Moc bursztynu cz-4
opowiadania >przewiewną sukienkę. Nie patrząc w lustro, związała włosy czarną aksamitką - wybiegła z pokoju niczym wystrzelona z łuku strzała i popędziła nad morze.


Zapartym tchem wpatrywała się w szumiące, uderzające o brzeg fale. Oddychała pełną piersią, jakby za chwilę zabraknąć miało tego morskiego, czystego powietrza. Śmiała się jak dziecko, gdy w mokrym piasku odciskał się ślad jej stóp, który po chwili zmywała morska fala. Rozległa plaża świeciła pustką. Poza ptakami skrzeczącymi, nad szumiącym morzem nie było żywej duszy.


Utkwiła wzrok w kuli wschodzącego słońca, jej myśli powędrowały do marzeń z młodzieńczych lat. Zawsze pragnęła, żeby o wschodzie słońca, oraz opustoszałej plaży: wykąpać się nago w morzu. Jednak marzenia diabli wzięli, a ona nie jest już tą młodą dziewczyną. Nienajlepiej by wyglądało, gdyby czterdziestopięcioletnia kobieta kąpała się nago w morzu. Rozchyliła usta w uśmiechu i obiegła wzrokiem niekończące się morze. Zaczęła wolno podążać do przodu, oddalając się coraz bardziej od brzegu. Kuszące fale zapraszały do morskiej kąpieli, że nie potrafiła się im oprzeć. Posuwała się naprzód, jakby była w transie. Nie zwracała uwagi, że zanurzając się coraz bardziej, moczy w wodzie swoją przewiewną sukienkę.


Z zadumy wyrwał ją plusk wody oraz dotyk męskich ramion, który oplatał jej postać. Zamknęła oczy, przez chwilę myślała, że to rozkoszny sen. Gdy nieco ochłonęła, uniosła ciężkie powieki i ujrzała bardzo młodego mężczyznę. Nie spuszczając z niej wzroku - uśmiechał się do niej serdecznie.


- Może mnie pan postawić na ziemi? – spytała rozkazująco.


- Mogę – pokiwał głową. - Muszę jednak przyznać, że nawet mi się nie przyśniła taka śliczna kobieta w moich ramionach.


- Może mnie pan wreszcie postawić na ziemi? – ponowiła pytanie.


- Z ciężkim sercem – rzekł stawiając ją na piasku.


- Dziękuje – burknęła poprawiając włosy.


- Co pani tu robi o tak wczesnej porze? – spytał z tajemniczym uśmiechem.


- Podziwiam wschód słońca i zbieram bursztyny – odpowiedziała przekonywająco.


- Po pas w wodzie?


- Właśnie – przytaknęła.


- A ja myślałem, że bogini wyszła z morza. Bałem się, że wraca pani tam skąd przybyła, żeby stać się morską pianą. Przepraszam, ale musiałem temu zapobiec – rzekł ze skruchą. – Jeżeli się mylę, a jest pani ziemską istotą. Proszę mi powiedzieć, kim pani jest? I w czyim ogrodzie wyhodowano, taki piękny kwiat?


- Jestem niczyja, pochodzę znikąd i mam syna w pana wieku.


- Nie wierzę, na pewno jest młodszy ode mnie. A jeśli naprawdę jest w moim wieku, zazdroszczę mu takiej wspaniałej matki.


- Podrywacz! Czy zawsze pan prawi komplementy, napotkanym kobietom, nie przestrzegając granicy wieku?


- Nie. Nie zawsze. Prawdę mówiąc, nigdy jeszcze nie spotkałem w takich dziwnych okolicznościach, takiej pięknej o zielonych oczach kobiety. Jednak muszę przyznać, oczarowała mnie pani. Nie prawię komplementów, natomiast miłość nie zna granicy wieku. Nie mogłem dzisiaj dospać, podobnie jak pani. Jakaś niespotykana siła pchała mnie nad morze, żeby o wschodzie słońca nazbierać bursztynów. Jednak na opustoszałej plaży zabrakło bursztynów, ale w zamian znalazłem bezcenny klejnot. A pani, udało się cokolwiek znaleźć?


- Tylko mały kamyczek, wypieszczony falami morza - rzekła otwierając dłoń.


Nie przestając się uśmiechać – patrzył jej prosto w oczy. Małgorzata z zażenowaniem spojrzała w piasek. Nie mogła zrozumieć, dlaczego onieśmiela ją ten młokos. Nagle jej usta rozjaśnił uśmiech, bo zapragnęła, żeby takim mężczyzną był jej syn. Uniosła powieki i spojrzała głęboko w jego oczy.


- Żegnaj przystojniaku, miło było spotkać kogoś, z tak wielkim poczuciem humoru – powiedziała żartobliwie.


- Bardzo proszę o małą chwilkę – rzekł dotykając jej dłoni. – Nie może pani odejść bez bursztynu, przecież po to, pani przyszła. Prawda?


Wyjął z kieszeni małe bursztynowe serduszko i zacisnął w jej dłoni. Roześmiała się, zaciskając dłoń jeszcze bardziej. Po chwili nie przestając się śmiać, poluźniła palce i na swej dłoni ujrzała bursztynowe cacko.


- Jakie śliczne! To prawdziwy bursztyn? – spytała z niedowierzaniem.


- Najprawdziwszy – przytaknął.


- Naprawdę, to serduszko jest dla mnie? Zacisnęła dłoń i powiedziała pełnym radości głosek - Mam czarny rzemyczek, zawieszę na nim serduszko - spojrzała na niego zalotnie – nosząc na szyi, od czasu do czasu, pomyślę o przystojniaku z opustoszałej plaży.


- Nie tylko pani pomyśli.

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
sabina2323 Linia koment
Dodany:2010-03-24 19:55:54, Ocena: 6.0
I kolejna dobra i ciekawa część!Widzę ,że na poważnie mogła byś pisać książki! Pozdrawiam!
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów