Moc bursztynu cz-5
opowiadania >duszkiem kieliszek, nawet do ostatniej kropelki i po chwili znowuż go napełniła. Sącząc powoli – zastanawiała się. Skąd wytrzasnąć na poczekaniu kandydata na męża? Stary kawaler odpada, wdowiec również. Wobec tego pozostaje tylko, obciążony alimentami rozwodnik. By to szlak trafił, nie będzie łatwo znaleźć chłopa – zamamrotała pod nosem. Nagle w jej głowie – zaświtała całkiem mowa myśl. - Już wszystko przemyślałam i wiesz, do jakiego doszłam wniosku? Ty dziadku jesteś na wysokościach i najlepiej widzisz, co się święci na ziemi. Więc bądź tak dobrym i znajdź mi męża. Tylko pamiętaj - pogroziła palcem. Niech on będzie w odpowiednim wieku. Właściwie, wybierz go według własnego uznania. Ale jak już wspomniałam, musi kochać konie.


Zadowolona z siebie upiła łyczek wina. – Właśnie tego mi dzisiaj brakowało – powiedziała głośno, oblizując usta.


- Czego ci brakowało, mamo? – spytał Tomek stając w drzwiach.


- Wina – odpowiedziała mrużąc oczy.


- Nie znam cię mamuś z tej strony, byś samotnie siedziała nad butelką wina – powiedział z zakłopotaniem i zajął miejsce obok niej.


- Bo do tej pory nigdy nie siedziałam, robił to za mnie twój ojciec – odparła całując syna w nadstawiony policzek.


- Ale co cię napadło, żeby siedzieć w muzeum? Tego naprawdę nie mogę pojąć.


- Zaraz ci wszystko opowiem.


- Za chwilę, porozmawiamy mamo, tylko umyję ręce. Wyszedł, po chwili wrócił z pustym kieliszkiem. Opróżnił zawartość butelki, tylko dlatego, by Małgorzacie nie przyszła ochota na więcej. – Na czym to skończyliśmy – spytał rozsiadając się wygodnie na sofie.


- Pytałeś, dlaczego jestem w muzeum, więc ci odpowiadam. Moje życie rozpadło się, jak rzucone z dziesiątego piętra puzzle, których nie da się już wyzbierać by złożyć w jedną całość. Muszę koniecznie kupić nowe i od początku je układać, tak jak swoje życie. Żeby wszystko przemyśleć, potrzebowałam ciszy i spokoju.


- Jeśli się nie mylę, przemyślałaś i uczciłaś butelką wina?


- Jest dokładnie, jak mówisz.


- I do jakiego doszłaś wniosku?


- W najbliższym czasie wracam na stadninę.


- Zawsze się tego spodziewałem, mamo. Tylko nigdy nie pomyślałem, że rozejdziecie się z ojcem. Myślałem raczej… Właściwie, to już nieistotne, co myślałem – sprostował.  Spojrzał na matkę, ciepło się do niej uśmiechnął. – Piękny ten pokój, aż żal, że stoi bezużyteczny – rzekł wchodząc na inny temat rozmowy.


-Tak kochanie. Postanowiłam jednak, pozbyć się tych mebli. Krótko mówiąc: sprzedać.


- Sądzę, że to rozsądne przedsięwzięcie. A obrazy?


- Obrazy nie. Część z nich, ty pozabierasz, a po mojej śmierci, wszystkie będą należały do ciebie. Spojrzała na syna, siedział uśmiechnięty, wpatrzony w portret nagiej kobiety. – Wiem, że ci się podoba. Ale nic z tego. Portret dziewicy z różą, zostaje ze mną.


- Szkoda, bo zawsze miałem na niego oko. Kim jest ta kobieta, mamo?


- Nie mam pojęcia. Jednak jest możliwe, że to któraś z naszych antenatek. Ten mężczyzna z fajką, również mi coś mówi. Muszę przy okazji, wypytać ciotkę Antolkę, może ona coś wie na ten temat.


- To nierealne, bo ciotka Antola niechętnie rozmawia na tematy antenatów. Kiedyś jej się wymknęło o jakimś naszyjniku, który zaginął nie wiadomo, w jakich okolicznościach i kiedy.


- Też o tym słyszałam. Ale nie wiadomo, ile jest w tym prawdy. Historię naszyjnika znała tylko mojego dziadka babka, może nawet prababka, która żyła ponad sto lat.


-Trzeba przyznać, że dożyła sędziwego wieku – przytaknął - Jednak pozostawmy naszych przodków, niech odpoczywają na tamtym świecie, a wróćmy raczej do naszych spraw codziennych.


- Do jakich spraw? Przecież nic przed tobą nie ukrywam, tylko wszystko mówię tak, jak jest.


- To akurat wiem. Ale mam na myśli antyki. Jeśli ich się pozbędziesz, jak planujesz. Czy sadzisz, że ciotka Antola będzie tym zachwycona?


- Nieważne, co powie ciotka Antola. Spojrzała na syna, nie bardzo wiedziała, jaką dać odpowiedź. Nabrała w płuca powietrza i ciężko westchnęła. – Chcę kupić mieszkanie, Tomku.  


- Dobra myśl – przytaknął głową. - Ja postanowiłem na stałe wyprowadzić się do Berlina, dlatego planujemy z Martą ślub. Widząc zaskoczenie w oczach matki – uśmiechnął się do niej. - Chyba nie masz nic przeciwko temu, mamo?


poprzednia

- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów