Myślałem, że najbardziej niezrozumiałą rzeczą dla mnie będzie to, co robisz, ale to, co powiedziałaś, jest jednak jeszcze gorsze. (niedokończone)
opowiadania >

To że wszystko dzieje się inaczej
to cierpienie tędy owędy
ten dzień bez kochanej ręki
ten ból i tak dalej
ten mróz że tylko jeden piec mnie zrozumiał
gdy kładłem serce do zimnego łóżka
ta jesień lekko chora po tej stronie świata
ta małpa bez małpy
powiedz że to właśnie ważne
— Jan Twardowski


Więc było tak; zaczęłam opowiadać tę historię w najgorszy z możliwych sposobów. Tak samo, jak tamtą znajomość, tamten wyjazd, tamten wieczór. Wszystko, w tamtą porę. Pasmo błędów ciągnęło się za mną ukradkiem, co jakiś czas podcinając nogi, żebym straciła równowagę na i tak nieco za śliskiej powierzchni. Czy w tym kraju nie słyszeli o piachu czy soli w pomocy społeczeństwu? Cóż, może i nie, skoro mróz nadpływał znad wybrzeża tak rzadko.
Źle. Widziałam przecież, co się dzieje w domu. Niegdyś lukrowane ściany pokryte teraz odciskami brudnych od cieczy żołądkowych dłoni. Szczęk butelek, który usilnie utożsamiałam ze słoikami po kremie czekoladowym. Dotyk, który składałam nad najwyższą szafką w sypialni rodziców - kiedyś napierający na kupkę wymiętolonych papierków, teraz odnajdywał pustkę lub raptem dwie sztuki z podobiznami władców. Mimo to, kończąc najmniej ulubiony miesiąc w roku, depcząc roztapiającą się breję, stawiłam się w sobotę pod wysublimowaną szkołą. Z walizką, której nienawidziłam z wzajemnością, otoczona ludźmi, którzy na przemian mnie rozśmieszali i doprowadzali do płaczu. Cały mój bagaż ważył, jakbym zapakowała do niego rachunki za gaz, wodę, prąd i kopę paragonów, a do tego kilkanaście kamieni na wzór mojego serca. Jadę i już. Nie wiem, dlaczego.
Źle. Czerwona jedynka niczym Gandalf. Ale czy ktokolwiek zwraca na nią uwagę? Wycieczka. I już. Czy wiem, dlaczego zrezygnowałam z tego, co przepowiadała mi cała rodzina, tego, gdzie chcieli mnie widzieć? Nie. Nie jestem mądra, nie chcę być.
Źle. Początek roku, w zeszłym roku, ale nie roku tego, tylko tamtego. Ktoś pyta, czy mam chłopaka. Żart. Wobec tego, czy masz dziewczynę? Żart. Każdego następnego dnia już nikt się nie upewnia. Za to upewniają mnie, że nie wiem. Dziewczyna? Kiedyś powiedziałabym “nie“. Dziś mówię “nie wiem”.
Źle. Wzrok pana przy stoisku z dziwnego rodzaju rzeczami. Nie, odpowiadam. Oboje się uśmiechamy, on rzuca coś na temat obrzydliwych nastolatków w dzisiejszych czasach, podaje mi paczuszkę wielkości połowy pudełka zapałek. Płacę kilkadziesiąt groszy. Wieczorem każdy ten grosz przejeżdża po bladym udzie, ściąga lawinę krwi. Dziesiątki razy. Po co? Nie wiem.

Dojeżdżamy po dobie z kawałkiem. Nie wiem, jak udało mi się zająć miejsce przy końcu, ale kiedy ja ostatnio miałam jakieś pewne informacje? Zero pojęcia o tym, co się dzieję, co robię. I równie okrągłe zero tego, jak bardzo się tym przejmuję.
Każdy zna owiany legendą koniec autobusu. Legenda się sprawdziła. W pierwszy dzień był jakiś park. W drugi muzea. W trzeci Muzeum Tate, które wyjątkowo zapamiętałam, potem tylko coś, co potrząsało całkowicie moją klatką piersiową za pręty żeber. Cały moim życiem zachybotało.
Mieszkaliśmy u brytyjskich rodzin. Mieszkałam z nimi dwoma. Planowały to od samego przyjazdu, cały czas. Pionki ustawiły w ten sposób, że niezależnie od rzutu kostką, każda z nas docierała w odpowiednie miejsce. Siostra wysokiej brunetki pracuje w klubie. My, stojąc na wycieraczce przed domem, w którym się znajdowałyśmy, miałyśmy tylko jeden cel: dostać się do tego klubu.
Źle, ponownie. Bo oczywiście coś mi nie odpowiadało. To to, to tamto, to jeszcze inne to, jakby było ich zbyt mało. Wyszłam, okręciłam się o sto osiemdziesiąt stopni i weszłam do innego miejsca. W inne drzwi. Gdzie nikt nie sprawdzał dokumentów, a osoby tej samej płci nie interesowały się osobami płci przeciwnej, ale sobą. Po jaką cholerę tu jestem, zapytałam siebie. A potem coś przykuło moją uwagę. W kieszeni miałam pieniądze. Z tego, co słyszałam przy stole podczas kolacji - gdzie rozmawiałyśmy tylko w ojczystym języku, na złość kobiecie, która nas przyjęła - równowartość tego, co inne dziewczyny odłożyły na zakupy w tym wielkim sklepie odzieżowym na P. Kupiłam wczoraj rękawiczki. Odzieży wystarczy.
Wydałam pieniądze, w zamian otrzymałam coś na wzór małego plasterka, który dziewczyna z włosami jaśniejszymi przy końcówkach przykleiła mi na wystawionym języku, To był najbardziej wulgarny gest, nagrodzony najcenniejszą nagrodą - obie te świetności, pięły się na podium doświadczeń mego życia.


Kiedy w końcu widzę na oczy, rozłamuję ich trzyliterowe pieczęcie, dostrzegam tylko głowę na wysokości moich kolan. Włosy ma tak śmieszne, za mam ochotę w nie zakołatać, nie mogą trzymać się w ten sposób, jeśli są prawdziwe. Lekko skręcone, jakby falą przemykające w jedną stronę czoła. Oczy spotykają moje oczy. Mam ciemniejsze, w innym kolorze, a jakbym patrzyła w lustro. Nic innego w twarzy czy ciele się nie pokrywa. Może we współczynniku świadomości.
Widzę, że ma rozpiętą koszulę, tymczasem ja nie mam koszuli. Ani nic innego poza biustonoszem. Za to rozpięte mam spodnie. Przyjmuje to niczym fakt, że oddycham. No, może z mniejszym smutkiem.
Opadam na kolana, a szklanka się trzęsie. Redukuję odległość nas dzielącą do tego stopnia, że bez problemu wyczuwam, co było w szklance, a co jest teraz w nim. Utopijnie się czuję. Jakby to była najpiękniejsza woń na świecie.
Nie przyglądam się jego twarzy. Nie chcę, bo wydawała mi się jakby poufała, familiarna. Jakbym minęła go raz czy dwa. A nie mogę teraz widzieć niczego, co wiązało mnie z tym, co jest mi bliskie, z czym miałam już kiedyś do czynienia. Czasami, żeby coś zrobić, musisz uwolnić się od znanych ci rzeczy. Znane rzeczy nie pozwalają się zdystansować. Przez nie, zamiast próbować poruszać się inaczej niż normalnie, zastanawiasz się, czy fruniesz, czy może się czołgasz.
- Co tu robisz, skoro patrzysz na mnie? - Głos obija mi się boleśnie po czaszce. Muszę wyjść na zewnątrz albo całkowicie się zamknąć.
- Myślałem, że najbardziej niezrozumiałą rzeczą dla mnie będzie to, co robisz, ale to, co powiedziałaś, jest jednak jeszcze gorsze.
Dociera do mnie śmieszność tego, że nie rozumie mojego pytania zadanego w ojczystym języku, a mimo to

- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów