Ogień Wiary
opowiadania >Wyszliśmy na dziedziniec, który był niczym jarmark podczas niedzielnego poranka. Ludzie tłoczyli się wokół pasażu, aby tylko dostrzec skazańca i dorzucić jeszcze jakieś oszczerstwo w jego stronę.
Strażnik wyszedł przed nas i kazał się rozstąpić ludziom, aby można było doprowadzić więźnia na miejsce egzekucji. Ludzie krzyczeli, niektórzy spluwali, a starsze kobiety wykonywały dobrze im znany znak krzyża, który miał ocalić duszę tego chłopca przed wiecznym potępieniem. Rzucano w niego małymi odłamkami kamieni i chichotano. Chłopak szedł nie patrząc na rozjuszony tłum, z głową spuszczoną w dół; z pokorą przyjmował swoją karę.
Stos przypominał snop siana, który zwykło się ustawiać na polu podczas pory żniw. Filary podtrzymujące konstrukcję stanowiły dwie duże drewniane belki. Na nie narzucona była sucha trawa (zebrana z okolicznych pól specjalnie na tą okazję) oraz wysuszone gałęzie, które stanowiły łatwopalny materiał. Wszystko to oparte było o wielki drewniany słup wbity uprzednio w ziemię. Na słupie znajdowała deska, na której skazaniec stał, podczas gdy stos płonął.
Stanęliśmy we trójkę przed miejscem egzekucji, a chłopiec nieśmiało spojrzał na stos. Pochylił szybko głowę i odwrócił ją.
Tłum cały czas przekrzykiwał się w bluźnierstwach wobec. Ludzie domagali się odczytania wyroku, co stanowiło pewien rytuał przed rozpoczęciem egzekucji. Czytano człowiekowi sentencję ponownie, w obecności społeczności miasta, aby mógł odczuć psychiczne konsekwencje swojego czynu. Miało go to pogrążyć zupełnie i dać możliwość wyznania publicznie winy przed Bogiem. Niektórzy padali na kolana i szlochając prosili o przebaczenie lub darowanie kary. Nigdy jednak żadnemu z nich nie udało się przekonać Oficjum.
Kardynał Puccini wyszedł przed tłum i stanął naprzeciw umęczonego chłopaka. Spojrzał na niego i demonstracyjnym ruchem wyjął zwinięty w rulon papier. Bezgłośnie odchrząknął i począł czytać. Chłopak stał, nie okazując żadnego zainteresowania czytającemu, co ewidentnie zauważył tłum, co chwila rzucając w jego stronę najgorsze z możliwych słów. Nie był stanie skupić się na czytanym tekście, nie mógł skupić swej uwagi na niczym. Był potwornie umęczony i ledwo co utrzymywał równowagę, co jakiś czas przenosząc ciężar ciała z nogi na nogę.
Kardynał Puccini często musiał przerywać czytanie, ponieważ każdy ustęp podający winę mędrca, był głośną owacją przyjmowany przez tłum. Skończył czytać, co spotkało się z aprobatą.
- Czy skazany przyzna się przed nami tu, reprezentującymi Boga, czy woli zachować grzech w sobie? - pewnym głosem zapytał Puccini.
Mężczyzna nie zareagował na pytanie. Kardynał rozdrażniony chciał zadać je po raz drugi, lecz nim doszedł do połowy, chłopak podniósł głowę i wlepił wzrok w człowieka, od którego zależało jego życie. Wtedy pierwszy raz zauważyłem niepewność w oczach kardynała. Skazaniec stał przed nim i tylko patrzył, ale wzrok ten był tak lodowaty i przeszywający, że kardynał nie był w stanie dłużej się w niego wpatrywać. Odwrócił głowę. Chłopak spuścił wzrok, po czym popatrzył ponownie na stos.
Strażnik szarpnął go mocno za chudą szyję i pchnął w stronę ludzi, którzy przywiązywali skazanych do pala. Ściągnięto z niego górną część okrywającej go szaty i przywiązano do drewnianej belki. Gdy tak patrzyłem na tego człowieka, stojącego przy palu, którego nogi do kolan ukryte były w suchej trawie, spoglądającego na przybyłych ludzi, przypomniał mi się ten człowiek, w imię, którego to robimy.
Wziąłem pochodnię do ręki i ostatni raz spojrzałem na tego chłopca. Patrzył na mnie znów z tym samym wyrazem serdeczności i szacunku, co wcześniej. Nagle odwrócił wzrok i ostatni raz rozejrzał się dookoła, jakby chciał zapamiętać świat, miejsce, z którego odchodził. Spuścił wzrok i przymknął oczy.
- Niech miłosierny Bóg ulituje się nad twoją duszą! - rzekłem, choć te słowa ciężko przeszły mi przez gardło.
Podniosłem pochodnię i przyłożyłem do suchej trawy. Siano i gałęzie zajęły się od razu, wzrastając w palący żar bardzo szybko. Pierwsze płomienie dotknęły go, a on gwałtownie wzniósł ciało ku górze, tak jakby chciał wzbić się w powietrze i uciec od tego. Nie uciekł. Nogi, na których pojawiły się pierwsze duże pęcherze, które cały czas się powiększały, miał przywiązane do słupa, który też już powoli stawał się coraz gorętszy. Wił się i starał oswobodzić ze sznurów, lecz bez efektu. Ogień trawił coraz więcej i sięgał już na wysokość żeber. W konwulsyjnych mękach i z grymasem bólu na twarzy odchylił się ku górze po raz ostatni. Jego ciało, pokryte pękającymi pęcherzami i zwęglone w dolnych partiach, nagle bez życia zawisło na belce. Zsunęło się niżej, przez co ogień mógł szybciej strawić.
Stałem i patrzyłem na to beznamiętnie. Przez tyle lat nauczyłem się traktować to jak zwykłą powinność, która mam do spełnienia wobec Kościoła, ale tym razem i w moim sercu pojawiła się trwoga. Ten chłopiec był inny i wszyscy to czuliśmy...

III

W 1542 roku z rozkazu ówczesnego papieża Pawła III powstała organizacja kościelna, zwana Inkwizycją, mająca na celu zwalczać i karać heretyków, którzy ośmielili wystąpić przeciw przyjętym normom wiary.
Z jej rozkazu w 1600 roku spłonął na stosie Giordiano Bruno, filozof, który pod wpływem reformacji szerzył swoje poglądy na temat ówczesnego chrześcijaństwa wśród ludzi młodych.
Jego prochy spoczywają w jednym z
- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów