Myślałem, że najbardziej niezrozumiałą rzeczą dla mnie będzie to, co robisz, ale to, co powiedziałaś, jest jednak jeszcze gorsze. (niedokończone)
opowiadania >w pewien sposób na nie odpowiada. Śmieję się na głos, biorę jego szklankę do ręki i wylizuję brzegi.
Odstawiam szkło lepkie od wódki za siebie i zsuwam się ze stolika na jego kolana. Chcę, żeby ktoś inny zobaczył, jakim ciężarem jestem. I sprawdzić, czy jestem nim też dla innych czy to może osobiste doświadczenie.
Wsuwa palce w szlufki moich spodni, jakby to była najnormalniejsza rzecz na świecie. Teraz, kiedy jestem tak blisko, nie muszę się tak koncentrować, żeby patrzeć mu w oczy, bo zajmują mi całe pole widzenia. Rzęsy ma ciemne, ładne, przypominają pazury, które okalają skórę zmarszczoną pod oczodołami.
- Przyszedłem tu, żeby się dowiedzieć. Bo mam dość tego, że jestem nazywany kimś, kim nie jestem. A potem zaczynam się łapać na tym, że zachowuję się jak osoba, którą oni mówią, że jestem. Rozumiesz?
Przyciskam wargi do jego tak mocno, że aż czuję nie do końca gładkie szkliwo na delikatnej powłoce dziąsła. Ale to nie boli. Nie wiem, czemu oczekiwałam, że będzie. Chciałam zrobić to, jak najmocniej się dało, mimo to, nie boli. Klej na moim języku, który rozlał się po moim organizmie, też nie bolał.
Obejmuje ustami moje. Jakby chciał je udusić. Ale to też nie boli. Całe moje wyobrażenia o wszystkim, czego do tej pory nie próbowałam, są gówno warte.
Miałam się zdystansować, a tak przeżywam.
Źle. Zabolało. Kiedy oparłam czoło na jego, tak, ze brwi zmieszały nam się pewnie na tyle, że mój czarny włosek przyozdobi jaśniejsze jego, rzęsa - nie moja - dźga mnie w oko. Na pewno nie moja. Przecież sama nigdy nie zrobiłabym sobie krzywdy.
Ocieram usta o jego policzek, bo to w końcu jego gorzka ślina spływa mi po brodzie i wargach. Patrzy na mnie jakoś dziwnie.
- Mówię im nie. A ty, mówisz coś?
- Mówię sobie nie - odpowiadam po angielsku, jak Bóg przykazał. Widzę jakby zmieszanie w kącikach jego oczu - wykrzywił twarz w jakiś osobliwy sposób, bo powędrowały jakby do góry.
Dłonie mam na jego ramionach. Pod kciukami wyczuwam puls i jakby naprężone sznury. Moja głowa traci stabilność. Podnoszę się, opierając się na stoliku, a on chyba rozumie, że jestem w kropce, bo odsuwa się razem z krzesłem, żebym mogła stanąć normalnie. Zapinam spodnie.
Patrzymy na siebie dalej. Kolorowe neony tworzą mu kwiaty na policzkach. Zaraz wracam spojrzeniem do jego oczu, nie miałam patrzeć nigdzie indziej. Poprawia mi kieszeń, która wywinęła się na zewnątrz. Każdy jego dotyk jest niczym wiatr ocierający liść o twoją skórę; to pewnie przez mróz ma takie suche dłonie.
Zaczynam zastanawiać się, czy wie. Bo ja nie wiem, co jest takiego dziwnego w tym, że ktoś w życiu nie przeżył jeszcze tego czy tamtego. Nie do wszystkich okazja puka w wieku lat czternastu. Czy usta nie całują w klamkę, wcale nie przysłowiowo, a na wezwanie do drzwi.
Dłonią wskazuje mi coś na ziemi. Zauważyłam ruch jego barku i to za nim podążyłam wzrokiem po ręce, do końca podwiniętego rękawa, końca palców aż po kupkę na ziemi. Moje ubrania.
Przykucam, czując jak na brzuchu tłuszcz zwija się w paskudne fałdy i rowy. Obrzydliwość. Wyciągam z kieszeni swetra moje grosze. Nie pamiętam, kiedy zaczęłam je zawsze nosić przy sobie. Podchodzę do niego, siadam na kolanach, ale tym razem bokiem. To zmusza go, by znowu mnie dotknąć, a dotyka tam, gdzie bym nie chciała. Prawie wstaję, ale jego dłonie na moich bokach są zbyt silne. I nie boli, kiedy palce szorstkie jak liście czy inne pomioty drzewa uspokajają moje równie szorstkie, niczym kora, kreski na skórze. Odpakowuje grosza i oparłszy nadgarstek na jego obojczyku, przesuwam wzdłuż linii szczeki.
Nigdy nie trzęsły mi się ręce, aż do teraz. Do momentu, w którym skończyłam, nie naruszając liściowatej powłoki okalającej kość żuchwy. Patrzymy na siebie. Milimetrowe włoski spadają na moją lewą, zaczepioną o czwarty guzik jego koszuli, dłoń.
- Chcesz się zabić? - pyta, palcami badając mapę na mej własnej skórze, tą prowadzącą do nikąd, bo bez powodu powstałą.
- I tak umieramy każdego dnia. - Przerzucam warkocz do przodu i sięgam po jego prawą rękę. Odkleja spoconą powierzchnię spod moich żeber i bierze ode mnie grosza. Podsuwam mu warkocz i jestem w szoku, że słyszę dźwięk przecinającego go ostrza. Zapewne mi się wydaje. Kiedy łapie oba końce w jedną rękę, pojawia się pętla wielkości szubienicy.
Rozkosznie bliskie skalpu końcówki suną po moich ramionach i szyi.
Przysuwa stopą moje rzeczy i schyliwszy się po strzęp materiału na ramiączkach, odrzuca grosza na stół. Szuka dziury i wkłada w nią moją głowę, a w dwie inne moje ręce, dotykając ich na całej długości. Jestem obrzydliwie spocona.
Potem wkładamy sweter, szalik. Wstaję.
Przeczesuję palcami włosy, straszliwie ciesząc się tym, że tak szybko się kończą. Nieco to absurdalne, żeby czerpać radość z rzeczy krótkotrwałych, prawda? Nigdy tego nie robiłam. Do ilu działań z dzisiejszego wieczoru odnosi się poprzednie zdanie?
Dopinam mu koszulę, bo jego palce zaczynają się plątać. Teraz, kiedy staje, widzę, jak stoi. Niczym osika, jakby błędnik zostawił na zewnątrz. Chcę złapać go za przedramię, ale wysuwa je spod mojej rękawiczki. Prąd przebiega mi pod palcach. To wełna. Ogrzewa teraz jego palce ze wszystkich stron. Wychodzimy.
- Nie mogę dać się przyłapać - rzuca spojrzeniem w stronę drzwi wejściowych do klubu.
- Udowodnij, że cię tam nie było - mówię szeptem, bo na zewnątrz jest na tyle cicho, nareszcie.
Ortalion przylegający do moich pleców skrzypi pod naporem przymarzniętej szyby. Mi skrzypią wargi. I to nie boli. No, może powoduje jakieś dziwne przewroty pod żołądkiem. Od razu cieplej mi w usta. Potem w policzki, bo kładzie na nich dłonie. Jak to jest, że ja mam zawsze zimne dłonie, a te jego teraz są takie rozkosznie grzejące?
Znowu czuję wódkę.
Nasze kubki
- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów