list z ogrodu 1
opowiadania >Tak głęboko wejść w siebie i oślepnąć ?!
Szukać światła, które nigdy nie gaśnie i znaleźć się u kresu tunelu nie znalazłszy go.
Jakże do tego doprowadzić można było?- w zbyt dużym stopniu opierając się na innych, czy w zbyt wielkim stopniu zawierzając sobie?!
Jakkolwiek by na to nie spojrzeć- za oknem słonecznie i kwitnąco a u mnie pleśń.
Jestem trupem towarzyskim, jestem niemową, jestem powtórzeniem.
Powtórzeniem błędu? A może doświadczenia, ciężko zdobywanego przez setki potomnych i znikającego wraz z ich śmiercią, tak bardzo osobistego, że niemożliwego do przekazania.

Na ścianach mojego rozumu pleśń nienawiści- nieumiejętność wyplenienia z ogrodu pielęgnowanych od lat roślin o trujących sokach, które oplótłszy mnie długimi ramionami poczęły się rozwijać na potęgę- przytłacza umysł. Nie pozwala być czystym.

Wszedłszy do świątyni swojego wnętrza natknęłam się na popiół, który nawet przytknięty do ust, nie zmienił formy- wciąż był suchym, szarym prochem zlepiającym wargi.
Szukałam w popiele fragmentów zdarzeń, ale ogień strawił je doszczętnie.
Myślę, że są teraz zapisane w powietrzu nad waszymi głowami.

Powolny, rozpływający się dym znaczy szlaki i linie, bezbłędnie i krystalicznie.
Wiatr oddala ode mnie pisma i pozostawia sam na sam z popiołami.

Nie chciałam być pewna istnienia tej części ogrodu, chciałam żeby pozostał do końca czymś niedopowiedzianym, czego istnienia dowodziły tylko pogłoski i drobne mgliste znaki.
Ale on sam… sam się we mnie wdarł z całym dobrodziejstwem swojego inwentarza, wyrosły z jednego drobnego nasienia, nie dawał mi spokoju i teraz jest. I ja wciąż jestem.
Nie chcę słuchać jego głosu, choć to przecież moja wewnętrzna rapsodia;
nie chcę mieć z nim nic wspólnego, bo nie jest mną.
Ale. Czy ja w ogóle jestem sobą?

Słucham, że umarł Bóg, a Bóg był Miłością.
Ogród śpiewa, że Miłość umarła!
Wiem więc, że kłamie. Szepce tanie usprawiedliwienia swoich idejek i przekonuje mnie do swojej racji. Jestem pewna tego kłamstwa, bo widzę Miłość. Jest wszędzie.

Nie jest jednak mną. Miłość nie potrafi być mną. Będąc wszędzie jest nigdzie.
Piję więc kłamstwa ogrodu. To przecież one, zapisane w popiołach, są mną.
To siebie piję w transie samo zapatrzenia. To w siebie zaglądam szukając odpowiedzi.

Ale we mnie nie ma odpowiedzi. Nie ma we mnie niczyjej winy i niczyjego słowa.
Jest bluźnierstwo, połamane drzewce błękitnej flagi i krew krążąca zbyt wolno, by rozgrzać martwiejące dłonie. Bluźnierstwo jest ogrodem. Miłość jest śmiercią zaczajoną na przełęczach i w samotnych bramach. Ogród jest pustką. Bluźnierstwo niczego nie wnosi, zło niczego nie daje; nie cieszy obecność Władcy odosobnionego rozkoszowania się pustką. Niepotrzebne mi to.

Nie cieszy mnie to. Zblazowana poza, półprzymknięte powieki i cyniczne ,,tsst".
Włożą to sobie gdzieś- amatorskie aktorstwo, mistrzowskie cięte puenty i niedopowiedzenia.
Niecierpliwe przebieranie nogami w oczekiwaniu nieba też sobie włożą gdzieś.
Bluźnierstwa zapamiętają. Zapamiętale będą kamieniowali bezwolność.

A we mnie była śmierć i zaczęła się budzić z długiego snu. Odgarniała zagubione kosmyki włosów z chłodnych policzków, zdmuchiwała z poduszki resztki wczorajszego ucztowania.
Ziewnąwszy zagłębiła się w kołtun pościeli i spojrzała na mnie.
Oczy miała ciemne, ciemne jak ocean w najgłębszym miejscu- bezbrzeżne i beztroskie.
Niczego się nie bała, będąc końcem strachu.
Namawiała mnie do igraszek z wiecznością i przemijaniem rzeczy, tak pięknie uśmiechnięta i delikatna. Trzymała moją rękę w swojej dłoni i frywolnie pocierała o przegub policzkiem.
-Niczego się już nie bój- mówiła- To ja jestem w tobie końcem, ja jestem aniołem stróżem błędów i żalów. Rachunkiem sumienia przeprowadzonym w ciągu dwóch sekund, tuż przed zamknięciem oczu.
I zamknęła mi oczy. Wbiła w ścianę żywopłotu i pokazała, że nawet prochy mogą płonąć.
Płonęłam a wbite we mnie gałązki rozrastały się powoli przenikając puste przestrzenie mojego ciała. Czułam jak wewnątrz rozwijają się aksamitne pączki i owocują zapylone rodnie.
-A teraz płacz- powiedziała i pokazała mi, że to boli. Że każda z przebitych komórek z osobna odczuwa cierpienie powodowane nagłą ekspansją ogrodu; poczułam, że z ust wypływa mi cisza i choć poruszałam wargami, dźwięki nagle umarły.
Skoncentrowane na bólu ciało sprawiło, że oczy nie były w stanie dostrzegać świata- odwróciły się i obserwowały, jak dokonuje się adopcja.
Mózg przekonany był, że oto powstał nowy wyjątkowy gatunek rośliny; nie chciał by oczy odwróciły się do świata- krew tak go przeraziła, bo nie miała sensu.

Płakałam więc, choć nikt nie był w stanie dostrzec łez, ukrytych po wewnętrznej stronie mojego smutku. Śmierć przyglądała mi się ze melancholijnym uśmiechem i wyjmowała z zagłębień skalnych martwe ptaki i myszy. Całowała wodę zamieniając j ą w wilgotne powietrze- wdychała je potem i przytknąwszy usta do moich wdmuchiwała mi w płuca chłód.
Nic nie istniało nade mną. Nic nie było we mnie, prócz pożaru śmierci, zagryzającego nieczystości i bluźnierstwo. Śmierć będąca niezaprzeczalnym postanowieniem końca tańczyła po trawie i wróżyła z martwych ptaków; podrzucane w górę oddechy wirowały na niebie wplecione w aureolę jej włosów.

A później przyszli do mnie i zdjęli mnie z płotu. Wtrącili martwe motyle do lochów mojego podbrzusza i kładąc dłonie na żebrach wykrzykiwali zaklęcia i modlitwy.
Niebo było zamknięte, bo Miłość była wszędzie, na posługach śmierci. Miłość igrała z wiecznością, nie dostrzegając upływającego czasu i płonących stosów; z oczyma skierowanymi do wewnątrz, ślepa na świat i prawdę.
Nie chciała wracać. Nie chciała ludzi układać w podwójne wieże, nie chciała rzucać trójścienną kostką i odgadywać łamigłówek losu.

Miłość była w martwych ptakach i motylach wyściełających ogród mojego wnętrza.
Oni doskonale o tym wiedzieli; chcieli jej zapobiec.
Prosili, ale nie chciałam. Nakazywali, ale wszczęłam bunt. Skakali mi po głowie, ci co przyszli, na nie wiem jak długo, zatraceni w małych miękkich przymierzach ze śmiercią. Zadawali mi pytania, na które nie potrafiłam odpowiedzieć. Wygrali. Udało im się namówić mnie do spółkowania z ich władczynią, sprzedali za niewielką cenę prawa do tego serialu nikomu.
Nikt, będący nigdzie płakał trochę, pogryzając świeże warzywa i wąchając zielonkawe pędy roślin. Nikt będący nigdzie nie śmiał się ze mnie, ani nie żałował niczego.
To śmierć kłuła go dziobkiem martwego szczygła, znacząc jego udo czerwonawymi śladami.
Dlatego płakał.

- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
zielona-trawka Linia koment
Dodany:2006-07-16 17:18:01, Ocena: 5.0
seri to długi tekst ale końcówke przeczytałam fajny
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów