Restaurator 5
opowiadania >rozpychałem się łokciami jak byk sprowokowany czerwoną sukienką opiętej na krągłych kształtach jakiejś seksownej kobiety. Byłem raczej pstrągiem płynącym w górę rzeki, zwinnie mijającym ciężkie głazy, walczący z sprawiającym wrażenie niepokonanego górskiego prądu, skaczący w powietrze unikając zębów i łap głodnych niedźwiedzi. Pędziłem do przodu wbrew rozumowi i własnemu bezpieczeństwu. Pstrąg miał cel. Tarło. Walczył o swój gatunek. Czy widziałem dla siebie, w górze rzeki taki sam motyw?
Pędziłem na tramwaj. Byłem pewien że muszę dostać się z powrotem do centrum. Ale który bar? Wyciągnąłem komórkę i w spisie wybrałem Marcina. Odebrał błyskawicznie jakby czekał na mój telefon.
- Dzień dobry szefie! Jak się udała noc? Pewnie była bardzo rozrywkowa? - miał dobry humor, jak zawsze. Też chciałbym znowu mieć dwadzieścia lat
- Żebyś wiedział. Ubaw po pachy. – nie cierpię kłamać, dlatego w mojej odpowiedzi dało się wyczuć coś wręcz przeciwnego niż wynikało to z treści- Co w pracy? Dajesz radę? Wszystko w porządku?
- Pewnie. - młody zorientował się od razu, że coś jest nie tak jak powinno być. Zrobił się bardzo poważny - Eee... zresztą Daria mi rano pomogła.
- Tak. Wiem. Zaraz u ciebie będzie. Słuchaj... Nie było tam przypadkiem Moniki?
- Zgubiłeś ją!? Kurcze, to ta noc pewnie źle się skończyła?
- Czy źle się skończyła? - byłem zmęczony udawaniem - Ta dziewczyna chyba w ogóle nie spała! Piła okropnie dużo i nic nie zjadła. Zasnęła może na pół godziny a i tak miała niespokojny sen. Chryste! Nigdy nie widziałem żeby ktoś tak spał. Zgrzytała zębami i jęczała przez sen jakby ją ktoś torturował. To było okropna noc.
- No, ćpuny tak mają - powiedział to obojętnie albo jakby to było czymś dla niego normalnym.
- Coś ty powiedział!? - dla mnie był to szok
- Nie wiedziałeś? Ona na pewno wciągała amfetaminę. Zauważyłem już wczoraj jak o ciebie pytała. Przecież była nakręcona jak koń przed wyścigiem, miała spierzchnięte usta i szkliste oczy. Brała! Mówię ci, brała na sto procent!
- Kurwa mać! – chciałem sobie rwać włosy z głowy, wbiłem palce w gęstą czuprynę ale zamiast włosów wyrwało mi się bardzo głośne i agresywne przekleństwo, szerzące zgorszenie wśród starszych osób czekających na przystanku i rozbawienie wśród młodzieży. Jak mogłem się nie zorientować? Czy zawsze muszę dowiadywać ważnych faktów na samym końcu? Teraz wszystko wydawało się oczywiste. Ta dziewczyna była na samym dnie. Odrzucona przez społeczeństwo, rodzinę, Boga i co najgorsze, sama siebie odrzucała.
- Marcin - zapytałem po chwili zrezygnowany. Pstrąg jednak wylądował w pysku niedźwiedzia, ale tylko po to aby wyślizgnąć się drapieżnikowi i znowu wpaść w nurt rzeki. - Gdzie ją mogę znaleźć? Dzwoniła do mnie z jakiegoś baru. Musi być gdzieś blisko naszej knajpy. Masz jakiekolwiek pojęcie?
- Jasne! Spróbuj w Marcello. Widziałem ją tam kilka razy.
- Kurcze dzięki. Idę ją poszukać. - odetchnąłem z ulgą. Wreszcie mam jakiś punkt zaczepienia.
- Dawid!
- No? – zapadła chwila ciszy po drugiej stronie słuchawki jakby szykował się do skoku nad urwiskiem
- Powodzenia - miał ten sam ton głosu kiedy podziękował mi za jego pierwszy darmowy posiłek, pierwszego dnia kiedy się poznaliśmy. Nie potrafiłem odpowiedzieć. Zaschło mi w gardle więc po prostu wyłączyłem aparat i wsiadłem do nadjeżdżającego tramwaju.
Dwa razy zostałem „pobłogosławiony” przez życzliwe mi osoby. Nie byłem samotnym tak bardzo jak mi się zdawało skoro komuś zależy na moim powodzeniu. Chyba nie mogłem ponieść klęski z takim emocjonalnym wsparciem. Daria i Marcin, duchem byli ze mną, mimo iż w kłopoty pchałem się sam.

Wypadłem z tramwaju w jeszcze większy tłok na deptaku niż pod moim mieszkaniem. Wiedziałem gdzie szukać więc niemal biegłem mijając ludzi którzy pewnie myśleli, że śpieszę się jakbym miał coś ważniejszego na głowie niż spóźnienie do pracy, czy stygnący obiad w domu i wkurzoną żonę. Owszem, miałem coś ważniejszego do załatwienia. Nie znałem tamtego baru, dlatego błądziłem wzdłuż ulicy oddalonej od mojej restauracji zaledwie kilkaset metrów. Wreszcie wśród gęsto zarośniętych murów neonami i szyldami dojrzałem interesującą mnie nazwę. Bar mieścił się przy jednej z głównych ulic. To tutaj kryła się prawdziwa tętnica życia miasta, której tak zazdrościłem szczęśliwym właścicielom tutejszych lokali. Chociaż czy oni byli jeszcze szczęśliwi? Który z właścicieli stał za kasą swego lokalu? To wszystko były duże przedsiębiorstwa dające prace kilkunastu osobom. Właściciele pokazywali się raz na dzień, popatrzeć na wszystko surowym bądź łaskawym wzrokiem, zależnie od humoru a nie faktycznych warunków. Oni chyba mieli już inne zmartwienia niż wypłacalność dla pracowników i dostawców, podatki, ceny wszelkich surowców. Co ich obchodzi ekonomia jeżeli mają pełny portfel? Tacy ludzie przejmowali się podziałem majątku przy rozwodzie i zaniedbanymi dziećmi o których zapomnieli podczas pogoni za sukcesem. Zresztą, co ja tam wiem? Może wszystko mieli w dupie i po prostu marnowali czas na konsumowaniu tego co wypracowali dla nich ci, którzy nie mieli dość rozumu bądź ambicji by stać się kowalami własnego losu.
Otwarłem drzwi do świata rządzącego się prawami ekonomi a znalazłem się w miejscu gdzie przychodzą ludzie tego prawa nie szanujący. Była pora obiadu a tu widziałem sporo ludzi marnujących pieniądze na szybkim, niezdrowym jedzeniu popijanym dużą ilością alkoholu. Może odniosłem tylko takie wrażenie, przecież nie znałem tu nikogo więc nie powinienem oceniać ludzi po pierwszym spojrzeniu a jednak nie mogłem się powstrzymać przed uczuciem obrzydzenia dla marnotrawienia czasu, zdrowia i pieniędzy. Ona też się tu znalazła.
Zauważyłem ją w samej głębi lokalu, siedziała sama przy stoliku z upitym do połowy piwem i pełną popielniczką. Wyobraźnia mnie nie oszukała, dokładnie taką ją widziałem rozmawiając przez telefon. O ile można to było nazwać rozmową.
- Mogę się przysiąść?
Stałem nad nią jak kelner a ona udawała że mnie nie widzi. Usiadłem więc obok nieproszony zachowując bezpieczny dystans. Chciałem być bliżej ale nie mogłem robić tego czego ona sobie nie życzyła. Już i tak nagiąłem zasadę bo mówiła przecież przez telefon, że nie chce mnie więcej widzieć. A jednak pokazałem się wbrew jej woli.
- Czym ja sobie zasłużyłem na takie traktowanie? -

Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów