Mieczem i Toporem
opowiadania >Książę Mieszko Walenrod stał na szczycie drewnianej palisady i z niepokojem spoglądał na wschód. Czekał. Stojący za nim oddział wojów uzbrojonych w stalowe miecze i drewniane, utwardzane żelazem tarcze również się niecierpliwił. Żołnierze nerwowo szurali skórzanymi butami o ziemię, wzniecając tumany pyłu.
- Idą Torlofie - rzekł książę do towarzyszącego mu wysokiego i barczystego wikinga, którego twarz pokrywała gęsta, ruda broda.
Olbrzym mocniej ścisnął trzonek trzymanego w dłoniach dwuręcznego topora i wytężył wzrok.
- Na ślepe oko Odyna! Są ich setki - wrzasnął na widok armii, która właśnie wynurzyła się zza horyzontu.
- Gotujcie się! - rozkazał Mieszko - podpuścimy ich trochę i wystrzelamy jak kaczki.
Wojowie zdjęli przewieszone przez ramiona łuki. Naciągnęli na cięciwy strzały, po czym zastygli w bezruchu, oczekując na dalsze rozkazy. Tymczasem barbarzyńcy podchodzili coraz bliżej osady. Szli w nieładzie, wymachując w powietrzu kamiennymi toporkami i prymitywnymi mieczami. Ich jedynym odzieniem był kawał zwierzęcej skóry, którym oplatali klatkę piersiową i przepaska biodrowa z tego samego materiału, zakrywająca krocze. Hałasowali straszliwie, klęli i rzucali obelgi w stronę obrońców. Gdy byli już dostatecznie blisko Mieszko dał znak łucznikom. Strzały z dzikim świstem przeszyły powietrze, kładąc trupem kilkudziesięciu napastników. Pozostali, widząc konających towarzyszy, ruszyli do ataku. Nagle pod ich stopami rozstąpiła się ziemia. Wpadali w zamaskowane wilcze doły, dokonując żywota na ostro zakończonych, nasmarowanych trucizną kijach. Pozostali biegli jednak dalej, dopóki pułapka nie zapełniła się jęczącymi jeszcze trupami i można było przez nią bezpiecznie przejść. Dopadli palisady. Książę wykonał kolejny gest i na barbarzyńską hołotę spłynęły strugi wrzącej smoły. Jęki i wrzaski poparzonych Wandali przypominały zawodzenie dusz spychanych w otchłań. Biegali między towarzyszami dziko wymachując rękoma, lub tarzali się po ziemi próbując ugasić płonące włosy. Na ich oblepionej czarną cieczą skórze wyrastały pękające pęcherze, a zalane nią oczy wrzały w oczodołach i pękały niczym zgniecione w dłoni jajko. Nie umierali jednak od ran. Ginęli zadeptani przez nacierających z tyłu kamratów. Podbiegli pod bramę. Kilku Słowian zza opuszczonej, drewnianej kraty dźgało nacierających włóczniami. Ale napór na nią był zbyt wielki. W końcu wrota puściły. Rozjuszona wataha wtargnęła do grodu i starła się z oddziałem obrońców. Coś było jednak nie tak. Stojący na palisadzie Mieszko z przerażeniem patrzył jak kamienne miecze Wandalów bez żadnego problemu roztrzaskują tarcze jego ludzi, łamią miecze i przebijają grube, skórzane pancerze. Bitwa przeistoczyła się w rzeź. Obrońcy biegali w panice, starając się uniknąć krzemiennych ostrzy, które bez problemu potrafiły rozciąć hełm, wraz z chronioną przez niego czaszką. Trupy Słowian zasłały osadę, a podpalone przez najeźdźców chaty płonęły niby świeczki, wbite w tę leżącą na ziemi krwawą masę.
- To niemożliwe... - wyjąkał Książę widząc tę masakrę
Zbita i gęsta masa Wandalów nacierała niczym lawina kamieni, zostawiając za sobą zmasakrowane ciała. Walenrod spojrzał na Torlofa, chciał coś do niego powiedzieć, ale odsunął się, widząc mętny wzrok przyjaciela. Po brodzie wikinga spływała biała piana, którą toczył niby wściekły pies. Trząsł się jak w gorączce, by nagle z dzikim okrzykiem - Thorrr!!! - wskoczyć w środek wrogiego oddziału. Potężnym, obrotowym cięciem swej ogromnej broni rozciął brzuchy najbliżej stojących barbarzyńców. Ich poskręcane jelita chlusnęły na ubitą glebę. Pozostali odskoczyli, by zachować bezpieczny dystans od szalejącego berserkera. Ten jednak był niby wściekły wilk. Wirując pomiędzy przerażonymi Wandalami, przypominał demoniczne tornado, zbierające krwawe żniwo.Tańczył wśród posoki, jęków, odciętych głów i kończyn. Nie zważał na otrzymane rany. Nie przerwał walki nawet wtedy, gdy jakieś zbłąkane ostrze przebiło na wylot jego udo. Wręcz przeciwnie. Zapach własnej krwi podziałał na niego niczym woń rannej ofiary, na rekina. Za wikingiem ustawiły się słowiańskie niedobitki, w które, na widok tej krwawej młócki, wstąpiły nowe siły i odwaga powróciła do serc. Na ich czele stał Mieszko. Wśród gryzącego dymu, zasnuwającego pole bitwy, wśród tumanów kurzu, potykając się o zmasakrowane ciała, obrońcy desperacką szarżą przełamali szyki wroga. Wojów było jednak zbyt mało, a tajemnicza broń barbarzyńców dziesiątkowała ich. Torlof, brocząc krwią z setek ran, padł twarzą w błoto. Książę widząc to, krzyknął by zabrano go w bezpieczne miejsce. Jednak nie było już nikogo, kto mógłby spełnić rozkaz swego pana. Wszyscy zginęli. Został tylko on i nieprzytomny Krwawobrody.
- Perunie, nie daj nam umrzeć z rąk tych psów! - wrzasnął
W ostatnim, desperackim zrywie, nadludzkim wysiłkiem podniósł ciało wikinga i przerzucił je sobie przez plecy. Rozorał gardła kilku nadbiegającym Wandalom i zniknął w chmurze gęstego, pomieszanego z dymem pyłu. Oczy szczypały go i łzawiły, ale nie zważał na to. Musiał za wszelka cenę dotrzeć do swojej chaty. Tam było ocalenie. Zobaczył ją w końcu. Płonęła, a dwóch dzikusów stało obok niej i śmiało się głośno. Nie zobaczyli go. Zarżnął ich niczym wieprzki, upajając się widokiem rozdartych gardeł. Kopniakiem wyważył drzwi i wparował do wnętrza budynku. Zrzucił Torlofa na ziemię. Po omacku odnalazł ukrytą pod łóżkiem klapę i podniósł ją. Wrzucił swego nieprzytomnego towarzysza do ziejącego czernią otworu, po czym sam do niego wskoczył. Zamknął wejście dokładnie w tej samej chwili, w której płonący dach runął z potwornym trzaskiem. Ruszył przez mrok, ciągnąc za sobą ciężkie ciało wikinga. Nad głową słyszał przytłumione wrzaski zwycięzców, śpiewających wojenne pieśni i burzących ocalałe od ognia domy. Po kilkudziesięciu minutach forsownej wędrówki po omacku, książę dotarł do drugiego wyjścia. Podniósł drewniany właz. Znalazł się w sporej pieczarze, której wylot został zamaskowany licznymi gałęziami i ostrokrzewami, zniechęcającymi do wejścia tutaj jakiekolwiek zwierzę, a tym bardziej człowieka. Wtargał na górę berserkera, który już przestał krwawić. Zdolność regeneracji tych demonicznych wojowników była tak wielka, jak ich zaciętość w bitwie.
- Trochę ziół, kilka dni snu i będziesz jak nowo narodzony, stary przyjacielu - wyszeptał Mieszko do ucha nieprzytomnego wikinga

- [1] [2] [3] [4] [5] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Geronimo26 Linia koment
Dodany:2010-12-20 19:52:28, Ocena: 6.0
Świetnie napisane opowiadanie:)

Ocenił/a na: 6
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 15:24:24, Ocena: 6.0
Bardzo fajne opowiadanie. Pozdrawiam.

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów