tę przestrzeń. I wiedział, że miała rację, że jego pieśni nie będą już takie jak kiedyś. Poczuł jak piękno morza przenika w jego duszę.


Jakże cieszył się tym wszystkim, co będzie mógł Jej zaśpiewać!


I trwał tak, w swej małości, przed ogromem, który go zachwycał.Kiedy tuż przed świtem jego zmęczone ciało siadało na Jej gałęzi, nie zauważył, że liście zgęstniały.W pieśni swej dla Jej poranków przelewał piękno morza, które zaczął odwiedzać co nocy, w śpiew dla Niej, którą budził co ranka. Przestał sypiać, ale robił to dla Niej, nie czuł zmęczenia.


Wylatywał zawsze wieczorem, po całym dniu śpiewania. Po locie siadał na tym samym, zawsze suchym drzewie, i czuł sercem jak leci nad morzem, by móc opowiadać Jej o tym później.Kiedy wrócił któregoś ranka zauważył, że cała polana jest już ogarnięta przez jej gałęzie. Cieszył się z Jej piękna.


Ale z czasem powroty zaczęły być inne. Myślał, że to przez zmęczenie. Coraz trudniej było mu znaleźć miejsce Ukochanej, w którym mógłby usiąść. Coraz ciężej było

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 18:15:22, Ocena: Brak oceny
interesujące opowiadanie
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 18:15:35, Ocena: Brak oceny
podoba mi się, poproszę o więcej, pozdrawiam
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów