Przyjaciel
opowiadania >

Pięciu kolegów z podwórka kamienicy przy Kruczej pewnego dnia wybrało się do parku. Była słoneczna pogoda. Na niebie ani jednej chmurki. Kacper, Konrad, Marcel, Piotrek i Paweł ruszyli zatem żwawo na poszukiwanie skarbów. Gdy ta piątka była zawsze razem nie sposób się było nudzić. Tak było i tym razem.


-Kto pierwszy na placu zabaw ten jest królem!- zawołał radośnie Kacper. Cała piątka ruszyła galopem przed siebie. Nikt przecież nie chciał być z tyłu. Jedynie Konrad ze względu na to, że miał problemy z nogami nieznacznie się opóźniał. Niedawno zdjęli mu gips, gdyż miał złamaną prawą nogę. I nie był tak sprawny jak koledzy.


-Ej to nie fair nie każdy jest tak szybki jak ty! – Chłopaki poczekajcie za mną ! – wołał za kolegami Konrad, biegnąc ile sił w nogach.


Po dobiegnięciu na miejsce dwoje braci Piotrek i Paweł zaproponowało aby pobawić się w „chowanego”. Cała piątka przystała na propozycję i zaczęli się bawić. Pierwszy szukał Marcel. Po odliczeniu do trzydziestu obrócił się i otworzył oczy. Stał przy dużym drzewie. Najpierw poszedł w stronę kolorowego placu zabaw, gdyż tam było najwięcej kryjówek. Pod wielką tubą odnalazł Konrada. Pod dachem domku zjeżdżali ukrył się z kolei Piotrek.


-No to dwóch już mam. Jeszcze tylko dwoje, tylko gdzie oni się podziali?.- zastanawiał się Marcel rozglądając się uważnie. Koło lokalnego grzybka w piaskownicy najprawdopodobniej ukrył się Konrad, gdyż Marcel zauważył kawałek czerwonej koszulki. Podbiegł czym prędzej i krzyknął : Mam Cię ! Aż Konrad podskoczył do góry. Tylko gdzie podział się Paweł?


Wtem z krzaków dało się słyszeć wołanie Pawła. – Chłopaki chodźcie, znalazłem „coś”. Po zebraniu się całej grupy Paweł pokazał kolegom smutnego, zmaltretowanego i przywiązanego do jednej z gałęzi psa.


-Ale chudzina!- zawołał Marcel.


-Przecież tak nie można- wtórował mu Piotrek.


–Zabierzmy go do siebie i nakarmmy go – proponował Kacper. Jak pomyśleli tak też zrobili.


Najodważniejszy Kacper powoli zaczął odwiązywać psa, gdy ten nieoczekiwanie zaczął szczekać ale nie byle jak. Z każdym szczęknięciem dało się słyszeć słowa, które wypowiadał. –Dziękuję wam chłopcy. Jesteście bardzo mili.- mówił.


Piotrek popatrzył na innych czy aby się nie przesłyszał. Każdy z kolegów miał taką samą minę jak on. Więc stwierdził, że chyba nie tylko on to słyszy.


– A k.. k… kto C….C…Ci t….o z…zro….bił p…iie…sku – jąkająco zapytał Kacper. Gdy się denerwował lub bał to chłopiec zaczynał się jąkać. – Mój poprzedni właściciel – odpowiedział piesek liżąc go.


-Zabierzemy Cię do domu i nakarmimy- zawołali jednogłośnie Piotr i Paweł mając nadzieję, że się zgodzi.


– A jak masz na imię? – zainteresował się Konrad


– Toffik, wołają na mnie Toffik – odszczeknął piesek, obracając się wokół własnego ogona. Po głowie Marcela chodziło tylko jedno pytanie, które zadał na głos: Ale dlaczego, ktoś wyrzuca psa i przywiązuje do krzaków pozostawiając go na pastwę losu?


Po dłuższej chwili pies usiadł i popatrzył rezolutnie na chłopca. Swoją prawą łapę położył na kolanie Marcela. –Nie wiem czy dobrze Wam to wytłumaczę. W mojej rodzinie właścicielowi się znudziłem, gdyż dorosłem i stałem się stary. Nie byłem już taki mały i słodki jak przedtem. Nie chciałem już się tak bawić, gdyż boli mnie jedna łapa. Wiecie wiek robi swoje.- zauważył Toffik. – Pewnie dlatego mnie wyrzucili jak jakąś rzecz. Jak zbędny balast.- to wyznanie poruszyło całą piątkę, aż zaczęli płakać.


- Przecież tak nie można. To nieludzkie. Nie wolno przecież wyrzucać zwierząt! – zanosił się płaczem Marcel. Cała piątka wraz z psem wstała i ruszyła w stronę domu.- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów