Pierwsze podejście - Rozdział trzeci.
opowiadania >PIERWSZE PODEJŚCIEROZDZIAŁ TRZECICzasami słowa nie wystarczą. Liczą się czyny…”
Szczęście. Czym ono tak naprawdę jest? Wciąż się o nim mówi. Ale co ono oznacza? Czy to, aby się uśmiechać, aby zachwycać się każdym szczegółem dawanym przez los?


Szczęście jest stanem, kiedy człowiek zatraca się w swoich marzeniach, kiedy wszystko widzi tak, jak chce właśnie, aby to wyglądało. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby iść naprzód. Drugi człowiek jest bliskim.


Szczęście jest czymś pożądanym. Przecież go nie można dostrzec wszędzie, nie da się zawsze widzieć świata przez różowe okulary. Trzeba wrócić nieraz do szarej rzeczywistości.


Szczęście jest tym czasem, kiedy człowiek nie ma zamiaru powracać do zwykłego dnia powszedniego. Ono ubogaca serce każdego, daje mu takie piękne doznania, daje coś, czego nie można zauważyć na pierwszy rzut oka.


Szczęście obdarowuje w siłę, aby iść do przodu i nie przejmować się tym, że wczoraj stało się coś złego. Ta siła jest potrzebna wszystkim, aby móc dzielić się swoim dniem, swoim bagażem doznań z innymi. Bo niestety jest tak, że ludzie nie potrafią dzielić się tym, co mają. I nie ważne co by to miało być, czy radość, czy smutek, ale to jest bagaż, który nosi się ze sobą i nie da się go zgubić.


Nie da się także zacząć wszystkiego od początku. Nie ma żadnego guzika, który spowodowałby, że wszystko się zresetuje.
Deszcz nie przestaje padać. Jestem bardzo zmęczona i zdrętwiała od ciągłego przykucania. Mam dość widoku zamkniętych drzwi. Patrzę na zegarek i z ulgą stwierdzam, że zostały mi zaledwie jakieś trzy godziny i dwadzieścia minut do przyjścia pani Bożenki, która zawsze przychodzi jako pierwsza tym samym otwierając nasze centrum redakcyjne.


Próbuję się skupić na pozytywnym myśleniu. Nie potrafię uczynić niczego podobnego. Trzęsę się z zimna. Przemokłam od stóp do głów. W głowie ciągle ukazują się pesymistyczne wizje. Czas jakby się zatrzymał. Chociaż tym razem mogłoby coś pójść moim tokiem! Chociaż teraz czas mógłby pobiec bardzo szybko i zatrzymać, kiedy wszystko poukłada się należycie.


Minęło zaledwie pięć minut. A po pięciu minutach, kolejne pięć. I tak powoli przesuwa się długa wskazówka o kolejne trzydzieści stopni. Męczę się.


A jakbym pojechała do domu, który jeszcze wczoraj dzieliłam ze swoim mężem? Wzięłabym tylko klucze i wróciłabym tutaj.


Wyciągam telefon z torebki i wybieram numer taryfy.


- Słucham?


- Chciałabym zamówić taksówkę.


- Proszę podać adres.


- Konopnickiej 9. Prosiłabym o pospieszenie się. Jestem przemoknięta i bardzo zmęczona. – w słuchawce rozbrzmiała się piszcząca w uszy cisza. – Proszę pani! – krzyczę, ale cisza ciągle trwa. Spoglądam na komórkę. Rozładowana. Myślałam, że takie coś zdarza się jedynie w głupich cukierkowych filmach, gdzie jakiś przystojniak użycza pięknej kobiecie swojej komórki. Albo w horrorach, gdzie ofiara zawsze w jakimś miejscu jest sama i jak chce zadzwonić po pomoc, to rozładowuje jej się telefon. Ale nie. Takie rzeczy zdarzają się także i mnie. Osobie, której co chwilę życie coraz bardziej się komplikuje.
Nie przejmuję już się coraz bardziej padającym deszczem. Staram się nie myśleć o zimnie jakie mnie otoczyło. Zwijam się w kłębek i schowałam twarz w dłonie. Czekam aż zmruży mnie ciepły, miły sen.


- Co Ty robisz? – Słyszę męski głos. Otwieram oczy w duszy przeklinając osobę, która zbudziła mnie ze snu. To nic, że było mi zimno, kiedy próbowałam zasnąć. To nic, że na tej twardej podłodze wcale nie jest wygodnie. Ale sen nawiedził mnie. Chociaż na krótko.


- Daj mi spać! – Krzyczę.
- Cześć mamo. – Mówię, kiedy tylko czterdziestoparoletnia kobieta otwiera drzwi swojego mieszkania.


- Cześć córciu. – Uśmiecha się do mnie. Ale kiedy tylko wchodzę na przedpokój, jej promienny wyraz twarzy znika i zamienia się w pełną podejrzeń twarz. – Czy coś się stało? – Pyta.


- Chyba moje małżeństwo wisi na włosku. – Odpowiadam i zaczynam płakać. Mama przytula mnie. A ja czuję jej liliowy zapach. Ten sam, który czułam jako mała dziewczynka, kiedy przytulałam się do swojej rodzicielki jak tylko wydawało mi się, że w szafie są potwory.


- Herbaty? – Zmienia temat, jakby wcale nie słyszała tego, co powiedziałam przed chwilą.


- Tak, proszę. – Odchodzi do kuchni, a ja kieruję się w stronę salonu. – Mamo…

- [1] [2] [3] [4] [5] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów