Lalki cz. I
opowiadania >Mężczyzna wzruszył ramionami, chowając dłonie do kieszeni spodni. Dzień był chłodny, a niebo zakrywały ciemne, burzowe chmury. Od rana zapowiadało się na deszcz.


- Może z nim zagrasz? Przy okazji go poznasz, może się zaprzyjaźnicie - rzekł, podchodząc do syna.


- Nie. Nie chcę się z nim zapoznawać.


- Dlaczego? Ja na twoim miejscu zrobiłbym to z chęcią. Może jest w twoim wieku i razem będziecie chodzić do jednej klasy?


- Ma na imię Edward. Kto chciałby się bawić z kimś o takim imieniu? - zapytał, patrząc na ojca. Mężczyzna przyjrzał się z uwagą chłopcu.


Bruno odwrócił się na pięcie i ruszył do domu, nie spoglądając za siebie ani razu.Jego lalki leżały w kartonowym pudełku na regale, gdzie zostawił je poprzedniego wieczoru. Zajrzał do środka, wyciągając pierwszą z nich. Ściągnął z niej ubranko i rzucił je na podłogę. Identycznie postąpił z drugą, po czym wziął obie i wyszedł z nimi na podwórko. Poszedł za dom, zaglądając do drewnianej szopy, którą niegdyś wybudował jego dziadek. Sięgnął po małą łopatkę leżącą w rogu i zabrał ją ze sobą. Podążył w stronę rosłego dębu i przykucnął, zagłębiając szpadel w ziemi.


- Tutaj będziecie sobie leżeć - powiedział do siebie.


Dół na głębokość dwudziestu centymetrów nie sprawił mu większych kłopotów. Ułożył w nim lalki i natychmiast przykrył je ziemią, dokładnie oklepując dłonią.


- Nikt was tutaj nie znajdzie.


- Bruno, co ty robisz?!


Chłopiec spojrzał w bok. Jego ojciec wychylał się przez kuchenne okno.


- Zakopałem je!


- Co?!


- Lalki! Zakopałem je!


- Dlaczego?!


- Bo umarły!


Mężczyzna zamilkł, odkładając na blat ścierkę. Przykręcił kurki w kranie i ponownie zerknął na syna. Zdecydowanym ruchem ręki zamknął okiennice i odszedł w głąb domu.W pomieszczeniu zalegała cisza. Mężczyzna powziął głęboki wdech, obserwując syna przez ostatnie kilka minut. Bruno nie odezwał się do niego ani słowem, co było dosyć zaskakujące.


- Pamiętasz mamę? - zapytał, ryzykując tym pytaniem.


- Ona nie żyje.


- Nie oznacza to, że nie możemy jej wspominać.


- Ja nie chcę tego robić.


- Może chociaż spróbujemy? - nalegał dalej, lecz wiedział, że jego działania były bezcelowe. Dla jego syna, matka przestała istnieć. Prawdę mówiąc, Bruno uśmiercił ją już dwa lata wcześniej, kiedy z powodu wyjazdów służbowych, częściej przebywała poza domem.


- Nie chcę rozmawiać o zmarłych - rzekł.


- Oczywiście. Wybacz, że…


- Zamknij się.


Bruno zacisnął dłonie w piąstki. W jego oczach pojawił się gniew, co zaniepokoiło mężczyznę. Sam jednak nie wiedział, co było gorsze - słownictwo, jakiego użyło jego małoletnie dziecko czy sposób, w jaki się zachowywał.


- Zamknij się - powtórzył.


- Dlaczego tak powiedziałeś? Nie wolno ci tak mówić.


- Zamknij się.


- Otrzymasz karę, Bruno.


- Zamknij się! - krzyknął i wstał gwałtownie, dobywając z kieszeni spodni ukradziony z kuchni nóż. Wycelował go w ojca, a następnie obrócił w palcach i ręką chwycił za ostrze. - Zamknij się - powtórzył ciszej. Mężczyzna spuścił wzrok, oszołomiony. - Mama nie wróci, więc nie będziemy o niej rozmawiać. Nie chcę więcej o niej słyszeć.


- Nie rozumiem cię, Bruno. Nie wiem, dlaczego tak mówisz...


- Nie była dobrą mamą, ponieważ pozwoliła sobie umrzeć. A mogła wciąż żyć - wyjaśnił naprędce i ruszył biegiem na piętro.Nim wstał z łóżka, ogarnęło go poczucie bezradności i wyczerpania. Przetarł twarz, wzdychając ciężko. Każdego dnia coraz bardziej przyznawał rację swojemu drugiemu ja, które rozdzierało jego wnętrze. Świadomość, iż Bruno sprawował nad nim władzę była nie tyle przerażająca, co trudna do zaakceptowania.


Ubrał się w pośpiechu, po czym zajrzał do pokoju syna. Zaskoczony, obejrzał się na boki. Pomieszczenie stało puste.- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów