"Obcokrajowiec" cz.1
opowiadania >Zofia-młoda,ładna,przebojowa kobieta,która juz wiele w zyciu dotknęła. Dobrego i złego. Ale życie wszystkim nam tak dawkuje: gramek szczęścia i sto litrów roryczy. Czasem jest odwrotnie, że dostajemy pół litry czystej,która ma nas uszczęśliwić i sto gram czekolady, a wychodzi jak to zwykle po takich wspomagaczach,mówimy trzy piwa i dwa kieliszki, a zwracamy wiadro i łapiemy się za tedodatkowe szczęście w postaci zbednych kilogramów tu i tam.Zofia też tak była częstowana od życia, ale jakoś jej się to wszystko proporcionalnie układało.No może opócz włosów, bo czuprynę to miała niesamowita i nieziemską. Długie brazowe pofalowane włosy z grzywka ściętą na bok, która nigdy się nie układała. Bardzo częstopoprawiała je palcami i zawsze nosiła w torebce wielka szczotkę. ale jak włosy chciałay ię kręcić to Zofia nie wiele mogła zrobić w tej kwestii. Z naturą jak z piachem na pustyni-nie policzymy się. Ale dość o kudłach i kolorowych paznokciach, jakie zresztą dziewczyna zawsze nosiła.


Zofia-znaczy Zofia Mędlarek od poniedz. do piątku w godz od 10 do 18, a w soboty od 9 do 13 pracowała w księgarni.Raczej średnio to ciekawa praca dla tak energicznej i błyskotliwej dziewczny, ale Zofka potrzebowała jakiegos zajecia, po tym jak zwolniła się z pracy w kebabie na rynku,więc zatrudniła sięw tejże księgarni. Fakt,że studiowała filologię germńską pomógł jej w dostaniu owego stanowiska pracy, gdyż właściciel książkowego sklepu przewidywła, że młoda (22 letnia) studentka będzie dość oczytaną osobą i poradzi sobie ze sprzedażą zapisanych papierów w ładnych okładkach. Miał rację w 50%, bo Zofia wtykać potrafiła ludziom różne brednie. babcia jej zawsze mówiła,że ona to by w piekle wodę święconą mogła handlować i by zarobiła, więc sprzedaż szła jej dobrze. A pracodawca pomylił się przy fakcie ,że będzie to oczytana dziewczyna, bo raczej studiowała improwizując.ale jakoś jej to tam szło więc nie ingerował w jej edukację.Zofia co rano przechodziła ul. Wojska Polskiego,tam kupowała jabłka,jogurt i płatki do pracy,potem skręcała w al. Powstańców.gdzie rosło niesamowicie duzo klonów i debów,które cały czas na przemian kwitły i zrzucałały liście, a w okresie jesiennym to i inne stwory wszelakie.Ulica była chyba najbardziej malowniczą w miście, ale mało romantyczna Zofka tego nie zauważała,może tylko gdy pośliznęła się na jakimś kasztanie przez nieuwagę. Ale to jednak stare miasto...Stara ulica przy której cały czas zaparkowane były auta , bo to jednokierunkowa. Przy drodze na chodniku rosły sobie wspomniane drzewa,między nimi stały drewniane ławeczki. Powojenny chodnik miał wiele nierówności, o które też często potykała się panna Mędlarek,gdy zapatrzyła się w witryny sklepów. Bo w wszystkich domach starego budownictwa są sklepy:odzieżowy na rogu p. Tomka i jego żony, potem salon TV satelitarnej i tel. komórkoych,dalej wielka cukiernai p.Genowefy Chruściel. Spożywczak z kioskiem nie wiadomo czyj, jeszcze jeden sklep z markową odzieżą p. Doroty i wspomniana księgarnai p.Waldka Dubaniewicza,pracodawcy Zośki.Ta zawsze szarpała się z zamkiem,potem otwierała drzwi,dzwonił dzwoneczek nad nimi, świeciła światło w księgarni i włączała kasę z komputerm.Tego dnia zrobiła tak samo. Potem ściągnęła swój szaray sweterek z bufkami i poprawiła włosy, zaniosła torebkena zaplecze,schowała jogurt do lodówki i stanęła za swoja ladą. Leżała tam karteczka od Waldka Dubaniewicza:


"Zosia,


jek nie będziesz mieć ruchu,to prosze zetrzyj kurz na górnych półkach, bo uginają sie pod jego arstwami i zmień wystawę w witrynie, bo mamy kwiecień, a u nas stoja ksiązki promujące 'Amerykńskie Walentynki' Miłego dnia"


Waldek D.


Zocha trochę niechetnie popatrzyła na swoja księgarnię,bo waldek miała rację Był właścicielem oprócz tej jeszcze 3 w centrach handlowych w całym mieście, które presperowały bardzo dobrze,więc do tej na al. Powstańców zaglądał bardzo rzadko,zwykle raz w tygodniu po pieniądze z utargów. Częściej przychodziła jego żona Danusia. Bardzo młoda pani zwykle spisywała zamówienie, przestawiała ksiązki na półkach, poprawiała wystawy i dbała o wystrój w ksiegarniach. Ubierła choinki na święta wieszała kolorowe jajka,serducha, rózyczki, flagi narodowe i takie tam perdoły związane z okolicznościami.Czasem tez przychodziła pracować, ale to tylko wtedy gdy Zocha chciała wolne i w te soboty kiedy ta studiowała.


Panna Mędlarek niechetnie jeszce raz rozejrzała sie po księgarni,postanowiła,że najpierw zrobi sobie kawę w swoim wielkim białaym kubku z łosiem i uszczerbanym uchem,a potem weźmie się za robotę. I tak zrobiła, zaczęła od ustawienia książek w dośc dużej szklanej witrynie o tematyce" Wielkanoc na polskich stołach i gdzieś tam jeszcze w domach czy coś" potem jeszce umyła te wielką nieszczesną szybe i oszklone drzwi. Na wielkiej białaej tarczy zegau docodziła 12:00. Zofia pomyslła że na śnaiadanie jezcze za wcześnie, a jeżeli juz jest w transie to zrobi te porządki na tych zakurzonych półkach . Ruch był raczej niesamowicie mierny, bo wszyscy kupowali serwetki, obusy z kurczakami, czekoladowe zające,wikliniaste koszyki...okres na książki zamarł. Więc cóż? spokojnie machała sobie ścierką i kolorową papugą po sklepowych półkach. O 13:00 zjadła jogut z płatkami,potem jabłka.Wypiła drugą kawę i pomyślała ,że jezeli do tej pory zajrzała tylko jedna babcia po przepisy na wypieki świąteczne "Siostry Anastazji" to w zupełności może jeszcze posprzatć zaplecze. Machała zmiotką, wszystko ładnie poustawiała,powycierała, nadała nowego blasku starej lampie i figurze afrykańskiej rodziny. tego dnia sprzedała jescze jeden zeszyt w grubą linię jakiemuś zagubionemu gimnazjaliscie i 2 teczki białe pani z urzędu,która potem jeszce wróciła po gruby kalendarz z promocji. Zocha zorientowała się, że jest 16:20-zmęczona, poczochrana

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów