Ona
opowiadania >Marina tak jak zawsze udała się z samego rana po zakupy. Co prawda ani Hadrian ani Filip jej nie poganiali, ale tym razem mieli specjalnych gości, w których oczach nie chciała podpaść. Chociaż Anna wydała się jej na pierwszy rzut oka pyszna, to jej służka była inna, a prawdę powiedziawszy, spodziewała się, że charakter pani także i jej się udzieli. Ku jej zdziwieniu Kalina starała się mówić same dobre rzeczy o swojej władczyni, jakby bała się, że Marina wszystko jej przekaże. Niby po co miałaby to robić? Już zdążyła się nauczyć przez te kilkanaście lat służby u Hadriana, że prawda nie zawsze popłaca, a kłamstwa są chlebem powszednim. widocznie jej nowa znajoma także wyznawała te zasadę, aby nie stracić posady. Chociaż starała się śmiać, udawać, że jest szczęśliwa, to jednak w jej oczach dostrzegła dziwny smutek i nie wiedziała skąd on się wziął. Te oczy były bajeczne, jakby nie z tego świata, tylko co z tego, skoro ona była nieatrakcyjna? Już kiedyś widziała podobne spojrzenie, pytanie tylko, gdzie? Marina przerwała swe rozmyślenia, przekraczając próg domu piekarza, do którego chodziła po świeży chleb i bułki. Jak i zawsze, tak i teraz powitał ją ciepły i serdeczny uśmiech Radwiny. Kobieta miała na sobie ciemnozieloną suknię, na której widoczne były już ślady mąki. Swe brązowe włosy chowała pod chustą, której od bardzo dawna nie zmieniała.
- Dzień dobry.
- Dzień dobry moja droga. Dziś to, co zwykle? - spytała Radwina.
- Nie. Potrzebne będzie trochę więcej. Jak pewnie pani słyszała mamy gości.
- Całe miasto o tym huczy. Ciężko byłoby nic nie wiedzieć - kobieta wzięła od niej torbę i zapakowała do niej kilka bochenków chleba, trzy duże buły i kilkanaście bułeczek, po czym podała wszystko dziewczynie.
- Fakt - wzięła torbę do reki, zapłaciła za zakupy, ale jakoś żal było jej się z nią rozstawać - A co tam u męża? Widzę, że dzisiaj jest pani sama.
- Ale nie na długo. Kostek poniósł chleb do Antoniego. Wczoraj przyjechał jego kuzyn i mężczyzna poprosił o pomoc. Zresztą moim zdaniem ruch dobrze robi i nic by się nie stało, gdyby sam przyszedł do piekarni.
- To prawda, ale jak mówią: "klient nasz pan".
- Tak, ale nie tylko o to chodzi. Kostek nie potrafi nikomu odmówić pomocy. Ma dobre serce, moim zdaniem za dobre.
- Jesteście bardzo szczęśliwi i... - przerwała, gdyż uświadomiła sobie, że nie powinna nic wspominać o dzieciach. Kiedyś podczas podobnej rozmowy z Kostkiem wspomniała o nich i mężczyzna omal nie zrobił jej awantury, i kazał nie wtrącać się w nie swoje sprawy. Marina domyśliła się, że w przeszłości para przeżyła jakoś wielką tragedię, być może stracili dziecko i bardzo to przeżyli, a może i dalej przezywają. Współczuła im z całego serca i gdyby mogła jakoś pomóc, na pewno by to zrobiła.
- Wiem o tym - w jednej chwili uśmiech z jej twarzy znikł tak szybko jak się pojawił. Nikt nie wiedział, że kilkanaście lat temu straciła ona córkę i omal nie straciła męża. Kostek ledwo uszedł z życiem i przez wiele długich miesięcy powracał do zdrowia. Kiedy już w końcu odzyskał siły, zdecydowali się wyjechać z tamtej przeklętej wioski i tak o to znaleźli się w Kruczewie. Zamieszkali u pewnego piekarza, od którego mężczyzna uczył się całego fachu, a potem przejął po nim interes. Przez te wszystkie lata w ogóle nie rozmawiali o Kalinie. Kobieta miała wrażenie, że mąż cały czas się wini za śmierć córki, bo gdyby zrobiłby coś więcej, czarownica nie zabrałaby im dziewczynki. Nikt z obojga nie miał wątpliwości, co stało się z ich ukochanym dzieckiem, bo niby dlaczego Aria miałaby pozwolić jej żyć? Na samo wspomnienie tej straty do oczu cisnęły jej się łzy, ale umiała nad nimi zapanować.
- Będę musiała się już zbierać. Dziękuje za chleb i do zobaczenia.
- Do zobaczenia i miłego dnia - Radwina nie musiała nic mówić. Marina doskonale wiedziała, że dalsza rozmowa nie ma sensu i tylko przysporzyłaby kobiecie cierpienia. Co musiało się stać w jej przeszłości? Dziewczyna była pewna, że choćby nawet próbowała, Radwina, a tym bardziej Kostek w ogóle nic jej nie powiedzą. Przeżyli wielką stratę, podobnie jak Kalina. Dlaczego ten świat musi być, aż tak zły i okrutny? Dlaczego?


 roza     

Kalinę całe przedpołudnie prześladowała wizja ze snu. Jej przeklęte życie miało w nim szczęśliwe zakończenie, tak jak w bajce. Rzeczywistość, która ja otaczała przypominała natomiast niekończący się koszmar, w którym książę wybiera zło czarownicę. Zaczęła się zastanawiać, czy gdyby byłaby ładna, Filip zwróciłby na nią swoją uwagę? Czy pokochałby ją tak samo mocno, jak ona jego? Nie wiedziała tego i być może nigdy się nie dowie. Podczas, kiedy Ewina z Arią, a raczej Anna z Aurelią zwiedzały miasteczko w towarzystwie króla, ona wzięła się za sprzątanie w ich komnatach. Nie zajęło jej to dużo czasu, a na koniec otworzyła okno w celu wpuszczenia choćby trochę świeżego powietrza. Rozejrzała się dookoła, aby upewnić się, czy przypadkiem o czymś nie zapomniała i dostrzegła kufer Ewiny z ubraniami. Nie mogła się powstrzymać i otworzyła go. Jeszcze nigdy w życiu nie widziała tylu przepięknych sukni na raz. Co prawda widziała w nich swoja panią, ale ona sama też chciała je założyć. Odruchowo wzięła do ręki brzoskwiniową suknię, podeszła do lustra i wyobraziła siebie w niej. W jej marzeniach Filip tańczył z nią na balu i kochał ją do szaleństwa. W jej marzeniach nie było Ewiny, ani Arii, byli tylko oni i ich miłość. Nagle drzwi się otworzyły i stanął w nich sam książę. Kalina natychmiast odłożyła suknię na miejsce i szybko zakryła swoją twarz.
- Nie musisz się bać. Nic nie powiem twojej pani.
- Ja przepraszam. Nie wiedziałam, że już wróciliście.
- Anna wraz z Aurelią i moim ojcem jeszcze oglądają miasto. Ja natomiast wróciłem, bo źle się poczułem - to nie do końca była prawda. Tak naprawdę Filip chciał porozmawiać ze służką swej ukochanej i dowiedzieć się od niej czegoś więcej o Annie.

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów