Między bólem a nadzieją
opowiadania >  Czułam strach. Ogromny strach. W jej oczach widziałam śmierć, jej nowa przyjaciółkę. Uśmiechnęła się do mnie z ironią.

   Moja najdroższa koleżanka od wielu lat leżała na białym, szpitalnym łózku.

Uśmiechała się do mnie ze stoickim spokojem, często odwracając swą blada twarz w stronę okna.

-         Nie martw się, na pewno mnie wyleczą...-mrugnęła czarnym jak atrament rzęsami- przecież nie tylko ja mam nowotwór!

Zawsze się zastanawiałam skąd ona bierze tyle wiary i siły. Nie płakała, wręcz lekko się śmiała. Widziałam w jej jakąś drobinę szaleństwa.

- Aga, martwię się...Nie chce Cię stracić!- szlochałam trzymając jej biała rękę.

Niespokojnie popatrzyła w sufit i dopiero teraz zauważyłam jak bardzo się boi. Roześmiana twarz w jednej sekundzie się zmieniła. W kącikach oczy pojawiły się małe krople. Spojrzała na mnie smutno i spróbowała się podnieść. Widząc jak usiłuje zebrać w sobie siły jeszcze bardziej zaczęłam płakać. Szybko podeszłam do niej i mocno przytuliłam. Chciałam ja tak zatrzymać w moich ramionach na wieki. Byłaby bezpieczna, bym została tutaj z nią na zawsze. Mogłabym być jej aniołem stróżem, który by ją chronił od najmniejszych zmartwień, ale jestem tylko człowiekiem...Po pewnym czasie z wyczerpania usnęła. Przyglądałam się jej powoli próbując zapamiętać jej ciemne włosy, lekko szpiczasty nos i okrągłe brwi. W końcu oparłam się o jej małą, drewniana szafeczkę, na której leżała masa zdjęć.

-Nie zabierzesz mi jej -wyszeptałam w stronę okna- Nie pozwolę Ci na to...Jest jedynym co mam, moim całym szczęściem, moja radością...

 Aga lekko się poruszyła i otworzyła oczy. Spojrzała na mnie przerażającym wzrokiem. Już wiedziałam, że to nie ona na mnie patrzy. To była śmierć.

-Odejdź...Czemu zabierasz akurat Agę? Co ona zrobiła?!

Śmierć uśmiechnęła się.

            Obudziłam się rano, dziwiąc się dlaczego leże na podłodze. W końcu przypomniało mi się wszystko. Czułam jak opuszczają mnie dobre duchy. Wstałam na nogi i zobaczyłam moja przyjaciółkę siedzącą przy oknie. Bałam się odzywać i czekałam az mnie zauważy.

-         lekarze powiedzieli, ze zostały mi jeszcze jakieś trzy miesiące.-powiedziała spokojnie

-         Nie boisz się?

-         Czego?

-         Śmierci...

-         Nie... Daria, ja będę żyła wiecznie...Tylko opuszczę swoje ciało - zauważyła jak zbladłam-Nie bój się martwych ciał...Są jak opuszczone pokoje, w których już ktoś mieszkał...

-         Nie opuszczaj mnie...-wyszeptałam

-         Nie opuszczam...Będę istniała dopóki będziesz o mnie pamiętać. Będę zawsze przy Tobie...

 

Nie kłamała. Ufałam jej i się nie myliłam. Już więcej nie spotkałyśmy się w szpitalu, pozwolili jej wrócić do domu. Codziennie po szkole ja odwiedzałam, coraz bardziej wierząc w jej wyzdrowienie. Jednak w Adze się coś zmieniło. Wyrzuciła wszystkie kalendarze, zasłoniła okna, pozdejmowała zdjęcia ze ścian. Widziałam coraz większą jej rozpacz, czułam jej strach, słyszałam jak cicho płakała. Nie potrafiłam jej pomóc. Bałam się cokolwiek mówić. Zostawałam z nią w nocy, głaskałam po głowie i mówiłam, ze będzie dobrze. wkrótce straciła włosy i bardzo schudła. Coraz mniej miała siły i nadziei. Jak kiedyś była całym ogniskiem, tak został z niej tylko mały płomyczek, którego mógł zgasić byle podmuch wiatru.

-Zostaw mnie już samą...-powiedziała mi kiedyś nie patrząc w oczy.

-Dobrze.-powiedziałam i odeszłam.

Za miesiąc do mnie zadzwoniła, bym przyszła. Moje serce szybciej zabiło, kiedy zobaczyłam odsłonięte okna i mnóstwo zdjęć na ścianach. Przywitała mnie ogromnym uśmiechem, pomyślałam, że już wszystko jest dobrze...

-Daria, mam prośbę...-zaczęła wstydliwie-Kupisz mi kalendarz?

-Jasne! -zaśmiałam się- Na kiedy?

-najlepiej już.

Bez zastanowienia pofrunęłam do sklepu jak na skrzydłach. Długo się namyślałam nad wyborem kalendarza. W końcu wpadł mi w oko taki ogromny z rysunkami kotów. Znałam jej styl, wiedziałam, że spodoba jej się. Cieszyłam się, ze cała moja męka się skończyła...Jednak to był dopiero początek.

    Wpadłam do jej pokoju niczym petarda i przytuliłam przyjaciółkę. Wręczyłam kalendarz ona się szeroko uśmiechnęła. Rozpakowała i zaczęła skreślać wszystkie dni Września i trzy dni Października.

-Co robisz? -spytałam lekko zdenerwowana.

-Został mi miesiąc i 28 dni na spełnienie marzeń...

Czułam jak zadrżała. Przez chwile stała ze smutna mina i nagle się roześmiała.

-To nie koniec, Daria, to początek- rzekła- Ja umrę...Stracę wszystko...Musze wykorzystać ten czas!

Szybko podbiegłam do niej i pocałowałam ją w zimny policzek.

-Zrobię wszystko, choćbym miała umrzeć z Tobą...-Powiedziałam.-Tylko jakie masz marzenia?

I nagle poczułam wstyd. Nie wiedziałam, czego tak naprawdę pragnęła moja bratnia dusza. Ona nie przestawała się uśmiechać.

-Chce nauczyć się cieszyć każda chwilą...

    Nigdy nie zapomnę tych dwóch miesięcy. Na zawsze pozostaną mi w głowie obrazy szczęśliwej dziewczyny, nie zwracającej uwagi na to, ze na głowie ma czerwoną chustę, a w płucach cos jakby piłkę golfową. Nie była taka sama jak wszyscy. Była jedyna, była moim całym światem. Od czasu kupienia kalendarza nigdy nie płakała. Nigdy nie zagościł na jej twarzy smutek. Chodziła normalnie do szkoły, nie martwiąc się opiniami uczniów na jej temat. Wspierałam ja, a ona mnie. Nigdy tez nie zapomnę momentu w którym umarła. Leżała wtedy spokojnie na swoim fioletowym łóżku patrząc się w okno i cicho cos nucąc.

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
foxier Linia koment
Dodany:2008-12-12 18:50:33, Ocena: 4.5
to opowiadanie zmieni kiedyś czyjeś życie...
czarny opal Linia koment
Dodany:2008-12-12 21:27:51, Ocena: 4.5
Wspierać, kochać, być ... takie opowiadania powinny wisieć w hospicjach, zarówno dla tych którzy "czekają" jak i dla tych którzy przechodzą wszystko razem z nimi...
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów