Latanie
opowiadania >resztą pociech, a Alkiem wtedy, kiedy będzie na to czas. Sam, zaskoczony wczesną jesienią skupił się na wyrębie. Wchodząc z toporem do lasu oznajmił żonie, że wróci przed pierwszym śniegiem.


***


Jesień bezwstydnie się rozhulała. Ludzie z Zardzewiałej Podkowy zostali okraszeni przejściowym nalotem. Ich cera stała się nieco złota, a ręce zimne. Drogi łączące kilka gospodarstw zamieniły się w podłużne bagniska i nawet konie spoglądały na nie z niechęcią.


Alek nie wspomniał nikomu o swojej nowej umiejętności unoszenia się nad jesiennym błockiem i deszczowymi chmurami, a gdy wszystkie dzieci poczęły narzekać na dymną mgiełkę gryzącą w oczy i nozdrza, on tylko się uśmiechał. Kiedy inni chłopcy wracali ze szkoły uwalani w błocie, czarni jak węgiel, on był czystszy niż po kąpieli, a ubranie miał bielsze od świeżo upranego. Codziennie bywał w chacie zwanej szkołą, jednak nikt nie widział żeby rzeczywiście do niej chodził. Po prostu pojawiał się niespodziewanie i w podobny sposób znikał. Dzieci śmiały się, że niczym człowiek kret wykopał podziemny tunel. Pojawiły się też głosy jakoby miał posiadać czółno i przepływać niespostrzeżenie lasem, przez jesienne bagniska moczące pnie drzew. W końcu, nie mogąc znaleźć racjonalnego wytłumaczenia, w ramach zemsty za swoją niewiedzę, zaczęły go wyzywać od wszelkiego rodzaju dziwadeł i zaczepiać na różne sposoby, co bardzo zraziło go do chaty zwanej szkołą. Zrobił więc sobie przerwę, bez reszty oddając się podniebnym podbojom. Dzieci niepocieszone zniknięciem obiektu haniebnych zabaw, nudziły się niezmiernie w tępym rytmie krótkich dni. Tymczasem Alek podziwiał obnażone piersi podniebnych syren wylegujących się beztrosko na pierzastych chmurach, a ich wspaniały śpiew dawał mu ukojenie i pozwalał zapomnieć o surowości życia uzależnionego od grawitacji.


***


Liście mieniły się w kolorach brązu z patelni i czerwieni ogniska. Potem czując błogi spokój, puszczały gałęzie drzew, udając się w drogę wiodącą ku nieuchronnej, lecz kojącej nicości. Starzy mówili, że z daleka słychać już bluzgi lodowej pani, która nie lubiła tej złotej i jak co roku, miała ją wypędzać zamaszyście mroźnymi kopniakami.


Alek w tym późnojesiennym czasie z nudów wykonywał niesamowite ewolucje powietrzne i leżąc swobodnie na chmurach, z wielką ciekawością patrzył w bezkresną przestrzeń nieba, tam gdzie jeszcze się nie zapuszczał. Chociaż samo latanie nad Zardzewiałą Podkową sprawiało mu ogromną radość, a patrzenie na piękne podniebne syreny nie mogło się znudzić, to odległe przestworza kusiły coraz bardziej aż w końcu postanowił, że jeszcze przed przyjściem lodowej pani, uda się w nieznane.


Technika dalekich odbić nie była dla niego pierwszyzną, dlatego już następnego dnia po postanowieniu, wzbił się wyżej niż zwykle; tak, że na nosie zawisł mu sopel, a lasy, jeziorka i rzeki stały się jednolitą plamą. Ocenił wtedy, że osiągnięty został odpowiedni poziom do szybkiego przemieszczania się i wykonując stumilowe susy powietrzne, ku wielkiemu zdziwieniu, stwierdził, że lasy opisywane od zarania dziejów jako niebezpieczne i co najważniejsze bezkresne, wcale bezkresne nie były. Po zaledwie pięciominutowym spacerze, jesienno-zdechłe połacie zastąpiła ogromna niebieskość, a po godzinie malowały się pod nim kolorowe, ale z racji wysokości, niewyraźne tereny. Zszedł więc na niższe stopnie schodów i dostrzegł miliony chat, o kształtach tak dziwnych, że nawet w najbardziej chorych snach, nie widział podobnych. Po czarnych drogach jeździły diamentowo lśniące bryczki bez koni i jakby tego wszystkiego było mało, musiał robić uniki przed żelaznymi, wielkimi potworami buczącymi dziwnym językiem, unoszącymi się po różnych stopniach schodów. W obawie przed pożarciem zszedł na poziom, na którym zwykł wisieć nad Zardzewiałą Podkową. Tam ujrzał coś, czego nie umiał ubrać w słowa, a i z myślami miał problem; byli to ludzie unoszący się tak samo jak on, lecz w dużo ładniejszych szatach, z ciekawymi fryzurami; młodzi, dorośli i starzy. Kiedy już się odważył, podleciał do grupki wyłożonej na jednej z chmur. Siedzieli w kole, a pośrodku znajdowała się plansza będąca częścią jakiejś niespotykanej gry. Ich twarze były wielce skupione na owej i gdy Alek zapytał:


- Czy można wiedzieć co państwo robią na tej wysokości? – Wszystkie głowy skierowały się w jego stronę, a najbardziej wyróżniający się człowiek, mężczyzna z wypalonym do połowy papierosem, długą brodą w kolorze, który nie istniał i włosami zaplecionymi w warkoczyki, rzekł:


- Po prostu lubimy latać. – Gdy to mówił biegał oczami kreśląc koła.


- Ale ci na dole nigdy nas nie zrozumieją – dodała dziewczyna w różowych okularach.


- Za to ty dobrze rozumiesz ich, kiedy jesteś głodna – śmiał się jeszcze inny; wyglądający i zachowujący się dość normalnie.


Alek nie umiał odnaleźć się w tym towarzystwie. Nie rozgryzł też sensu gry, którą toczyli, ale czuł niemałą ulgę, widząc tłumy unoszących się ludzi, którzy tak samo jak on, przestali zwracać uwagę na przyciąganie. Zrozumiał wtedy, że nie może być aż takim dziwadłem, jakim mianowały go dzieci z Zardzewiałej Podkowy.


Udał się w kilkudniową wędrówkę. Spał na chmurach, pił deszcz, a jadł to, czym częstowali go inni latający. Fruwał nad żółtymi terenami, gdzie ludzie znacznie różnili się od tych spotkanych na początku podniebnej wędrówki. Niektórzy mieli czarną skórę, inni długie brody i śmieszne kosmki włosów wyglądające jak makaron. Oni twierdzili, że nigdy nie wracają na ziemię, bo to by się źle skończyło. „Przynajmniej nie do swoich krajów” – powtarzali zgodnie. Potem los skierował go nad surowe tereny; pofałdowane mniej lub bardziej, zielone i żółte. Tam jak wszędzie, też byli ludzie. Posiadali oni oczy tak surowe jak

- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów