Moc bursztynu cz-2
opowiadania >w nich po dzisiejszy dzień, albo skończył w kryminale.  Rzucił okiem na dość duży wiszący w korytarzu kalendarz. Wyjął z kieszeni długopis i napisał drukowanymi literami. W dwudziestą piątą rocznicę swojego ślubu, Małgorzata została wdową.


Agnieszka pokręciła głową i krzyknęła w stronę Małgorzaty.


- Mojemu mężowi odbiło!


Małgorzata uniosła brwi i powiedziała ze skruchą:


- Nie życzę mu źle, ale świeć Panie Boże - nad jego duszą.


- Amen – zawtórowali Karol z Agą.


- Nie sądzisz, że zdałoby się napić jakiegoś drinka? – spytała Agnieszka męża.


- Coś ty! W ten upał? Mogę wam postawić, ale nie dzisiaj skoro idziemy na plażę – wyjaśniła Małgorzata.


Agnieszka korzystając, że Karol wyszedł z pokoju – odezwała się do Małgorzaty.


- Tak naprawdę, to twoja wina. Jak można tak rozpieszczać faceta, jak ty to robiłaś? Norbert nie tkną niczego palcem, bo wszystko miał gotowe podstawione pod nos. Jednym słowem, z braku zajęć dostał na głowę. Mojemu Karolowi to nie grozi, bo zapieprza równo. Spojrzała Małgorzacie w oczy i dodała: - Tak moja droga, kiedy mężczyzna skupia się robocie, to nie ma czasu myśleć o głupotach.


- Przesadzasz Aga, jak zwykle przesadzasz – odpowiedziała od niechcenia. – Chciałam jak najlepiej, a popełniłam błąd. Ale bądź pewna, że nie zamierzam się z tego powodu wieszać. Jego decyzja, choć głupia i nieprzemyślana, jednak ją uszanuję. Tylko nie wiem, co na to powiedzą przyjaciele. Przecież zawsze stawiali Norberta, jako wzór małżeństwa. A ciotka Antola, chyba do końca życia się do mnie nie odezwie.


- A co ty, jesteś temu winna?


- Tu nie chodzi, kto ponosi winę. Ona po prostu nie toleruje rozwodów.


- Czym ty się przejmujesz, wścibską starą panną? Co ona może wiedzieć o życiu, skoro nigdy nie miała chłopa? – rzekł Karol wychodząc z łazienki. – A jeśli chodzi o twoje przyjaciółki, to przynajmniej będą miały powód do plotkowania. Znając ciebie, nie będziesz wracała do tego tematu zbyt często. Myślę, że Norbert, też nie będzie się chwalił swoją głupotą.


 Jednak okazało się zupełnie inaczej, jak przewidywał Karol. Kiedy w końcu dotarli na plaże, z ledwością zdążyli się rozebrać i rozłożyć koc. Agnieszka zauważyła uporczywy wzrok kobiety w białym lnianym kapeluszu oraz listkiem na nosie. Otworzyła usta, żeby coś powiedzieć, ale Karol ją wyprzedził.


- Jak Boga kocham! Ciotka Bożena siedzi na kocu, nawet blisko. Chyba nas zauważyła, bo wuja Rychu się gapi w naszą stronę.


- Trochę jej się przytyło, nie sądzicie? – spytała Małgorzata.


- Coś ty, zawsze miała dupę, jak poznański ratusz – wtrąciła Aga.


- Ciekawe, czy już wiedzą? – dociekał Karol.


- Jeśli wiedzą, to tylko od Norberta – rzekła Małgorzata z grymasem ust.


Po chwili dołączyła do nich ciotka Bożena z szerokim uśmiechem na ustach.


- I co? Co słychać? Gdzie macie dzieci? – spytała mrugając swoimi małymi oczkami.


- Ciocia wybaczy, nasze dzieci chodzą własnymi ścieżkami i jeśli się nie mylę, to właśnie odsypiają dyskotekę – odpowiedział Karol.


Podeszła do Małgorzaty, ucałowała oba policzki i odezwała się swoim piskliwym głosikiem.


- Mój Boże. Jakie wielkie nieszczęście cię spotkało? Mój Boże. Mój Boże – biadoliła, udając współczucie. - Nie wiem, czy mi uwierzysz, ale tak bardzo się martwiłam, że przez pół nocy nie spałam. Jak mi nie wierzysz, to spytaj Rycha?  Co ten biedny Tomuś, teraz pocznie? Słów mi na to wszystko brakuje. A co z tobą będzie, Małgorzato?


Karol podśmiechując się, pocierał dłonią brodę – ukradkiem spoglądał na żonę. Agnieszka okryta ręcznikiem frotte, siedziała nieruchomo z wzrokiem utkwionym w ciotkę. Prawdę mówiąc, nigdy zbytnio nie przepadała za jej towarzystwem. Uważała ją za osobę zawistną i nieszczerą. Wmawiała sobie, że jeśli ciotka odwiedzi ich w niedzielę, to mają pecha przez calutki tydzień. Karol wiedział o niechęci swoje żony do ciotki, ale w ogóle mu to nie przeszkadzało. Bywało, że mu Aga czegoś odmawiała, to ją straszył ciotką -  mówiąc głośno: Uważaj zaproszę ciotkę i będziesz miała pecha.


Inaczej było z Norbertem. W ciotce znalazł bratnią duszę i wolnego słuchacza, przed którym mógł się do woli wygadać. Zdarzało się, gdy sobie zdrowo popił, to rozpoczęty temat, powtarzał kilka razy. Jednak ciotce,

- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów