Opowieść Ariany II
opowiadania >Delikatny podmuch wiatru przetoczył się przez leśną polanę. Przy niewielkim ognisku klęczał mężczyzna, pochylony nad leżącą bez ruchu postacią. Po chwili wyjął niewielką ampułkę i wlał jej zawartość do kociołka. Po obozowisku rozszedł się ostry, charakterystyczny zapach ziół. Zawinięta w koce osoba poruszyła się niespokojnie.


- Co się… gdzie ja jestem? – dopytywała zdezorientowana kobieta.


- Spokojnie. Jesteśmy bezpieczni. Na razie.


- A co z królem? Strażnikami Świątynnymi?


- Naprawdę nic nie pamiętasz? Rytuał się nie powiódł. Król nie żyje, na dodatek mamy plagę orków.


-Niemożliwe! – kobieta podniosła się na łokciu, stękając z bólu. – Arakash się nie przebudził! Zielonoskórzy powinni dalej żyć jak cywilizowane istoty.


- Cóż, Zachodnie Marchie dostały się pod ich całkowitą kontrolę. Porozmawiamy o tym jednak, dopiero gdy odzyskasz siły.


Podał jej miskę wypełnioną bulgoczącą zupą. Wyglądała na dość smakowitą, gdyby tylko nie ten ziołowy odór.


- Musisz to zjeść. – powiedział, widząc jej wahanie. – To naturalne leki, pomogą ci wrócić do zdrowia.


Dając przykład, podniósł łyżkę do ust i spróbował potrawy. Idąc za jego ślady, zrobiła to samo. Po skończonym posiłku, począł zwijać obóz. Przyprowadziwszy konia, dotychczas uwiązanego nieopodal, pomógł rannej wstać i wygodnie się usadowić na wierzchowcu.


- Kim ty w ogóle jesteś? – zapytała.


- Kilka dni temu, sądziłem, że ostatnim z Kruków. Wygląda na to, że się myliłem, czyż nie, Ariano?


- Skąd znasz moje imię?


- Swego czasu wiele się o tobie słyszało. Najlepsza w oddziale, lojalna do samego końca. Ukazywali cię jako prawdziwy wzór, dla całej organizacji i nic w tym dziwnego. W końcu skończyłaś jako komendantka. Przy okazji, na imię mi Anders.


W spokoju opuścili las. Mężczyzna prowadził konia z uzdę, pozwalając by Ariana mogła wypoczywać w siodle. W oddali, na sporym wzniesieniu widać było doszczętnie zniszczoną świątynię Jedynego. Słońce powoli chowało się za horyzontem, oświetlając wąski, udeptany trakt. Dzikie zwierzęta czmychały czym prędzej do swych kryjówek na widok ludzi. Podróżując w ciszy, kobieta podziwiała okolicę.


- Więc… co się tak właściwie stało? Dlaczego orkowie rozpoczęli najazd?


- Wygląda na to, że nie udało ci się powstrzymać przemiany. Ostatnio plotki nie mówią o niczym innym, jak tylko wielkim smoku, stojącym na czele Legionów. – odparł Anders.


- To co teraz zrobimy? Jeśli Arakash pojawi się na zaludnionych terenach, nie zdołamy w żaden sposób zakończyć plagi.


- Narobimy w gacie i tyle. Podobno nie ma sposobu, żeby go pokonać. Ostatnim razem potrzeba było całego oddziału Kruków, a nas jest tylko dwoje. Po za tym, Ferynir nie ma władcy. Szykują się bunty i przewroty. Nie mamy już czego tu szukać.


Ariana spojrzała raz jeszcze w kierunku świątyni. Jeśli to wszystko, o czym mówi Anders jest prawdą, nie ma nadziei. Jednakże… nie może porzucić swojej ojczyzny. Sama myśl o tym wydawała się wręcz odpychająca. Zeskoczyła z konia, chwytając się za bok. Rana co prawda się zagoiła, jednak wciąż dawała o sobie znać. Mężczyzna spojrzał na nią ze zdziwieniem.


- Przykro mi. Nie mogę stąd odejść. Póki istnieje dla nas jakakolwiek szansa, chcę ją wykorzystać.


- Nie mogę ci niczego zabronić, pani komendant. – mężczyzna wzruszył ramionami. – Gdybyś jednak zmieniła zdanie, przez najbliższe trzy dni możesz mnie znaleźć w Heron. Jest to niewielka osada, na wschód od świątyni Jedynego. – rzekł, po czym wspiął się na wierzchowca i odjechał.


Ariana opuściła czym prędzej trakt, przecięła pola i łąki, aż dotarła do ruin. Wysoko wznoszący się księżyc rzucał bladą, srebrzystą poświatę na miejsce walki. Przedzierała się przez gruzowisko, szukając ciała króla, a także jakiegoś ekwipunku. Podczas potyczki z poczwarcem straciła całą broń, a na dodatek skórznia była w strzępach. Przemierzając nie tak dawno temu stojąca tu korytarze i komnaty, dotarła do zbrojowni Strażników Świątynnych. Niewiele zdołało przetrwać zawalenie sklepienia, lecz zauważyła leżącego w kącie, połamanego manekina przyodzianego w kolczugę. Prosta ochrona, ale powinna wystarczyć. Gdy pochyliła się ku kukle, coś przykuło jej uwagę. Obróciła głowę w prawo. Do kolumny wspierającej resztki łuków przybity był orkowy zwiadowca. Spalone zwłoki nadziano na włócznię i rozrywano ciało orka, dopóki ten nie padł w męczarniach. Niewątpliwie robota Strażnika. Połączenie magii i oręża. Zostawiając trupa w spokoju, odnalazła krótki, wyszczerbiony miecz, po czym poszła dalej, w kierunku katakumb. Schodząc po stromych, wąskich stopniach, przytrzymywała się ściany. Mimo ubytków w sklepieniu, wciąż było tu ciemno. Kiedy dotarła do ostatniej komnaty, nie znalazła tam tego, czego się spodziewała. Ciało króla zniknęło, zaś dwójka młodych rekrutów spoczywała na prowizorycznych podwyższeniach, leżąc na wznak, z rękoma złożonymi jak do modlitwy. Gdy podeszła bliżej, poczuła swąd gnijących zwłok. Musieli leżeć tu od dobrych kilku godzin, zaś moc Arakash oddziaływała o wiele szybciej, niż można się było tego spodziewać . Tak więc Anders był magiem, do tego potężnym. Żadne zioła nie byłyby w stanie uleczyć jej w takim tempie. Nieopodal leżeli kolejni martwi orkowie. Zatem i król musiał walczyć o życie? – pomyślała. Mimo tego, że próbowała go uratować, proponując ucieczkę, on wrócił. Nie zostawił jej, jak większość ludzi. Ponieważ nie znalazła już niczego, po za kolejnymi trupami, opuściła świątynię, przez niewielkie, ocalałe okienko. Na zewnątrz, pośród poległych Strażników, klęczał jeden z nich. Ciemnoskóry mężczyzna, z tatuażem pokrywającym prawą część twarzy, odziany w solidnej roboty kirys i togę zakonną pochylał się nad ciałem władcy.


- Niech Stwórca będzie z tobą, werbowniczko. – rzekł, nie odwracając się do niej.


Podeszła cicho, omijając poległych i przykucnęła obok mężczyzny. Niewątpliwie musiał użyć magii. Nie było sposobu, aby odgadł kto idzie, nawet się nie oglądając.


- Zasłużył na stosowny pochówek. – szepnęła.


- I go otrzyma. Claudius był zacnym władcą, długo nie ujrzymy podobnego do niego.


Podniósł się powoli, wydarł z ziemi ciężki miecz dwuręczny i przerzucił go na plecy, jakby był dziecięcą zabawką.


- Pomóż mi jedna zebrać w jedno miejsce ciała mych towarzyszy. Później zabierzemy się za pogrzeb. – dodał ciemnoskóry.


Gdy tylko ostatni ze Strażników wylądował na stosie trupów, mężczyzna stanął w pewnej odległości i przyglądał się chwile w

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Yoghurt Linia koment
Dodany:2010-12-06 15:40:15, Ocena: 5.2
Dobre, ale pierwsza część lepsza

Ocenił/a na: 5
EmnildaAmelberga Linia koment
Dodany:2010-12-07 13:41:14, Ocena: 5.2
Ciekawe , dobre opowiadanie , jednak pomysł nie do końca wykorzystany . Takie przynajmniej mam wrażenie . Przydałoby się więcej akcji , przygody , jakieś tajemnicy ... ale i tak mi się podoba , rzadko spotykam tutaj coś ciekawego , co trudno było by przewidzieć . Pozdrawiam .

Ocenił/a na: 5
Divide Linia koment
Dodany:2010-12-07 17:41:54, Ocena: 5.2
To jeszcze nie koniec, jak będę miał trochę wolnego czasu, to rozwinę akcję dalej. Dzięki za opinię
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 15:25:15, Ocena: 5.2
Bardzo fajne opowiadanie. Pozdrawiam.

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów