Ciepło
opowiadania >ten czas, kiedy rozmawiali, tyle, że zatopiona w lekturze jakiejś książki.

Kraków to miasto odmienne. Malarze, pisarze, poeci i wiele innych dziwnych ludzi ukochało to miasto z wyjątkową mocą. Tam nie dziwią galerie obrazów na ulicach, skrzypkowie grający i śpiewający w głos. Kraków to tak jakby serce wszystkich miast-żył, z tym, że tak jakby w ogóle nie miał skurczy, same rozkurcze, wielkie, głębokie, zniewalające niepowtarzalnym klimatem, urzekające. Tam nie zapada noc, tam zawsze ktoś tworzy, czyli żyje ponad życie, wtedy też kocha i wszystko zamyka się w tym mieście w jednym kręgu i w jednej magii. Tam zdaje się nie ma samochodów, nie ma też ludzi, którzy mają problemy z wyjątkiem niespełnionych miłości i nie napisanych wierszy. Nigdy Kraków nie wydawał mu się taki, jak tego wieczoru.

- Dlaczego przytulałaś tę kobietę w pociągu? - Zapytał, kiedy siedzieli w jednej z licznych kawiarni.

- Bo ona potrzebowała ciepła.

- Tylko dlatego?

- Ona czytała jakąś książkę i było jej smutno. Chciałam jej pomóc. Nie chcę, aby ludzie szukali ciepła tylko w takiej jak ta filiżance herbaty. Chce aby pobierali ciepło od innych.

Milczał chwilę, myśląc z wolna, co powinien jej powiedzieć.

- Czy ty potrzebujesz ciepła?

- Tak jak każdy inny człowiek - odpowiedziała Natalia a on pozostał jeszcze bardziej zdziwiony. Myślał nad ciepłem i nad jego istotą. Wiedział, że inne ciepło daje lampka, herbata czy koc a inne drugi człowiek. Wiedział, że chce je dostać, ale nie wiedział, jak je dawać i to bardzo go zasmuciło. Myślał, co mógłby zrobić, aby Natalia mogła się nim ogrzać lepiej niż filiżanką. Siedzieli tak jeszcze długo, obserwując ludzi.

Kraków nocą to nie każde inne miasto nocą, tutaj ludzie krążą wąskimi uliczkami, prawie do rana. Oni też krążyli, bez przerwy rozmawiając.

- Tu jest pięknie, wiesz, mam pomysł. Pomóż mi spełnić moje kolejne marzenie - zaczęła, a gdy ten wyraźnie się przestraszył, dokończyła czym prędzej. - Porozmawiajmy z ludźmi, pozaczepiajmy ich.

I nim skończyła, podbiegła do pary, która szła przytulona i zapytała wprost, w pełni spontanicznie:

- Hej! Czym dla was jest miłość? - Oboje wybuchli śmiechem, popatrzyli na siebie, potem na nią, aż dziewczyna zebrała się na odpowiedź.

- Dla mnie to chyba on - i wskazała na swojego chłopaka. - A poza tym, to chyba to miasto? A czemu pytasz?

- Bo w tym właśnie mieście ludzie odpowiadają na takie pytanie.

Para odeszła po chwili rozmowy. Tym razem on podszedł do pewnej dziewczyny i zapytał o to samo. Chyba zrobił to, żeby sprawdzić, czy jest w stanie przełamać pewną barierę, która choć niewidzialna i ledwo wyczuwalna blokowała go gdzieś w środku. Zapytana popatrzyła na niego najpierw z pewną rezerwą, a potem zaczęła coraz szybciej odchodzić.

- Wszyscy jesteście tacy sami!

- No, wystarczyło na nią spojrzeć, żeby się domyśleć, że ledwie parę godzin temu rzucił ją chłopak - powiedziała Natalia podchodząc do niego, kiedy tak stał i smutno patrzył za odchodzącą dziewczyną.

- Skąd wiesz? Nie chciałem jej zranić.

- To trzeba po prostu czuć, patrz - i podeszła do chłopaka siedzącego na ławce. - Ej, czym dla ciebie jest miłość?

- Dla mnie? Dla mnie to chyba oczy pewnej dziewczyny.

- E nie wierzę, że tylko to, wysil się...

- I to, kiedy ze mną rozmawia. Właśnie przed chwilą do niej dzwoniłem i nie jestem pewien czy powinienem do niej pójść.

- Myślę, że tak - powiedziała Natalia w taki sposób, że chłopak już wstał.

- Ale co mam jej powiedzieć?

- Że tak lubisz z nią mówić, że musiałeś przyjść - Natalia mówiła coraz szybciej.

- I to wystarczy? - Chłopak już w zasadzie szedł tyłem, krok po kroku, jakby zaraz miał zerwać się do biegu ale jeszcze próbował uzyskać jakieś bezcenne rady.

- Jasne!

- Dzięki!

- Jak ty to robisz - zapytał, patrząc jak chłopak faktycznie już biegnie ulicą.

- Nie wiem. To jest ciepło. - I wtedy zamyślił się i posmutniał jeszcze bardziej, bo nawet nie wpadł na to, że rozmowa też może dać komuś ciepło.

Noc powoli przykrywała miasto coraz to mocniejszym i pełnym ciszy całunem. Ludzi było coraz mniej, auta jeździły coraz to rzadziej. Szli na dworzec, rozkoszując się świeżym powietrzem. Wszystko sprawiało wrażenie, jak gdyby było stworzone na ten ich spacer, kiedy oboje szli zapatrzeni w gwiazdy. Mimo to, on czuł pewien brak, pewien niedosyt i nie wiedział, czym jest spowodowany. Przez chwilę milczeli, ale cisza niczym nie ustępowała rozmowie.


- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów