Opowieści z Przeklętej Doliny: Ucięta Mowa - część XV
opowiadania >
"Opowieści z Przeklętej Doliny"

"Ucięta Mowa"

Część XV-ta


Gdy tylko wysiadł z wagonu i znalazł się na stacji kolejowej, z wrażenia otworzył szeroko oczy. Pomimo nie wczesnej już pory stacja była pusta i Poitos był jedynym podróżnym. Z początku także, poza nim nikt więcej nie wysiadł. Lekarz usłyszał przeciągły gwizd i pociąg wolno ruszył z miejsca.
Nikt też nie widział jak Poitosowi walizka wypadła z rąk i znalazła się na chodniku. Na szczęście była dobrze zamknięta. Pierre otrząsnął się z pierwszego wrażenia i podniósł bagaż. Gdyby nie tabliczka informacyjna, którą przeczytał siedząc jeszcze w przedziale, byłby pewny, że wcale nie wyjechał z miasteczka. Tak Przeklęta Dolina była podobna do jego miejsca zamieszkania. Poczuł jak ciarki przechodzą mu po plecach. Bał się, że zaraz usłyszy głos wołających go Guardianów, ale nic takiego się nie stało.
Dopiero po paru minutach przeszedł przez budynek stacji, która teraz także zdawała się być wymarłą i znalazł się na małym placyku, obok postoju dorożek. Wyglądało tak, jakby wszyscy mieszkańcy opuścili dolinę albo poszli do kościoła na mszę. Tylko w oddali dojrzał idącego gdzieś samotnego mężczyznę. Poitos ruszył w jego kierunku szybkim krokiem.
- To mała dolina, może tutaj też wszyscy się znają, pomyślał.
Z początku nie poznał idącego przed nim mężczyzny, ale im bardziej się do niego zbliżał tym bardziej wzrastało w nim napięcie i złe przeczucia. Przywołał w pamięci wyniosłego, dziwnego ale bardzo pociągającego mężczyznę, opisanego przez Nikki Mothman w liście. Ale czy to możliwe, żeby...?
- Przepraszam Pana najmocniej - zagadnął mężczyznę zdyszanym głosem, gdy znalazł się tuż za nim.
Ten przystanął zaskoczony i powoli odwrócił się w stronę natręta. Wtedy medyk nie miał już najmniejszych wątpliwości, że ma przed sobą tajemniczego hrabiego Cagliostro we własnej osobie. Wiedząc z listu, że hrabia miał podróżować razem z detektywem, Poitos zaryzykował pytanie.
- Czy może mi pan powiedzieć gdzie zatrzymał się detektyw John Mothman. Jestem lekarzem z innego miasta ale dowiedziałem się, że może przebywać w tej dolinie.
- A do czego jest panu potrzebny?
- Popełniono brutalne morderstwo a słyszałem, że jest on najlepszym detektywem w okolicy. Musi pojechać ze mną. - Skłamał Poitos.
- Ciekawe, ale skoro tak, to powiem panu. Akurat tak się składa, że wiem gdzie aktualnie przebywa pan Mothman. Pójdzie pan do końca tej ulicy, potem... - wskazał ręką.
Medyk niby go słuchał ale tak na prawdę zastanawiał się zupełnie nad czymś innym.
- Zajmie to panu dużo czasu. Ma pan pecha, że akurat nie ma teraz żadnej dorożki.
- Znajdę. Dziękuję - odparł lekarz.
Cagliostro uśmiechnął się tajemniczo i ruszył w swoją stronę, zostawiając Poitosa sam na sam ze swoimi myślami. Hrabia ucieszył się z tego spotkania. Miał nadzieję, że może w ten sposób pozbędzie się irytującego go detektywa.
Poitosowi natomiast z całej rozmowy z Cagliostrem utkwiło w pamięci tylko to, że ma szukać i pytać o dom jakiejś Lady M.


*


Luiza podeszła do drzwi. Tylko ona usłyszała dzwonek. Gdy je otworzyła ujrzała młodego, przystojnego listonosza.
- Szukam Pani Luizy Mothman.
- To ja - szybko odpowiedziała.
Chłopak podniósł głowę znad notesu i spojrzał na ubraną jak pokojówka dziewczynę. Ich oczy spotkały się na moment i dziewczyna wstydliwie zarumieniła się na twarzy. Szybko wyrwała z rąk listonosza zaadresowany do niej list, podziękowała i zamknęła drzwi. Oparła się o nie plecami od wewnątrz i odetchnęła kilka razy głęboko, żeby się uspokoić.
Obejrzała dokładnie kopertę i, chociaż nie znalazła żadnego śladu nadawcy, wiedziała od kogo ten list. Po charakterze pisma, literach napisanych adresata rozpoznała swojego ukochanego. Z bijącym sercem rozerwała kopertę i na podłogę wypadły zdjęcia wraz z zapisaną karteczką. Pochyliła się nad nimi i aż krzyknęła ze strachu. Na zdjęciach zobaczyła zmasakrowane ciała dziewczyn w jej wieku oraz detektywa i Lady M. pochylonych nad jakimś grobem. Na karteczce ktoś napisał na czerwono "Ostrzeż ich - ty możesz być następna". W pośpiechu zebrała zdjęcia i pobiegła do salonu, w którym siedzieli John i Agnes ale salon był pusty. Musieli niedawno wyjść z domu. Luiza przerażona opadła na fotel i zapłakała, ukrywając twarz w dłoniach.

Cagliostro dotarł do Klasztoru St. Mary. Miał nadzieję, że udało mu się znacznie wyprzedzić detektywa. Postanowił nie wchodzić głównym wejściem, tym bardziej, że słyszał dochodzące z wewnątrz słowa mszy. Wszedł na plac przyklasztorny i minął kapliczkę. Z tyłu klasztoru dostrzegł ukryte w cieniu drzwi i kilka schodów do nich prowadzących. Zszedł po nich bezszelestnie i naparł na drzwi całym ciałem.
Gdy znalazł się w podziemiach zewsząd otaczała go ciemność. Ostrożnie, macając nogą podłoże, zszedł jeszcze kilka stopni. Mimo, że nasłuchiwał, nie dochodził do niego żaden dźwięk. Czyżby Smiths zakpili sobie z niego? Zatrzymał się na chwilę.
- Nikki? - zapytał cicho. Żadnej odpowiedzi. Nikki. - Powtórzył głośniej. Nadal bez rezultatu.
Zszedł jeszcze kilka schodów.
- Nikki.
I gdy się już odwrócił, żeby wyjść z podziemi klasztoru i wrócić porozmawiać jeszcze raz z prawnikami, usłyszał stłumiony jęk.
- Nikki.
- Tutaj, hrabio - dotarło do jego uszu.
- Zabiorę cię stąd.
Nie patrząc na nic, i potykając się o niewidzialne w ciemnościach przeszkody, zbiegł do stóp schodów.
- Cały czas mów, odzywaj się do mnie. Inaczej cię nie znajdę.
- Nie wiem czy chciałbyś mnie oglądać w takim stanie.
Podążał kierując się jej głosem.
- Jestem związana, zapłakana i zbrukana - przy ostatnim słowie znów zaczęła płakać.

Był tuż przy niej, ale nic nie widział.
Musiał zdać się na swój zmysł dotyku. Najpierw pod palcami wyczuł jej piersi. Zatrzymał się na chwilę a Nikki, zaskoczona, przestała płakać. Hrabia nie mógł sam siebie oszukiwać, że ta sytuacja go nie podniecała, ale nie miał teraz na to czasu. Chciał zabrać dziewczynę zanim pojawi się detektyw.
Jedna jego ręka powędrowała niżej, delikatnie po jej ciele, a druga wyżej. Cagliostro wyczuł więzy krępujące nogi i ręce Nikki. Delikatnie wziął ją na ręce i skierował się ku wyjściu z podziemi.

Na chwilę oślepiło ich słońce. Gdy jego oczy przyzwyczaiły się już do światła, hrabia rozwiązał ręce i nogi dziewczyny.
- Możesz iść?
- Z trudem.
- Uciekajmy stąd.
Nikki nic nie powiedziała. Razem z Cagliostrem opuściła plac przyklasztorny.


**


Lady M. nie pomyliła się. Już z oddali Mothman słyszał odgłos instrumentów i śpiew chóru.
Nikt się nie odwrócił i nie spojrzał na nich mimo, że weszli w środku mszy. Detektyw od razu zaczął szukać wśród wiernych jednej osoby. Po chwili znalazł, stojącą prawie na środku, tajemniczą, zakapturzoną postać.

C.D.N.


Konrad Staszewski


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów