Lalki cz. I
opowiadania >Lalka została kaleką.


Praca była skończona.


Prawie.Zszedł po schodach, trzymając się uważnie poręczy. Za pasek spodni wcisnął lalkę, którą następnie usadowił na stole nieopodal swojego talerza, po czym usiadł na skrzypiącym krześle.


Jego ojciec przed dłuższy czas przyglądał się okaleczonej zabawce. W pewnym momencie wstał i sięgnął po dzbanek z wodą, napełniając nią szklankę.


- Co się z nią stało? - zapytał niepewnie. Bruno spojrzał na niego prawdziwie zdumiony.


- A co miało się stać? - odpowiedział pytaniem. Mężczyzna potarł dłonią czoło. W gardle poczuł nieprzyjemne pieczenie, a jego żołądek wykonał salto w tył.


- Wygląda trochę… inaczej.


- Potrzebna jej była operacja. No to ją wykonałem.


- Chcesz zostać chirurgiem?


- Zupełnie nie.


- A wiesz już, kim chcesz być?


- Powiem ci, jak się zastanowię - odparł, wyciągając rękę po bułkę. Lalka obserwowała go z uśmiechem.Wykonał ostatnie cięcie, po czym odłożył nóż na biurko. Chwycił do ręki obie lalki i wyszedł z pokoju. Ostrożnie stawiał kroki, przyzwyczajając swój wzrok do ciemności.


Cicho uchylił drzwi prowadzące do sypialni ojca. Mężczyzna spał głęboko, oddychając przez usta. Przekręcił się na lewy bok, a w tej samej chwili, księżycowa poświata zalała wnętrze pomieszczenia.


Chłopiec przystanął obok łóżka. Odczekawszy kilka sekund, brutalnie potrząsnął ojca za ramię. Mężczyzna zbudził się gwałtownie, rozszerzając oczy. Jego serce przyspieszyło pracę.


- Bruno? Dlaczego nie śpisz? - wychrypiał. Miał spierzchnięte wargi i nie pogardziłby szklanką zimnej wody.


- Nie mogę zasnąć. Mogę spać z tobą?


- Wskakuj.


Mężczyzna rozchylił kołdrę, patrząc w oczekiwaniu na syna. Ten skinął głową, wyciągając zza pleców swoje lalki.


- One będą spały z nami - oznajmił.


- Dobrze, jak chcesz - odparł, przecierając twarz. - Ale… Bruno, dlaczego one nie mają twarzy?


- Bez twarzy wyglądają lepiej. Denerwowały mnie ich oczy - wyjaśnił, kładąc się do łóżka. Okrył się szczelnie pościelą, trzymając przy sobie oszpecone zabawki. - Dobranoc, tato.


- Dobranoc, synu.IIJego dźwięczny śmiech wzbił się w powietrze, kiedy huśtawka zaczęła szybować coraz wyżej. Przymknął powieki wyobrażając sobie, że już za chwilę, już za moment dotknie nieba i będzie mógł lawirować między pulchnymi obłokami. Będzie obserwować żelazne maszyny zwane samolotami i będzie machać do pilotów w granatowych czapkach. Po pewnym czasie wzbije się ponad wszystko, próbując objąć wzrokiem cały świat.
Głos jego ojca dochodził z oddali. Wciąż się uśmiechając, otworzył leniwie oczy. Niemal ze smutkiem zrozumiał, że jego przygoda właśnie dobiegła końca. Zeskoczył z huśtawki, spoglądając na mężczyznę, który niecierpliwie zerkał na zegarek.
- Musimy już iść, Bruno. Twoja mama będzie się niepokoić.
- Jeszcze chwilę, dobrze? Mama poczeka - odparł chłopiec.
- Nie, Bruno, musimy iść.
- Tylko jeszcze jeden raz! - wykrzyczał, pędząc co sił w nogach na karuzelę. Wskoczył na drewniane siedzenie, odpychając się nogami i pomachał do ojca. - Jeszcze chwila! - dodał.
Mężczyzna pokręcił głową z uśmiechem i ponownie spojrzał na zegarek. Wskazówki sunęły wolno do przodu, zbliżając się do cyfry dwanaście.
Telefon zawibrował mu w kieszeni. Zerknął na syna i wyciągnął urządzenie, naciskając zieloną słuchawkę. Sekundę później na jego twarzy pojawił się grymas bólu.
Bruno podbiegł do ojca, zgrzany. Jego policzki były zaróżowione, a oddech przyspieszony.
- Teraz możemy jechać do mamy - oznajmił.
- Mama nie żyje, Bruno.


Spojrzał na chłopca odbijającego piłkę po drugiej stronie ulicy i prychnął, zażenowany. Obejrzał się przez ramię na ojca stojącego na schodach i wskazał ręką na sąsiada.


- On nie umie grać w piłkę.- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów