Moc bursztynu cz-6
opowiadania > 


            Małgorzata wstała z łóżka, nieco wcześniej niż zwykle. Nie mogła dospać, pomimo że pół nocy nie zmrużyła oka. Nie zdejmując koszuli, narzuciła szlafrok, zaparzyła sobie dość mocną kawę i zajęła miejsce przy kuchennym stole. Kawa była zbyt gorąca, więc nawet jej nie spróbowała. Wpatrzona w muchę, która bzykała na szybie - zastanawiała się nad swoim życiem.


Nie była pewna, czy będzie w stanie nim pokierować jak należy. Przecież od dłuższego czasu, nie za bardzo jej się układa. Norbert najpierw zamienił ją na alkohol, a potem na młodszą. Krótko mówiąc, pozbył jej się, jak starej miotły, która kiedy jest nowa dokładnie zamiata, a jeśli jest stara, wytarta, wtedy ląduje na śmietniku.


Teraz Tomek, z którym wiązała wielkie nadzieje i snuła plany na przyszłość, nagle się żeni i do tego z Niemką, jakby w Polsce brakowało dziewczyn.


Spróbowała łyk kawy, była trochę za mocna, więc ją dosłodziła pełną łyżeczką cukru. – Nic w moim życiu się nie udaje, a najbliżsi mnie opuszczają. Widocznie taki mój los – westchnęła. Wypiła duszkiem resztkę kawy, filiżankę odstawiła do zlewu i udała się do łazienki. Obmyła się, jako tako, włosy związała czarną aksamitką, nie robiąc makijażu: zaczęła się pospiesznie ubierać.


Wychodząc z mieszkania krzyknęła do syna: - Wychodzę Tomku, jest już dość późno! Uszykujcie sobie śniadanie i nie zapomnij zamknąć pokój, bo jakoś nie mam zaufania do twojego ojca!


Tomek wyszedł na korytarz: jak zwykle w gaciach.


- Wpadniemy do ciebie, mamo. Chcę przejrzeć oferty zagranicznych wczasów.


Uśmiechnęła się do niego.


- Czy wybieracie się na wczasy? – spytała.


- Nie, chciałem tylko porównać ceny.


- W takim razie lecę i do zobaczenia – zrobiła pożegnalny gest dłonią i pobiegła do swojego samochodu. Kiedy wsiadała za kierownicę, usłyszała głos listonosza:


- Pani Lipska! Są dla pani dwa listy polecone! Podpisując, rzuciła okiem na nadawcę. Jeden był z sądu, drugi od Norberta. - A to gnojek, zabawia się w pisanie listów – szepnęła sama do siebie.


Pomimo że spodziewała się listu sądowego, jednak poczuła się trochę dziwnie. Zamknęła drzwi samochodu i drżącymi dłońmi rozerwała kopertę. W pierwszej chwili zdziwiła się nieco, że pozew nie był wniesiony przez adwokata, tylko przez Norberta. Nie był nawet napisany na maszynie, tylko odręcznie. – Więc do tego potrzebny był mu komputer? – pomyślała zdziwiona. Ale trzeba przyznać, że był napisany czytelnie, zrozumiale, z opanowaną stylistyką i interpunkcją.


Wiedziała, że Norbert jest dobry w pisaniu różnych pism, więc nie miała wątpliwości, żeby ktoś inny układał wniesiony pozew. Nie raz się zdarzało, że ktoś go prosił o napisanie jakiegoś pisma, nie odmawiał nikomu. Po prostu lubił to. Ale chociaż był biegły w pisaniu, to w tym piśmie przeszedł samego siebie. Krótko mówiąc, powypisywał same nietrzymające się kupy, głupoty. A kiedy otworzyła drugi list, myślała, że ją zaraz szlak trafi.


W pierwszej chwili chciała do niego pojechać, by mu wszystko wykrzyczeć, co o nim sądzi. Jednak szybko zdała sobie sprawę, że nie jest w stanie go zastać. Pracuje w różnych dzielnicach miasta, czasem nawet poza miastem. Chwyciła komórkę i wystukała do niego numer.


- Co ty sobie myślisz! – zaczęła rozmowę.


- Porozmawiamy w piątek w godzinach od siedemnastej do osiemnastej – odpowiedział i wyłączył komórkę.


- Idiota – burknęła pod nosem i ruszyła z nadmierną szybkością. Była wściekła jakby za moment miała wybuchnąć.


Najpierw zaczęła płakać, potem ogarnął ją dziki śmiech. Chyba zdała sobie sprawę, że jeszcze niejedna niespodzianka ją czeka. Kiedy wpadła do biura, jak burza. Nikt by nie powiedział, że przed chwilą wylewała morze łez.


- Chyba dużo się nie spóźniłam? – spytała zadyszana.


- Nie, wcale. Właściwie, ty codziennie się spóźniasz, już się do tego zdążyłam przyzwyczaić – rzekła Marlena drwiąco wzruszając ramionami.


- Nie powiesz mi, moja droga, że od samego rana klienci pchali się drzwiami i oknami.


- Nie Małgorzato, nie było nikogo. Pomijając młodego mężczyznę, któremu miałaś wysłać pieniądze za nadpłaconą wycieczkę.


- Cholera, zapomniałam! I co? Wściekał się?


- Nie. Był bardzo spokojny, jak na faceta, który odwiedził nas po raz trzeci. Ale ma pecha, na ciebie nigdy nie trafia.


- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
suzi_94 Linia koment
Dodany:2010-03-31 19:33:26, Ocena: 6.0
super napisane ;)) http://smak-truskawki.bloog.pl/ pozdrawiam ;)
Ann_Die Linia koment
Dodany:2010-04-05 22:30:36, Ocena: 6.0
Przeczytałam z zapartym tchem i powstydziłam się własnych gryzmołów... Doskonałe, dojrzałe, porywające... No, słów mi zabrakło! Czekam na ciąg dalszy!
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów