Moc bursztynu cz-2
opowiadania >to nie przeszkadzało. Pomimo że plątał mu się język, od gadania głupot, ciotka kiwała przytakująco głową. No proszę. No proszę – powtarzała jak papuga.


Małgorzacie nie przeszkadzały zwroty ciotki. Sądziła bowiem, że ciotka ma bardzo ograniczone słownictwo i żeby się jako tako wysłowić, jest zmuszona wtrącić jakiś inny wyraz. Jednego co u niej nie znosiła, to współczującej miny i biadolenia. Więc dzisiaj, gdy usłyszała jej użalanie w którym było można wyczuć trochę jakby ironii, to myślała, że ją na poczekaniu szlak trafi. Jednak najpierw musiała trochę ochłonąć, nabrać w płuca powietrza, by ją dobrze zrozumiała.


- Mylisz się ciociu, skoro sadzisz, że spotkało mnie wielkie nieszczęście. Nie przeczę,  jeśliby Norbert umarł, to naprawdę byłaby tragedia. On leżałby samotnie w zimnej kostnicy. Ja natomiast, pocieszana przez bliskich: roniłabym wdowie łzy. Wiec skoro nic takiego się nie stało, to jesteśmy szczęśliwi oboje. On upojony szczęściem i alkoholem, pociesza się w ramionach piegowatej lafiryndy. A ja wolna bez żadnych obowiązków, zażywam kąpieli w słonecznych promieniach. Jeśli zaś chodzi o mojego syna, ukończył dwadzieścia pięć lat i nie musi być niańczony przez żadnego z rodziców.


Ciotka wyszczerzyła swoją sztuczną szczękę.


- Wiesz Małgorzato – odezwała się swoim piskliwym głosikiem. – Jestem więcej jak pewna, że Norbert wszystko przemyśli i do ciebie wróci.


- Dlaczego ciocia nie spyta, czy ja w ogóle chcę, żeby do mnie wrócił? Poszedł sobie, niech mu to wyjdzie na zdrowie. Natomiast ja nie chcę widzieć w moim mieszkaniu, zużytego palanta. Możesz mu to powiedzieć, przy pierwszej okazji, gdy go spotkasz.


Ciotka obrzuciła Małgorzatę swoim fałszywym uśmieszkiem, zamrugała małymi paciorkowymi oczkami i już miała na języku, by coś powiedzieć. Gdyby nagle Agnieszka nie poderwała się z miejsca.


- Idziemy do wody! – krzyknęła do Małgorzaty. – Karolu, idziesz z nami?! – spytała męża.


- Skoro wy idziecie się kąpać, w takim razie ja idę do Rycha. Ale jeszcze do was przyjdę! – krzyknęła na odchodne.


Małgorzata odetchnę z ulgą.


- Ciekawe, od kogo się dowiedziała o tym nieszczęściu? - mruknęła pod nosem.


- Jak to od kogo? Od tego samego, co my – rzekł Karol popychając żonę do wody.


Małgorzata zamyśliła się. W jednej chwili poczuła się jak kretynka, nad którą większość będzie się rozczulała. Zdała sobie sprawę, że nie tylko ciotka Bożena jest wścibską plotkarą, ale znajdą się jeszcze inni z którymi przyjdzie jej się zmierzyć. Jednak dość prędko się otrząsnęła. Norbert zadrwił z niej, a ona odda mu to z nawiązką i rozwiedzie się z nim oraz całą jego rodzinką.


Karol z Agą pływali po jeziorze, pluskając nogami – śmiali się wesoło. Małgorzata oparta o barierkę – zastanawiała się nad swoim życiem. Nie mogła zrozumieć, że odejście Norberta, zniosła z niespotykanym spokojem. Ale to zły objaw, nawet bardzo zły. Oznacza to bowiem, że żyli obok siebie, wcale się nie kochając. W takim razie, co ich łączyło? Najpierw dziecko, a potem przywiązanie. Ale na pewno nie miłość. Dlaczego dopiero po dwudziestu pięciu latach, na pozór udanego małżeństwa zdała sobie sprawę, że byli ze sobą o dwadzieścia lat za długo?


Spojrzała na odbijające się w wodzie słońce, uśmiechnęła się lekko i złożyła przysięgę. Jeżeli kiedykolwiek wyjdzie za mąż, to jej małżeństwo zawarte będzie z wielkiej miłości.  Takiej miłości, która istnieje tylko w romansach i operach mydlanych.


Westchnęła ciężko i z rozchylonymi ze szczęścia ustami - powędrowała w świat marzeń. – Przysięgam – szepnęła – znajdę tą wielką miłość, która czeka na mnie gdzieś w ukryciu. Na przekór całemu światu, zakocham się i będę kochana. Wskoczyła do wody, jak spragniona ryba. Unosiła się na powierzchni, a pod sobą czuła delikatne fale muskające jej piersi. Westchnęła z rozkoszy i poddała się bez reszty pieszczącym promieniom słońca. Serce biło jak oszalałe, a krew pulsowała w skroniach niczym wulkan. – Zakocham się i będę szczęśliwa – chciała wykrzyczeć całemu światu. Ale szum wody zagłuszał jej słowa, jak zazdrosny kochanek o swoją wybrankę.


 Anna K.


- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów