Niemy
opowiadania >NIEMY

Zapadał zmierzch. Park opustoszał prawie zupełnie. Tylko gdzieś w oddali pijany człowiek kołysał się niepewnie wśród majaczących drzew. W błyszczących kałużach kąpały się pierwsze tegoroczne żołędzie. Niczym dorastające dzieci opuszczały rodzicielskie pielesze, wyślizgiwały się spod opieki dębowych liści. Stary dąb otrząsał z siebie resztki minionej ulewy.
Postawny wysoki mężczyzna stąpał po asfaltowej ścieżce tak, jakby każdym krokiem próbował grunt pod nogami. To była jego pora, jego park i jego alejka. Tak przynajmniej sądził każdy, kto go tu widywał. Mężczyzna ów, stał się bowiem częścią składową niewielkiego miejskiego parku. Trudno byłoby sobie wyobrazić tę oazę zieleni bez ogromnego starego dębu, bez kilku kasztanowców o masywnej koronie i bez tego, błąkającego się tu prawie codziennie, człowieka. Kim był? Co robił? Nikt nie wiedział, kim był i co robił. Samotnie spacerujący mężczyzna nie wzbudzał już nawet zainteresowania. Nikt nie próbował z nim rozmawiać, nikt nie słyszał jego głosu. Ktoś kiedyś powiedział, że zna jego przeszłość. Tajemniczy bywalec parku w przeszłości ponoć był słuchaczem seminarium duchownego. Po dwóch, czy trzech latach teologii uległ groźnemu wypadkowi drogowemu i dłuższy czas przebywał w szpitalu. Pozbierał się fizycznie, lecz stracił mowę. Ależ, kto wie, jak było naprawdę? Od tego czasu musiało upłynąć przynajmniej trzydzieści lat. Ci, którzy stykali się z nieznajomym, nazwali go Niemym.
Niemy przeważnie nie budził niczyich emocji. Tolerowany przez większość, stawał się czasem przedmiotem kpin i pośmiewiskiem niektórych. Wysoki, dobrze zbudowany mężczyzna lubił park. Siadał na jednej z ławeczek i trwał tak godzinami. Jego twarz była poważna, oczy jakby schowane gdzieś głęboko w duszy. Kilkudniowy zarost nie zmieniał swej postaci nigdy. Tak, jakby był starannie pielęgnowany w zaciszu domowej łazienki. Szerokie ramiona Niemego okrywał długi wojskowy płaszcz, zniszczony i poplamiony. Co było pod płaszczem? Trudno dociec, gdyż zapięty on był zawsze na ostatni guzik. Niezależnie od pogody, nogi mężczyzny chroniły wysokie gumowe buty.
Przy wyjściu z parku trafiało się do popularnej, dobrze utrzymanej restauracji. Można tam było nieźle i tanio zjeść. Specjalnością zakładu była smażona wątróbka cielęca, podawana z ryżem i sałatkami. Potrawa ta pachniała czosnkiem i bazylią. Przyjemnie tu było spędzić kilka chwil nad talerzykiem grochówki czy flaczków. A później pięćdziesiątka żołądkowej gorzkiej, bądź kufelek piwa. Klientów nie brakowało nigdy. Obsługa i smaczne posiłki przyciągały ludzi także z odleglejszych dzielnic miasta.
Do restauracji zaglądał też Niemy. Nie, nie jadł tutaj. Podchodził do oszklonej ściany lokalu i patrzył w głąb. Czasami, gdy klientów wewnątrz było mniej, zbierał się na odwagę i wchodził do środka, przekraczając zaledwie o pół kroku próg sali restauracyjnej. Omijał szatnię – nie mógłby się przecież rozstać ze swym płaszczem, który stał się cząstką jego samego. Ten niezwykły akt odwagi dziwił bywalców lokalu. Niektórych denerwował:
- Czego tutaj chcesz?
- Wyjdź stąd facet, bo śmierdzisz i nie mogę jeść.
- Daj spokój, to Niemy, może też nie słyszy, co się będziesz na kalekę wydzierał.
Niemy wykorzystywał chwilowe zamieszanie i nie zwracając uwagi na ludzi, rozglądał się po sali. Jego wzrok wędrował po ścianach, zatrzymywał się na przedmiotach, by w końcu dobrnąć do starego fortepianu stojącego w rogu. Instrument znajdował się tu od niepamiętnych czasów. Był dekoracją, tak jak reprodukcje obrazów na ścianie i suszone kwiaty na stołach. Sporo miejsca zabierało to ogromne cielsko fortepianu, lecz przyzwyczajono się do niego i trudno byłoby wyobrazić sobie to miejsce bez instrumentu. Nikt na nim nie grał, bo i po co? Muzyka dobiegała z kolumn głośnikowych; nowoczesność i wygoda uczyniła fortepian niemym.
I tak oto stali bez słowa, bez dźwięku. On i on. Po chwili pozostawał tylko instrument. Człowieka wypraszano. Nie był tu potrzebny, psuł smak i poczucie piękna. Barmanka zdecydowanym gestem pokazywała Niememu, gdzie jest jego miejsce. W gruncie rzeczy sama nie była złą kobietą. Nie chciała tylko, by przez włóczęgę restauracja traciła gości. Obawiała się też kierownika, który dbał o reputację tego lokalu. Szef był człowiekiem wymagającym i nie znosił nieposłuszeństwa. Pani Iwona pracująca tu od dwudziestu lat, znała dziwnego mężczyznę. Przychodził tu nieraz, patrzył i wychodził. Gdy nie było kierownika, podsuwała Niememu kawałek kiełbasy, kilka kromek chleba, pomidora.
Czasami milczącego mężczyznę próbowali częstować goście. Podsuwali mu talerz pierogów, jakąś zupę, czy piwo. Niemy nigdy nie korzystał z takiej gościnności. Spłoszony nagłą dobrocią, wycofywał się szybko i znikał w zakamarkach parku. Tu był u siebie. Znał każde drzewo, każdy krzew i kochał je na swój sposób. Nie znosił jedynie żywopłotów. Przystrzyżone równo, godziły w prawa natury. Ich kształty wymyślił człowiek, a one mu się poddały. Niewolnice człowieka nie mogły budzić szacunku. Za żywopłotem czaiły się niebezpieczeństwa – czasami wyskakiwał ogromny pies, wypełzał pijany człowiek uzbrojony w pustą butelkę i pełną agresji duszę. Niemy nie lubił więc żywopłotów, trzymał się od nich z daleka. Przesłaniały one, ukryte gdzieś w głębi jestestwa, strachy.
Można nie lubić żywopłotów, pijanych ludzi, uzbrojonych w potężne zęby psów, ale jakże nie lubić okien. Tak, okien. One mówiły, krzyczały, kazały kochać i nienawidzić. Czymże one były dla zbłąkanej w samotności duszy? Niemy często wieczorem przechadzał się wzdłuż osiedli domków jednorodzinnych, błąkał się wśród zimnych ogromnych blokowisk i patrzył. Zaglądał w te okna, które nie zasłoniły jeszcze ciężkie kotary czy srebrzyste żaluzje. Cała historia ludzkości zdawała się rozgrywać za tymi szklanymi wizjerami. Zaduma ogarniała milczącego człowieka w okresie świąt Bożego Narodzenia. Okna jawiły się wtedy kolorowymi girlandami, choinki płonęły wśród anielskich włosów. Dzieci jadły mandarynki, dorośli oglądali po raz kolejny ten sam film. Wewnątrz było ciepło i przytulnie. Tak, jak przytulnie było świerkowym gałązkom, tu na zewnątrz. Obsypywał je biały puch, który wślizgiwał się także za kołnierz wojskowego płaszcza. Oczy Niemego błyszczały. Może od wiatru i zacinającego śniegu, może z radości, że posiadł wszystkie świąteczne drzewka świata? Przecież mógł na nie godzinami. Każde drzewko było jego i każda ozdoba wieszana na choince drżącą z emocji dłonią dziecka, i każda gwiazdka,... i każda łza.
Okna odsłaniały swe tajemnice, które nie były nawet przesadnie ukrywane. Intymność zatracała tu jakby całe swoje znaczenie. W pamięci Niemego utkwiło sporo takich okien, w których mógł zobaczyć i swoje dzieciństwo, odbicie swoich marzeń i pragnień. Przez kilka chwil kochał się w kobietach z okien, patrzył na nie pożądliwie, a one odkrywały się przed nim, nic o tym nie wiedząc. Nie mógł zapomnieć pewnej młodej dziewczyny, która stojąc przy oknie rozczesywała długie, rude
- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów