Niemy
opowiadania >brzydka. Nie zawracaliśmy chłopu więcej głowy.
- Co ty mówisz? - zdziwił się drugi z siedzących przy stoliku – taki przystojniak wziął sobie taką kobietę? Pewnie musiał. Tylko mu współczuć.
- Daj mi skończyć – przerwał pierwszy – Kiedyś nasz szef, pod nieobecność Jurka, który bawił gdzieś w delegacji, poprosił mnie, abym odniósł do domu państwa inżynierostwa jakieś dokumenty. Wziąłem adres i poszedłem. Wszystko się zgadzało, numer mieszkania i wizytówka na drzwiach, więc zadzwoniłem. Drzwi otworzyła młoda śliczna kobieta. Zatkało mnie dokumentnie. Zacząłem się jąkać, że ja nie do niej, tylko do pani inżynierowej... Zrobiłem z siebie kompletnego wariata, debila, kretyna. No, ale Jurek się jeszcze przekona, że i mnie stać na głupie żarty.
Restauracja powoli pustoszała, choć gości jeszcze sporo zostało przy stolikach. Przy jednym z nich siedział Intelektualista. Tak nazywano niskiego szpakowatego mężczyznę w średnim wieku. Mężczyzna ów, lubił czytać. Najchętniej czynił to przy jedzeniu. Otwierał książkę i wpatrzony w nią, zabierał się do konsumpcji. Niektórzy złośliwi mówili, że książka ciągle jest ta sama i w dodatku zawsze otwarta gdzieś w połowie. Wyśmiewano się z Intelektualisty, niby po cichu, ale tak, żeby było słychać. Ten nie robił sobie z tego nic i nadal tkwił z nosem w książce.
W kącie sali miał zwyczaj siadywać niepozorny, brzydki, wręcz pokraczny młody mężczyzna. Często przychodził tu z żoną, szczupłą, ładną blondynką. Zagadką pozostanie, dlaczego zabierał ją do restauracji, gdzie przeważali mężczyźni. Nieraz znajdowali się tacy, którzy biedaczynie robili niewyszukane żarty. Umawiali się, że będą ciągle spoglądać ku jego ślubnej. Na zmianę. To jeden, to znów inny. Odważniejszy puszczał ku blondynie oko. Młody żonkoś denerwował się wówczas okrutnie. Wiercił się na krześle, kawałki jedzenia wypadały mu pod stół, a przy tym całym zamieszaniu robił takie miny, że Rowan Atkinson, popularny Jaś Fasola, mógłby być tylko marnym jego uczniem. Towarzystwo musiało się jakoś zabawić.
Za wielkimi oknami restauracji było już ciemno. Szumiały wysokie sosny. Jesienny wieczór wdzierał się do wszystkich ciepłych zakątków. Wraz z jesienią wędrował Niemy. Cichutko otwierał zamknięte drzwi, po czym znów umykał w mrok i zlewał się w jedność z brunatnymi liśćmi dębu, z nieruchomym pniem kasztanowca, z bladością starej brzozy. Sam stawał się jesienią. Tym razem było inaczej. Niemy energicznie przestąpił próg restauracji, minął szatnię, by po chwili stanąć w drzwiach dość gwarnej sali restauracyjnej. Nikt nie zwracał na niego uwagi. Nikt nie patrzył w jego stronę. Nikt się nie śmiał. Nikt nie wypędzał. Mężczyzna w mokrym od deszczu płaszczu – posągowo poważny, pewny siebie – spojrzał na fortepian. Szybkim krokiem podszedł do instrumentu. Usiadł na krześle odciągniętym od najbliższego stolika, podniósł klapę osłaniającą klawisze i uderzył w nie z całej siły. Zadrgało powietrze wokół. Ostre tony nasyciły salę, by po chwili zniżyć się i ucichnąć prawie zupełnie. Jak ćma uderzająca skrzydełkami o zgęstniałą materię nocy. Wokół zapanowała cisza. Ucichły głosy i brzęk szkła. Niemy niczym Wernyhora, pojawił się nagle wśród ludzi. Obudził ich czujność. Teraz widzieli go już wszyscy. A on, przy fortepianie, w długim płaszczu, w gumowych butach, milczący przemówił:
Nad stanami jest i stanów – stan,
jako wieża nad płaskie domy
Stercząca, w chmury...

Wy myślicie, że i ja nie Pan,
Dlatego że dom mój nieruchomy
Z wielbłądziej skóry...

Łagodny głos wypełniał ciszę. Twarze znieruchomiały. Zdziwienie, zachwyt, nabożeństwo...

Przecież ja – aż w nieba łonie trwam,
Gdy ono duszę mą porywa,
Jak piramidę!

Przecież i ja – ziemi tyle mam,
Ile jej stopa ma pokrywa,
Dopokąd idę!...

Norwidowskie strofy zgasły. Wśród zdziwienia nieśmiało odezwały się głosy:
- Niemy...
- Niemy.
- Niemy?

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów