Ona
opowiadania >Wstydził się wypytywać o wszystko samo zainteresowaną, czy też jej ciotkę. Doskonale zdawał sobie sprawę, że ta cała dziewczyna będzie coś wiedzieć. Nawet nie wiedział, jak ona ma na imię.
- To może zaparzę jakieś zioła albo pójdę do kuchni i poproszę o coś Marinę lub Dalię?
- Nie trzeba. To nic poważnego. Chciałbym z tobą porozmawiać.
- Ze mną? - omal nie zemdlała z wrażenia. On chciał z nią rozmawiać? To nie dzieje się naprawdę. To niemożliwe. Serce zaczęło jej bić jak oszalałe i była pewna, że lada chwila wyskoczy jej z piersi. Z trudem przyszło jej opanowanie swoich uczuć i udawanie, że on dla niej nic nie znaczy, a przecież znaczył i to bardzo wiele.
- Tak. Od bardzo dawna jesteś służką Anny?
- Od dość dawna - mogła się spodziewać, że cały czas chodziło o Ewinę. Zresztą czego ona się spodziewała? Że on padnie na kolana i wyzna jej miłość? Takich kobiet jak ona się nie kocha.
- Opowiedz mi o niej.
- Co dokładnie Wasza Łaskawość chciałby wiedzieć? - zabrała się za ponowne sprzątanie, chociaż wszystko było już zrobione. Nie zamierzała cały czas znosić jego spojrzenia, przepełnionego miłością do innej. Zastanawiała się, co mu powiedzieć o Ewinie. Cokolwiek nie powie, na pewno wielce będzie mijało się to z prawdą. Spodziewała się, że jeśli powie kim tak naprawdę jest Anna, może stracić życie. Książę zapewne podzieli się nowo usłyszanymi informacjami z przyszłą żoną, a ta wyda tylko jeden wyrok: śmierć!
- Wszystko. Chcę wiedzieć o niej wszystko.
- Moja pani jest aniołem. Jeszcze nigdy nie widziałam, aby odmówiła komuś pomocy. Często przyprowadzała do domu biedne dzieci i je karmiła, co niestety nie podobało się jej ojcu. Ona jednak czuła się w obowiązku to robić, bo jak sama mówiła, ona też mogła być biedna i potrzebować pomocy, tak jak one - tak naprawdę Ewina gardziła biedakami i źle ich traktowała, jakby miała do nich jakoś urazę, ale zresztą czego można spodziewać się po czarownicy? Że będzie dobra? Takie rzeczy nie zdarzają się nawet w bajkach.
- Z tobą też tak było?
- Podobnie... W każdym razie złego słowa nie mogę powiedzieć o mojej pani.
- Nie musisz się bać, że coś jej powiem. Umiem dochować tajemnicy - chociaż on mówił szczerze, ona nie wierzyła w ani jedne jego słowo. Jeszcze nie była, aż tak głupia, żeby mu wszystko mówić, chociaż bardzo pragnęła. Zdawała sobie sprawę z tego, że i jemu mogła grozić śmierć, jeśli ten porzuci Ewinę. Porzucona czarownica, to wściekła czarownica. W takim stanie jest zdolna do wszystkiego, nawet do zabicia ukochanej osoby. Patrząc wstecz Kalina wątpiła, aby ona kiedyś kogokolwiek kochała oprócz siebie.
- Wierze, ale ja nie mam powodów, aby kłamać. Jak Wasza Łaskawość bliżej pozna moją panią, sam się przekona, jaka jest dobra i kochana. Takich kobiet jest już mało na tym świecie - Filip wierzył w każde jej słowo, ale fakt, że służąca unikała jego spojrzenia doprowadzał go do szału. Nie zamierzała nawet na chwilę usiąść, tylko chodziła w to i z powrotem, udając, że coś robi. Miał wrażenie, że ona rozmawia z nim z przymusu i gdyby mogła, już dawno by od niego uciekła. Dziwiło go to, gdyż był przyzwyczajony, że kobiety zabiegają o jego towarzystwo i zawsze będą go adorować, a tymczasem trafił mu się wyjątek. Ta sytuacja bardzo mu się nie podobała, ale chcąc nie chcąc musiał się do niej przyzwyczaić ze względu na przyszłe życie z Anną. 
- Pewnie Anna jak każda kobieta lubi bale i chodzenie na zakupy.
- Z tym bym nie przesadzała. Moja pani rzeczywiście lubi zakupy, ale z balami jest wręcz odwrotnie.
- Dlaczego?
- Bo ona lubi się bawić tylko w sprawdzonym towarzystwie, najlepiej ze znajomymi. Obcy trochę ją peszą i z dystansem podchodzi do nowo poznanych ludzi, bo...
- Bo boi się, że ktoś ją zdemaskuje i doniesie o jej wyjątkowości czarownicy - dokończył za nią, a ona z trudem udała, że jest zdziwiona. Przecież wczoraj wieczorem widziała ich razem w ogrodzie, ale dla dobra sprawy musiała udawać. Kiedy ona milczała, on kontynuował - Nie musisz udawać, że nie wiesz, o co chodzi. Chcę, żebyś wiedziała, że ja o tym nikomu nie powiem - podszedł do niej. Kalina stała w oknie i obserwowała, co się dzieje na zewnątrz. Do oczu cisnęły jej się łzy. Też by chciała, aby Filip i nią tak się interesował, ale niestety nie miała na co liczyć. Kiedy znalazł się tuż obok, miała ochotę się do niego przytulić i poczuć się bezpieczną i kochaną w jego ramionach. Jego głos sprowadził ją do rzeczywistości - Piękny widok.
- Tak.
- Wiem, że nie powinienem się o to pytać, ale jak Anna to wszystko znosi? No wiesz, te ukrywanie się.
- Jest bardzo dzielna. Widać, że cierpi, ale za wszelką cenę to ukrywa. Jej marzeniem jest, aby moc przestać się ukrywać i być wolną. Chciałaby być szczęśliwa, ale wie, że to nigdy nie będzie jej dane - mówił o sobie. Doskonale wiedziała, że Ewina opowiadając Filipowi o sobie, mówiła o Kalinie. Tak więc czarownica przejęła jej życie, życie, które ona by miała, gdyby nie porwanie i śmierć ojca. Co za ironia losu!
- Mogę cię zapewnić, że przy mnie jej marzenie się spełni. Zrobię wszystko, aby już nie cierpiała.
- To... to dobrze - oznajmiła i nagle zbladła. Z dołu patrzyła się na nich sama zainteresowana, która wraz z Arią i królem właśnie wróciła do zamku. Chociaż na jej twarzy widoczny był uśmiech, Kalina wiedziała, że pod nim kryła się wściekłość. Dziewczyna natychmiast zamknęła okno i ruszyła w stronę drzwi - Przepraszam, ale mam jeszcze wiele do zrobienia.
- Dziękuje ci za tą rozmowę... Jak właściwie masz na imię?
- Kalina - i już jej nie było. Ruszyła korytarzem do schodów i zeszła po nich. Chciała skręcić do kuchni, gdy nagle stanęła przed nią Ewina. Tym razem niczego nie udawała i na jej twarzy malowała się złość. Kalinie serce podeszło do gardło i spodziewała się najgorszego. Zrozumiała, że ona w ogóle nie powinna rozmawiać z Filipem, ani też nawet na
- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów