Niedostępna (7) Poza planem
opowiadania >rozłożyła ramiona.
- Agnieszka? – Ada rozpoznała swoją koleżankę ze studiów podyplomowych. Później wszystko potoczyło się gładko. Ada spotkała Agnieszkę, Karol Andrzeja i Szymona – dawnego kolegę i kuzyna. Nastąpiła prezentacje partnerów, opowieści o tym co było, co jest, żarty na temat sytuacji społecznej, śmiech. Ada z boku spoglądała na swego towarzysza i nie mogła uwierzyć. Zawsze taki poważny i oficjalny, teraz rozmawiał swobodnie, żartował i to nie bardzo się hamując w słowach, śmiał się serdecznie. Był inny, a jej też ta swoboda się udzieliła. Rozmawiała, pytała, opowiadała i znów poczuła, że żyje, śmiała się z dowcipów, piła wino, a to sprawiało, że humor dopisywał jej coraz bardziej. Śmiała się w głos i żartowała po raz pierwszy od dłuższego czasu. Tańczyła w objęciach Karola, wymieniali się spojrzeniami, uśmiechami. Wirowała i cały świat wirował razem z nią. Było cudnie do szpiku kości.


Kiedy obudziła się następnego dnia zupełnie naga i zapleciona w jego nagie ramiona w nie swoim mieszkaniu nie mogła przypomnieć sobie jak tam trafiła. Sypialnia była niezbyt duża, ale przytulna urządzona w beżach i brązach. Stolik, komoda, regał z książkami, telewizor, duża, rozsuwana szafa. On jeszcze spał. Podniosła głowę, usiadła na łóżku, wyplątując się z jego objęć. Poszła po miękkim dywanie do pokoju obok. Duży, jasny pokój w popielatych odcieniach z geometrycznymi wzorami na niebiesko, srebrno i zielono, rolety w oknach, nowoczesne, białe szafki, kilka widoczków – zdjęć z różnych miejsc na świecie, stół zastawiony kieliszkami do wina i talerzami, fotele, kanapa. Przypomniała sobie. Po pokazie fajerwerków jej koleżanka z mężem i jeszcze dwie pary młodych zdecydowali, że to najwyższa pora przenieść się na jakiś bardziej kameralny grunt. Karol zawiadomił, że jego mieszkanie jest niedaleko, później zadzwonił po taksówkę i przenieśli się tutaj. Były rozmowy, żarty – coraz bardziej nieprzyzwoite, śmiech. Przeszła salon. Zaszła do kuchni, żeby się czegoś napić – duża, przestronna, nowocześnie urządzona. Pamiętała. Wieczorem tu była, nakładała na talerzyki gotowe ciasta i ciastka z opakowań, szykowała kanapki, gdy obok Karol szykował kawę i herbatę. Na lodówce zobaczyła jego zdjęcie z małą, może trzyletnią dziewczynką, z jasnymi lokami. Obejmowała jego szyję ramionami, on trzymał ją na rękach. Pamiętała, że go spytała czy to jego córka? Jego twarz sposępniała. Zabrał jej zdjęcie i odłożył. Po chwili odpowiedział.
- Tak i nie. – po chwili wahania dodał – Przez trzy lata myślałem, że jest moja. Rok temu jej matka wioząc ją z przedszkola miała wypadek. Trafiły do szpitala. Potrzebna była krew i okazało się, że moja krew nie pasuje, że dziecko nie jest moje.
- Aha – Ada nie chciała drążyć. Zabrała kanapki, ciastka i poszła do towarzystwa. Właściwie nic o nim nie wiedziała. Nie chciała wiedzieć. Po wyjściu gości razem z Karolem siedli na chwilę na kanapie zupełnie zmęczeni i wtuleni w siebie. Później były pocałunki, a później on wstał i wyciągnął do niej dłoń. Podała mu swoją i razem poszli pod prysznic. Było niesamowicie miło. Przyjechała tu mając na sobie suknię balową. Ta leżała teraz na podłodze w pokoju. Bielizna i buty też porozrzucane były po mieszkaniu. Zaczęła je zbierać. Przy pochyleniu poczuła przeszywający ból głowy. Przesadziła, zdecydowanie. To nie wróżyło nic dobrego. To wszystko nie zmierzało do niczego dobrego. Nowy związek, zaangażowanie i porzucenie? Po raz kolejny zdruzgotane serce? On w jasny sposób określił, że nie szuka związku, chodzi mu tylko o seks, był w Polsce na chwilę i miał zamiar wrócić do Stanów. To wszystko nie powinno się zdarzyć. Skorzystała z łazienki, spojrzała na siebie w lustrze. Wyglądała okropnie i nie miała nawet kosmetyków, żeby zrobić jakikolwiek makijaż. Ubrała się i wzięła do rąk telefon. Chciała zadzwonić po taksówkę, ale nie znała adresu. Wyjrzała przez okno. Widok na nowoczesne osiedle, uśpione jeszcze niemal ulice. Tylko tu i ówdzie przejeżdżał jakiś samochód. Nadal nie miała pojęcia gdzie jest. Zabrała rzeczy, włożyła płaszcz i wyszła. Korytarz, winda, przed budynkiem rozejrzała się za tabliczką informującą o ulicy. Zamiast tego nieopodal zobaczyła przystanek. Poszła w jego kierunku, spojrzała na rozkład. Za dziesięć minut miała mieć coś na swoją ulicę. Udało jej się wrócić do domu. Tam zatrzasnęła drzwi i wchodząc do swojego pokoju padła na kanapę. Głowa ją bolała potwornie. Podniosła się z trudem, aby znaleźć aspirynę i wypić pół litry wody. Wróciła do łóżka, położyła się i nakryła kocem. Zaraz potem zabrzmiał telefon. Spojrzała na wyświetlacz. Karol. Odrzuciła połączenie. Wyłączyła telefon. Nie miała ochoty z nim teraz rozmawiać.


- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów