Moc bursztynu cz-2
opowiadania > 


 Norbert nie zmienił decyzji, co do rozwodu. Oświadczył Małgorzacie, że miłość do tej dziewczyny jest tak silna, że nie potrafi się od niej uwolnić. Małgorzata pokiwała głową.


- Nie dziwię się, zawsze byłeś słabeuszem – odparła współczującym głosem. – Wobec tego spakuj swoje rzeczy osobiste, a reszta pójdzie pod podział majątkowy – dodała  spokojnie i udała się do drugiego pokoju.


Przetarła palcami czoło, było jakby trochę spocone. Przemierzając pokój w tą i z powrotem – zadawała sobie pytanie: Czy będzie w stanie pokierować swoim dalszym życiem. Przez dwadzieścia pięć lat, wspólnie z Norbertem decydowali, co kupić, gdzie wyjechać - teraz wszystko spadnie na jej głowę. Całe szczęście polega na tym, że syn ukończył studia. Chociaż jeden problem jest z głowy. Ale jak on do tego podejdzie, że jego ojcu na stare lata odbiło? - Ale nie jestem tak bardzo silna, żeby zapobiec temu, co się stało. Trudno, tak musi pozostać, jak jest – powiedziała półgłosem.


Wyszła na balkon i zaczęła obrywać zwiędnięte listki różowych pelargonii. Obiegła wzrokiem kwieciste kule, które składały się z dziesiątek drobnych kwiatków, wypuszczających z zielonych pąkówek. Jeszcze nigdy nie były takie piękne, jak tego lata. Właściwie, co to ma do rzeczy? Czerwone róże, które wczoraj wręczył jej Norbert, też były piękne, a dzisiaj są bez znaczenia. Gdy wychodziła z pokoju, natknęła się na Norberta.


- Spakowałem, co nieco - resztę będę zabierał po trochu…


- Bardzo dobrze, że zabierasz co nieco – weszła mu w słowo. Pozostałą resztę, ja tobie spakuje i to dzisiejszej nocy. Żeby było jasne, jutro możesz pozabierać. Nie po trochu, tylko wszystko od razu. Jeszcze jedno chcę ci powiedzieć, Norbercie. Sprawy o rozwód nie będę wnosiła, on mi niepotrzebny. Ale to nie znaczy, że będę stwarzała problemy, żebyś go otrzymał.


- Przepraszam Małgorzato, że tak niefortunnie skończyło się nasze małżeństwo. Naprawdę nie chciałem tego. Ale na to, co się stało, nie mamy wpływu, żeby to jakoś odkręcić. Jednak nie chcę, żebyśmy się rozeszli w zgrzytach i nienawiści. Przecież mamy dorosłego syna, który zawsze będzie nas łączył. Pamiętaj, moja droga. Zawsze możesz na mnie liczyć, jeśli znajdziesz się w potrzebie.


- Uważaj Norbercie, żebyś ty nie znalazł się w potrzebie, bo mnie to nie grozi. Mam wspaniałego syna, na którego zawsze mogę liczyć i w razie potrzeby, zawsze będzie przy mnie.


- To bardzo dobrze, że żyjesz złudzeniami. Ja natomiast nie mam zamiaru wyprowadzać cię z błędu, że na dzieci nie można zbytnio liczyć. Przeciągnął się leniwie i głośno odsapnął. Chciał ją objąć, ale odsunęła się od niego z obrzydzeniem. – W takim razie, żegnaj Małgorzato i nie wspominaj mnie źle. Tak naprawdę miałaś wszystko, czego tylko zapragnęłaś. Nie było jednej rzeczy, której bym tobie odmówił. Pan Bóg świadkiem, że chciałem uczciwie  porozmawiać i wytłumaczyć, dlaczego tak się stało. Ale nic na to nie poradzę, że rozmowa nam się w żaden sposób nie klei.


Obdarzyła go kpiącym uśmieszkiem.


- Dobrze, że to zauważyłeś. Bo od tej pory, już nic nie będzie nam się kleiło. Poza tym, jeśli masz gadać wierutne bzdury, lepiej wyjdź i zamknij drzwi z drugiej strony. Tylko nie zapomnij pozostawić kluczy. Po prostu nie chcę, żebyś podczas mojej nieobecności – panoszył  się w moim mieszkaniu.


- Nie zapominaj, że prawo do tego mieszkania, mam nie gorsze od ciebie. Wobec tego, mogę w nim przebywać o każdej porze dnia, nawet w nocy. Że ja się dzisiaj wyprowadzam, to nie znaczy, że jutro nie mogę wrócić. I nie próbuj wymieniać zamków, bo wyważę drzwi – rzekł stanowczo i pogroził palcem.


Zabrał dwie turystyczne torby i nie patrząc na Małgorzatę: wyszedł.


Kiedy zamknęła za Norbertem drzwi, chwilę stała nieruchomo, jakby ktoś rzucił na nią urok. Nagle poszła po rozum do głowy, a może coś ją olśniło? Kopnęła nogą w próg, aż zatrzeszczał jej palec. - Palant! Myśli, że jestem tak naiwna i nie wiem, co on knuje? Przez dwadzieścia pięć lat, zdążyłam go poznać, aż za dobrze.


 


Małgorzata chociaż pogodziła się z odejściem męża, jednak nie potrafiła się otrząsnąć, żeby nie myśleć. Już drugą noc spędziła bezsennie, na rozmyślaniach. Bała się jak wypadnie rozmowa z synem. Ciotka Antola, pomimo że nie darzyła Norberta sympatią, ale rozwodem zachwycona nie będzie. A koleżanki z pracy? Czy jej uwierzą, że tak nagle z dnia na dzień, opuścił ją mąż? Właściwie, dlaczego miałyby jej wierzyć, skoro ona sama w to nie wierzy?


Prawdę mówiąc nic nie wskazywało, że zanosi się na burzę. Norbert uchodził za troskliwego męża i ojca. Potrafił z drugiego końca miasta, przywieź Małgorzacie ciepłe bułki na śniadanie. – ,,Ty to masz męża, tylko można go pozazdrościć’’ – mawiały koleżanki. – Nie narzekam – odpowiadała ze śmiechem.


- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów