Olaf i Dionizy, czyli historia pewnej umowy
opowiadania >Więcej oowiadań (i nie tylko) znajdziesz też na moim blogu: tekstyszabli.wordpress.com


Wieczór nie odróżniał się niczym konkretnym od któregokolwiek ze swoich poprzedników. Można też było całkiem śmiało przypuszczać, że jego następcy również nie będą odbiegać znacznie swoim charakterem od nudnej średniej najnormalniejszych z wieczorów. Przynajmniej jeśli chodzi o miejskie wieczory środka tygodnia. Wiadomo, że w wielu miejscach na świecie w tym samym momencie toczyły się wojny, w innych ludzie byli okradani, gwałceni, torturowani, truci, porywani tudzież w jakikolwiek inny sposób doznawali naruszenia ich nietykalności, godności, własności lub też czci.


Jednak nie w tej uliczce. Prezentowała się ona nad wyraz nudno w porównaniu do lokacji wspomnianych przed chwilą. Oczywiście, zależnie od perspektywy można to było poczytywać za zaletę bądź wadę, mimo to fakt pozostawał faktem – nie działo się tutaj zupełnie nic.


Okoliczność ta zyskiwała na zagadkowości, jeśli rozważyło się okolicę i sąsiedztwo, w których to nudne miejsce się skryło. Otóż od centrum sporego miasta, którego było częścią, dzieliło je zaledwie kilka przystanków komunikacji miejskiej, lub też półgodzinny spacerek. Można więc powiedzieć, że była to swego rodzaju odwrócona oaza (w końcu oazy są wyspą CZEGOŚ pośrodku NICZEGO, podczas kiedy ta uliczka była niejako wyspą NICZEGO pośród bardzo intensywnego, nachalnego, lecz również słabo definiowalnego miejskiego CZEGOŚ). Elementy składowe tej oazy spokoju stanowiły dwa niezbyt szerokie chodniki, zaparkowane na nich samochody, pas jako-tako trzymającego się asfaltu, równy rząd odrapanych odrobinę latarni oraz oczywiście budynki mieszkalne stojące grzecznie i bez ruchu wzdłuż ciągu tej ulicy. Z owymi budynkami była o tyle ciekawa sytuacja, że mimo faktu, że były dość duże i wydawałoby się – dorosłe, to znakomita większość z nich chowała się za masywnymi kamiennymi płotami lub też tyralierą drzewek iglastych. Te pierwsze miały nieprzyjemną skłonność do padania ofiarą „artystów-amatorów”, którzy niesieni falami entuzjazmu lokalnego patriotyzmu znaczyli je sobie tylko znanymi hieroglifami mającymi stanowić ostrzeżenie dla innych grup plemiennych, że wkraczają na wrogi teren. Z kolei te drugie, czyli drzewka, jeśli były posadzone przez niewprawnego ogrodnika, który umieścił je zbyt blisko płotu (a jeszcze kiedy ten płot stanowiła tylko jakaś druciana siatka), to musiały znosić kilka razy dziennie ciepłe strumienie psiego (zazwyczaj) moczu, którego funkcja była jakoś zagadkowo zbieżna z tą opisywanych przed sekundą hieroglifów.


Mimo występowania tych różnych wiadomości dla wtajemniczonych (które sugerowały, że być może nie zawsze było tu tak spokojnie), teraz ani jedna żywa dusza nie urozmaicała swoją obecnością tego nieciekawego miejsca. Można by się zacząć zastanawiać, po co w ogóle je obserwować i rozważać.


Wydawać by się mogło, że do podobnego wniosku doszli mieszkańcy mniej lub bardziej zakamuflowanych domów. Obywatele miasta z dziada-pradziada do spółki z niespokojnymi studentami, którym wynajmowali pokoje (bo pokoju im wynająć już nie bardzo mogli), wydawali się w znakomitej większości już spać. W prawie żadnym oknie nie dało się zauważyć światła świadczącego o tym, że ktoś ma jeszcze do roboty coś lepszego od spania. Nieuważny obserwator szybko przekonałby się do tego rodzaju wniosku i w poczuciu odwalonego obowiązku udał się na piwo. Tego rodzaju pochopność mogłaby go kosztować przeoczenie smugi jasności wydobywającej się z niewielkiego okna znajdującego się niewiele ponad poziomem gruntu.


Jeśli obserwator byłby z gatunku tych przedkładających piwo nad obserwowanie, to całkiem możliwe, że nawet zauważenie tej świetlnej anomalii na raczej okiennie zaciemnionej ulicy nie wypadłoby w jego oczach na tyle interesująco, by się zainteresować tym kimś, tą osobą, która tak jawnie i bezwstydnie naruszała pewne nocne decorum. Potrzeba by było obserwatora z powołania (żeby nie powiedzieć jakiegoś dziwaka zasługującego na sądowy zakaz zbliżania się) do tego, żeby dyskretnie podejść do tego okna, pokonawszy rząd obsikanych drzewek. Po zajęciu odpowiedniej pozycji i zapuszczeniu żurawia do wnętrza, owemu obserwatorowi-podglądaczowi ukazałby się widok o tyle niezwykły co mało zajmujący.


Otóż w owej piwnicy przerobionej na pomieszczenie mieszkalne (lecz czy aby na pewno?) znajdował się chłopak, po którego wyglądzie można by sądzić, że jest studentem. Studentem jednak takim, który przez dłuższy czas bardziej był zainteresowany konsumpcją kalorii niż ich pożytkowaniem. Ów „słusznej postury” młody mężczyzna zasiadał na wyglądającym na średnio wygodne krześle przy niewielkim biurku. Na blacie owego znajdował się laptop, który na pierwszy rzut oka swoje najlepsze dni miał już dawno za sobą. Nocny marek zawzięcie uderzał w klawisze, najwyraźniej tworząc jakieś dzieło ze sporą ilością słów.


Niezwykłość tej sceny brała się z samej jej istoty. Wydaje się bowiem, że ktoś przedkładający przelewanie myśli na… ekran ponad słodki i regenerujący sen musi być albo zakochany albo mieć sesję. Przy czym ta druga okoliczność raczej nie mogłaby rywalizować z pierwszą pod względem reprezentacji ilościowej. Zobaczenie kogoś zakochanego więc, robiącego coś z pasją dla swojego obiektu westchnień jest zawsze niecodziennym widokiem. Inna rzecz, że wywołuje podobne reakcje jak w momencie obserwowania przyczynowo-skutkowego ciągu zdarzeń zmierzających prosto ku katastrofie bez możliwości ingerencji.


Z kolei nikła atrakcyjność to chyba dość oczywista sprawa – ileż można oglądać kogoś gapiącego się w monitor i poruszającego tylko palcami?


Mogłoby się więc okazać, że nawet najbardziej wytrwały z wytrwałych obserwatorów wcześniej czy później by się znudził i opuścił tę oazę niczego pośród wszystkiego.


Byłby to ogromny błąd.


Prawdopodobnie wielu dziennikarzy i

Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów