magiczne opowiadanie.Czytajcie
opowiadania >   Kilka zmian świateł. Dla Amy było to niczym wieczność. Sieć tuneli i korytarzy, ciągła obecność zasępionej Alice i brak jakichkolwiek innych ludzi. Ciągle przemykały przez ciemność, nigdy nie wychodząc na bardziej uczęszczane trasy. Dawne pragnienie kontaktu z innymi istotami przerodził się w bezgłośnie wołanie o zobaczenie obcej twarzy. Dziewczyna miała wrażenie, że tonie w morzu samotności i nie ma wokół nikogo, kto by ją uratował. A ciągła nieświadomość własnego losu i przeszłości była niczym niekończąca się tortura.


            Alice była niczym cień tej osoby, którą Amy poznała dawno temu w ciasnym, brudnym pomieszczeniu. Wydawało się, że lata minęły, odkąd wyszły z niego i rozpoczęły tą beznadziejną podróż. Dziewczyna ciągle jeszcze pamiętała coś w rodzaju swobody u swej towarzyszki, co zniknęło po bardzo niedługim czasie. Teraz pozostawała tylko zimna, zamknięta w sobie Alice, uparcie prąca do celu. W oliwkowych oczach czaiła się pustka, kryjąca wszelkie uczucia. Nie pozostał po nich nawet ślad.


            Im dalej szły, tym bardziej przygnębiająca stawała się podróż. Tunele były chłodne, a mocno znoszone ubrania Amy nie chroniły jej przed niską temperaturą. Alice miała na sobie czarne, skórzane skóry, ściśle przylegające do jej mocno krągłego ciała i wyraźnie chroniące ją przed niewygodami. Wydawała się nie przejmować komfortem swej towarzyszki. Zresztą, rzadko ze sobą rozmawiały i niewiele częściej nawiązywały kontakt wzrokowy. W jakiś dziwny sposób ta obojętność była dla Amy bolesna. Przecież Alice sama mówiła, że są przyjaciółkami. Teraz ledwie się do siebie odzywały.


            Przed szaleństwem ocaliła Amy tylko nagła wiadomość, po którejś z kolei zmianie świateł. Dziewczyna dawno już zgubiła rachubę czasu, a samotność i tak zajmowała większość jej myśli.


            - Niedługo znajdziemy się w Nadpiekle– powiadomiła ją Alice, gdy szykowały się do odpoczynku, po kilkugodzinnym przemykaniu wilgotnymi korytarzami. – To miasto graniczące między strefami. Za dwie zmiany do niego dotrzemy. Musimy teraz uważać, bo tu nie unikniemy spotkania z innymi ludźmi.


            Gdyby nie to, że Alice była zaniepokojona tym faktem, Amy zaczęłaby skakać z radości. Dla niej możliwość zobaczenia jakichkolwiek ludzi była najradośniejszą możliwą nowiną. Nie mogła porównać tego uczucia do czegokolwiek, bo nie pamiętała, czy kiedyś była równie – a może nawet bardziej – szczęśliwa.


            Nadpiekle było zastanawiającą nazwą. Amy kojarzyła to z czymś ekscytującym, ale ciężko jej było wytłumaczyć związane z tym uczucie. Być może było spowodowane radością, ale podświadomie wiedziała, że ma to związek z jej wspomnieniami. Nadal jednak umykało jej mnóstwo szczegółów, które za wszelką cenę pragnęła uchwycić. Stawało się to powoli frustrujące.


            Teraz czas zaczął się dłużyć jeszcze bardziej. Następna zmiana przyszła boleśnie wręcz powoli, a czekała ją jeszcze następna. Jednak entuzjazm Amy nie malał, a ona sama ledwie kryła go przed ponurą Alice. Kobieta wydawała się dostrzegać podekscytowanie dziewczyny, ale nic na ten temat nie powiedziała. Ani nie opowiedziała o czyhających zewsząd niebezpieczeństwach, ani nie powiedziała niczego niepokojącego o celu ich podróży. Była po prostu bryłą lodu.


 


***


 


            Amy spodziewała się różnych rzeczy po Nadpieklu. Wyobrażała sobie kolejną sieć tuneli, którą ktoś po prostu nazwał miastem. Może też czegoś w rodzaju jaskini, jak ta z windą na wyższych poziomach. Jednak nie tego, co ujrzała.


            Rzeczywiście, była to jaskinia, jednak stokroć większa od tej, którą ostatnio widziała. I wcale nie uformowana naturalnie, a wykuta przez maszyny. Kiedy tylko znalazły się na tym rozległym obszarze, Amy zadarła głowę do góry, aby ujrzeć odległe, wydawałoby się nieosiągalne, ciemne sklepienie. Szczęka opadła jej z wrażenia, gdy błądziła oczami po tym dziele architektonicznym. To było niesamowite.


            Po chwili okazało się, że nie tylko wielkość jaskini jest zaskakująca. Najdziwniejsze było to, co znajdowało się na dole. A była tam wielka otchłań, której dno ginęło gdzieś w skłębionej ciemności. Powietrze nad przepaścią drgało, jakby temperatura nad nią była znacznie wyższa, niż gdzie indziej. Wokół i nad otchłanią znajdowały się domy. Przykute do ściany lub zwieszające się z odległego sklepienia. Całe miasto połączone było siecią podpór, łańcuchów i dróg, a wszystko dopełnione było skrzypieniem tej skomplikowanej konstrukcji i gwarem mieszkańców. W przestrzeni nad budynkami unosiły się różnego rodzaju pojazdy, zmierzające z jednego portu do drugiego. W powietrzu unosiły się najróżniejsze zapachy, które mieszały się w jedną, niewątpliwie bardzo miejską woń. Przez odległość, z jakiej Amy się temu przyglądała, wszystko wydawało się malutkie. Dziewczyna była oszołomiona ogromem miasta. Po tak długim czasie samotności była przytłoczona nagłym odkryciem, jak wielu ludzi żyje w podziemnym świecie.


            Ona i Alice weszły do jaskini przez niewielkie wejście w północnej ścianie. Było ono niewidoczne z daleka i podobne do setek innych takich przejść. Wyróżniały się tylko te większe, zdolne pomieścić unoszące się nad miastem pojazdy lub duże tłumy ludzi. Amy nie mogła sobie wyobrazić tuneli większych od największych jakie dotąd widziała. A jednak, takie istniały.


            Gdy Alice uznała, że dziewczyna już dość się napatrzyła, poprowadziła ją w dół, wąskimi schodami, stapiającymi się ze ścianą. Nie było tu poręczy, więc Amy za wszelką cenę nie spoglądała za krawędź przepaści i przyciskała prawe ramię do muru. Serce waliło jej jak szalone, gdy wbijała wzrok w plecy Alice i ostrożnie pokonywała stopnie. Kobieta chyba naumyślnie nie narzucała zbyt szybkiego tempa. Z pewnością wiedziała, jak bardzo niepewną ma towarzyszkę. Upadek z takiej wysokości żadnej z nich nie przyniósłby niczego dobrego.


            Jeżeli Amy na początku spodziewała się, że od razu po wejściu do jaskini wejdą między ludzi, to grubo się myliła. Najpierw czekała ich długa wędrówka w dół, do najbliższej ścieżki, którą był niezbyt solidnie wyglądający most. Trzeba było przejść nim, aby dostać się na którąś ze stabilniejszych dróg.


            Po jakimś czasie droga zaczęła się dłużyć. Amy z nudów zaczęła liczyć kolejne stopnie. Schodzenie było tak monotonne, że nawet przestała się przejmować przepaścią po lewej

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
weronika17 Linia koment
Dodany:2010-04-27 15:08:26, Ocena: 5.0
Mnie się podoba
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów