Linie brzegowe - cz.2
opowiadania >zmywania naczyń, pudełka tabletek do prania i do zmywarek, szampony i odżywki do włosów przywiezione z Niemiec. Znikają od ręki, bo są przywożone dla ustalonej klienteli, która ma przekonanie do zamówionych produktów. Człowiek-sklep od "niemieckiej marki" regularnie dostarcza chemię gospodarczą, słodycze i kawy. Robi kilka kółek dwa razy w tygodniu na każdym z trzech, sąsiadujących ze sobą targowisk. W piątek wieczorem wyrusza pod Lublin, w sobotę je rodzinny obiad i zagląda w zeszyty milusińskich. Po niedzielnej Mszy zaczyna wracać do pokoiku wynajmowanego na lewym brzegu granicznej rzeki. On tutaj zarabia, tam żona wydaje na godne życie. Może oboje nie godzą się na rozłąki, ale dzisiaj przegrywa każdy kto nie potrafi znajdować się w tym, co go zastanie.

Energiczną zmęczył kurz, spaliny, hałas w wielu gwarach. Dekuje się pod namiotem i zamawia schabowego z kapustą. Dziewczyna od zbierania zamówień przynosi jej szklanicę zimnej Coli. Może spokojnie zaciągać się dymem, odciąć się od wędzonych ryb, wikliny, bawełnianych gaci i kłótni przy stoliku z trzema kubkami. Ale i tak bombarduje ją muzyka z kilku punktów sprzedaży płyt, i tak łapie uszami pojedyncze, niemieckie i polskie słowa. Zwraca uwagę na gościa przy tekturowych pudłach.

- Meine Damen, meine Herren, luken, kuken w puloweren!

Krzykacz kuca, między kraciastymi pakunkami zalicza kielonka, wącha kromkę chleba, a potem rusza na środek jezdni popisywać się, machać swetrami, wpadać w grupki klientów.
Kobiety odskakują z piskiem, jakby podpity je podszczypywał. Niektóre śmieją się, inne są zaskoczone i obrażone, któraś zamierzyła się torebką.

- Bitte, bitte, schön so schön, nosi ojciec, nosi syn!

Ulica pustoszeje w tym miejscu, a sprzedawcy na różne sposoby wyrażają swoje niezadowolenie. Dwóch mężczyzn łapie pod łokcie niewydarzonego rozdarciucha. Sadzają go rzutem na krzesło w barze pod namiotem.

- Bitte, bitte, pipy niemyte! - ciska się zdjęty z ulicy pijaczyna.

- Myte, myte! Wyszorowane od stóp po czubek głowy! - czysta polszczyzna Energicznej zasiewa ciszę.


Już nie czeka na swój obiad, kładzie na stole drobne za Colę, łapie za swój wózek i zdecydowanie odchodzi. W drodze łzy płyną jej po policzkach ciurkiem. Wolałaby nie znać obu języków, nie widzieć, co widzi, nie słyszeć tak wyraźnie obu brzegów rzeki, dużo więcej kwitować pobłażliwym machnięciem ręki. Czuje się źle, chociaż nie powinna, przejmuje się, chociaż od dawna mieszka po prawej stronie i nie musi.2013-11-16


- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów