Mroczny stróż- Rozdział 8
opowiadania >- Dziecko, uspokój się już- powiedział zrezygnowanym głosem Książę.
Klara wypłakiwała się od ponad godziny w poduszkę. Luca cały czas przy niej był. Po powrocie do zamku nie odstąpił jej nawet na krok. Czuwał, pocieszał, przepraszał i tłumaczył się, jednak nic nie skutkowało. Klara zalewała się łzami.
- Mimo wszystko... Nadal jestem na ciebie wściekły- dodał na końcu. - Jak mogłaś uciec? Czy byłem dla ciebie niemiły?
- Nie, Książę... Byłeś bardzo dobry, Panie.
- Więc dlaczego? Rozumiem, że bałaś się mojego kuzyna, ale to nie powód, żeby od razu uciekać.
Dziewczyna oderwała twarz od poduszki i wytarła twarz rękawem. Była już spokojniejsza.
- Witaj z powrotem.
Luce udało się wydobyć nikły uśmiech na jej twarzy.
- Tu nie chodzi ciebie, Książę, ani o niego. Chodzi o to, kim lub czym jesteście. Wampiry to bestie. Widziałam, do czego są zdolne. Nasza wioska jest ciągle napadana przez te krwiożercze potwory, które nie znają litości ani żadnych ludzkich uczuć...
Klara szybko zasłoniła dłońmi usta i spojrzała wystraszona na mężczyznę. Luca wyprostował się dumnie. Widać było, że jej słowa go zabolały.
- Jak łatwo jest oceniać innych w ogóle ich nie znając. Owszem, są bezmyślne podgatunki psujące nam opinię, ale czy i ja, według ciebie, nie mam litości? Czyżby powstrzymywanie Mirczy nią nie było? Czy moja troska i opieka nie była przejawem ludzkich uczuć? Nie, moja droga Klaro, gdyby nie moje ludzkie uczucia, do tej pory gniłabyś w tym zimnym i wstrętnym lochu! Możesz zarzucić mi wszystko, okrucieństwo, bycie potworem i krwiopijcą, ale nie to, że nie mam uczuć!
książę podniósł się z łóżka i wyszedł z sypialni trzaskając drzwiami. Klara znów opadła na poduszkę i zaczęła płakać. Poczuła się bardzo samotna. Nie miała nikogo, kto mógłby ją pocieszyć i przytulić, a właśnie tego teraz potrzebowała najbardziej. Chciała przeprosić Lucę, ale nie miała odwagi spojrzeć mu w oczy. W głębi duszy, odkąd go poznała, wierzyła, że on jest dobry.
W trakcie kolacji Luca siedział przy stole z pochmurną miną. Ten zwykle rozgadany, będący duszą towarzystwa, czarujący mężczyzna milczał wpatrując się uparcie w puste miejsce przeznaczone dla Klary. Dziewczyna nie zeszła bowiem na kolację. Nie chciała jeszcze spotkać Księcia, a tym bardziej jego wstrętnego kuzyna, którego się potwornie bała.
- Jesteś jakiś dziwny, tatku- odezwała się Elisabetha. - Coś się stało?
- Jestem po prostu zmęczony. Od kilku dni nie miałem nawet chwili spokoju. Ciągle coś się dzieje. Chciałbym trochę odpocząć. Wybaczcie, ale opuszczę was, muszę pobyć sam.
Książę udał się do ogrodu. Noc była spokojna, kojąca nerwy. Mężczyzna chwilę spacerował, po czym usiadł pod drzewem naprzeciw okna Klary i patrzył w nie z nadzieją, że uda mu się ją zobaczyć choć przez chwilę. Księżyc odbijał się w szybach. Czasami zasłaniały go nieliczne chmurki. Luca siedział bez ruchu przez pół godziny, aż w końcu pokazała się dziewczyna. Usiadła przy oknie i oparła głowę o szybę. Patrzyła na gwiazdy, które odbijały się w jej oczach. Była smutna i tak pięknie zamyślona. Usta jej drżały, a pierś falowała powoli. Włosy miała roztrzepane. Po chwili wyjęła spinkę ze zniszczonego koka i rozpuściła je. Otworzyła okno i odetchnęła głęboko. Powietrze było rześkie i chłodne, co sprawiło, że Klara zadrżała. Powiew wiatru przyniósł mężczyźnie zapach jej skóry. Był słodki i upajający, pobudzał zmysły jak żaden inny zapach. Do Księcia dotarła również dusząca woń kwiatów, która wieczorami stawała się nieznośnie intensywna. Luca musiał przez to opuścić ogród, choć robił to bardzo niechętnie. Nie mogąc znaleźć sobie miejsca, poszedł do stajni, osiodłał konia i pogalopował nie oglądając się za siebie.
Klara, siedząc w oknie, zauważyła odjeżdżającą postać. Wiedziała, że to Luca. Słyszała jego głos, który huczał jej w głowie jeszcze długo potem.
Minął tydzień. Atmosfera w zamku pogarszała się z dnia na dzień. Luca cały czas był poddenerwowany i wyżywał się na wszystkich. Najbardziej odczuwała to jego córka. Ta delikatna jak stokrotka dziewczyna zbyt cierpiała patrząc na smutek ojca, by pozostać bierną. Pewnego popołudnia poszła porozmawiać z Klarą. Zastała ją siedzącą przy oknie. Promienie słońca oświetlały jej śniadą twarz. Miała na sobie śliczną jasnozieloną sukienkę z XvIII wieku.
- Czy możemy porozmawiać?- spytała Elisabetha zaglądając do pokoju.
- Tak, proszę, wejdź.
- Mogłabyś zasłonić choć trochę okna, Klaro? Słońce szkodzi mojej skórze.
Klara wstała i naciągnęła grube zasłony na okna.
- Dziękuję. Nawet nie wiesz, jak potworne w skutkach jest zetknięcie się ze światłem. Zaraz dostaję poparzeń i wyglądam fatalnie. Ale ty, otulona promieniami słońca, wyglądasz uroczo. Do twarzy ci w moich sukienkach. Szczególnie tych z rococo.
- Skąd? Czy to gdzieś daleko?
Księżniczka zaśmiała się.
- Nie, skarbie. Rococo to styl, nie miejsce. Takie sukienki nosiło się ponad 100 lat temu we Francji. Akurat tę, którą masz na sobie, dostałam niegdyś od Jeanne Antoinette Poisson, znaną jako słynna Marquise de Pompadour. Była to szalenie zajmująca osóbka. Dzisiejsza moda angielska, która jest hitem na salonach, to już nie to samo. Sukienki są takie skromne i ciemne i wszystko zakrywają. Jak te Angielki mogą w tym w ogóle chodzić? Ale, ale... Nie o tym chciałam z tobą porozmawiać. Czemu mi nie przerywasz? Jak ja się czasem rozgadam, to godzinami mogę... Musisz mi przerwać, jeśli zauważysz, że temat mnie za bardzo pochłonął. Masz na to moje pozwolenie. Sama nigdy się nie mogę opanować...
- Dobrze, a więc o co chodzi?
- Chciałam cię o coś prosić. Mój tatko jest zbyt dumny, żeby zapomnieć o wszystkim tak po prostu i zachowywać się, jakby nic się nie stało. Zraniłaś jego uczucia i to bardzo. Pomimo, że są z tobą jak na razie same problemy, polubił cię i tęskni za twoim towarzystwem. Wiem, że może nie powinnam tego mówić, ale bardzo mi zależy na tym, żebyście się pogodzili. Proszę cię tylko o jedno, przeproś go i niech się to wszystko skończy. Zrób to dla nas wszystkich, bo kiedy ty siedzisz tu zamknięta, na nas się wszystko odbija.
- Od dawna chciałam to zrobić, ale się boję.
- Im dłużej będziesz zwlekać, tym trudniej będzie się pogodzić. Chodź teraz ze mną. Pomogę ci, jeśli będzie trzeba.


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
EmnildaAmelberga Linia koment
Dodany:2011-10-31 10:50:46, Ocena: 4.0
Podoba mi się pomysł. Czegoś mi jednak nadal brakuje. Wiem, że to już kiedyś pisałam, ale popracuj troszeczkę nad opisami i dialogami. Masz możliwości, umiesz, nie stój w miejscu. Rozwijaj swój talent.

Ocenił/a na: 4
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów