Moc bursztynu cz-2
opowiadania >style="font-size: 12pt;">Małgorzata faktycznie nie miała powodu do narzekania. Norbert poza regulowaniem bieżących rachunków, dbał o samochody. Wiedział Kiedy w samochodzie Małgorzaty trzeba wymienić olej lub dolać paliwa. Pieniądze na jedzenie dawał codziennie, tyle żeby na wszystko starczało. Małgorzata swoich zarobionych pieniędzy, do budżetu domowego nie dokładała. Kupowała sobie modne ciuchy, dużo wydawała na książki, nie szczędząc na kosmetyki. Oprócz tego chodziła na solarium, raz w miesiącu do kosmetyczki i jak było trzeba do fryzjera. Ubierała się zazwyczaj w sklepach młodzieżowych, gdyż nosiła najmniejszy rozmiar damski. Patrząc na nią, nikt by nie powiedział, że Małgorzata liczy sobie czterdzieści pięć lat i ma dorosłego syna.


Z Norbertem kłócili się rzadko, przeważnie gdy chodziło o ich syna. Chociaż bywało też, że sobie zdrowo popił, to zazwyczaj zasypiał, jak niemowlę i budził się dopiero, kiedy kac dawał mu się porządnie we znaki.


Nie mogła zrozumieć, dlaczego nie przyszedł Karol z Agą? Czyżby wiedzieli, co się święci? Z tego wynika, że wiedzieli o wszystkim. Ale dlaczego milczeli, jak zaklęci? – myślała rozgoryczona. Jednak wnet znalazła wytłumaczenie i odpowiedziała na swoje pytania. Przecież to jasne jak słońce. Karol jest Norberta bratem, więc zawsze będzie trzymał jego stronę. Ale prawdę mówiąc: Małgorzata słabo znała swojego szwagra i jego żonę. Już w niedzielę od samego rana zjawili się oboje.


Małgorzata wytrącona ze snu, robiła wrażenie jakby była zdrowo naćpana. Nie kojarzyła, ich obecności przed swoimi drzwiami i nie miała pojęcia, po co się zjawili o siódmej rano. Przetarła zaspane oczy i odezwała się oschle:


- Norberta nie ma, wyprowadził się do piegowatej pindy.


A kto tu mówi o Norbercie? Przyszliśmy do ciebie, żeby zabrać cię na plażę. Jak nam wiadomo, od dwóch dni, jesteś czasowa i możesz sobie pozwolić na wypoczynek nad wodą – rzekł Karol pakując się do mieszkania.


- Już o wszystkim wiecie?


- Ładnie cię urządził mój braciszek – pokiwał głową.


- Kiedy wam powiedział? – dociekała Małgorzata.


- W piątek, dlatego nie przyszliśmy. Na początku myśleliśmy, że sobie z nas stroi żarty. Ale gdy zaczął mówić, jaki on jest szczęśliwy, to żeśmy z Agą zbaranieli, tak nas zatkało.


- Mnie chyba bardziej zatkało, jak was. Najpierw składając życzenia, wręczył mi dwadzieścia pięć róż, a niedługo po tym oświadczył, że się ze mną rozwodzi.


- Nawet nie uwierzysz, Małgorzato, jak ja się głupio czuję. Po prostu wstydzę się własnego brata. Co myślisz dalej, rozejdziesz się z nim?


- Ja z nim nie, ale on ze mną na pewno – odburknęła. – Jednak mam nieco inne zmartwienia.


- Jakie? – spytali niemal jednocześnie.


- Obawiam się o opłaty. Bieżące rachunki, przewyższają moją miesięczną pensję.


- Wynajmij komuś jeden pokój i problem z głowy. A Tomasz, już wie?


- Tomek jest w Berlinie. Wraca dzisiaj wieczorem, albo jutro około południa. Dzwonił w piątek i składał nam życzenia, był taki radosny. Muszę przyznać, że bardzo się obawiam, jak on do tego podejdzie. Nawet nie wiem, jak mu wytłumaczyć i kogo za to, co się stało, obarczyć winą.


- Teraz już przesadzasz, Małgosiu. Co chcesz mu wytłumaczyć? Podejdź do sprawy tak, jak podszedł Norbert. Powiedz mu prosto z mostu, bez owijania w bawełnę. Twój tatuś zgłupiał na stare lata i to wszystko. Chyba nie myślisz, robić z siebie kozła ofiarnego?


- Nie, nie myślę.


Karol uśmiechnął się kącikiem ust.


- A teraz skorzystaj z mojej rady. Nie zadręczaj się Norbertem, bo na to co zrobił, po prostu brakuje słów. Ty natomiast pomyśl o sobie, przecież masz dopiero czterdzieści pięć lat. Muszę przyznać, że niejedna młoda dziewczyna może ci pozazdrościć urody i zgrabnej sylwetki. A przede wszystkim, tych cudnych, zielonych oczu. Prawdę mówiąc:  nie uwierzę, że za tobą się mężczyźni nie oglądają.


- Mnie to wisi, czy się oglądają, czy nie – odparła wzruszając ramionami. Zrobiła obród na pięcie i zawołała do Agnieszki: - Nastaw wodę na kawę i zajrzyj do lodówki na co macie ochotę, bo słodkiego jest w bród.


Agnieszka wsadziła nos do lodówki, a Karol szwendając się po pokoju - mruczał coś pod nosem. Nie ukrywał, że jest wściekły na brata. Ale nie wiedział, jak przekonać Małgorzatę, że bez niego świetnie sobie poradzi. Gdyby tylko chciała, spojrzeć prawdzie w oczy. Wtedy by zobaczyła, że Norbert stwarzał tylko pozory, dobrego ojca oraz wspaniałego męża. Jak tylko pamięcią sięgnąć, zawsze uganiał się za spódniczkami w wieku swojego syna. Niejeden raz, wpakował się w nie lada problemy i gdyby nie Małgorzata – tkwiłby

- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów