Posłuch i autorytet
opowiadania >     I


     Człowiek znany szeroko jako Dreyn Emereth Heglo, niegdyś najmłodszy major armii Jego Cesarskiej Wysokości, obecnie zaś dezerter, rabuś i morderca, kulił się zziębnięty przy kominku w karczmie „Pod Złamaną Strzałą" usiłując opanować drżenie członków i zamęt w głowie.
     Gospodarz i służący krzątali się wokół okrywając kocami jego trzęsące się plecy, rozwieszając przemoczone ubrania nad piecem i grzejąc grog. Nie minął nawet kwadrans, odkąd przeraźliwie brudny, obszarpany i przemarznięty Dreyn, po serii rozpaczliwych uderzeń w drzwi karczmy, wtoczył się chwiejnym krokiem do wnętrza wprost z nieprzyjaznej i ulewnej jesiennej nocy.
     - Zostaliśmy rozbici - oświadczył padając wyczerpany na krzesło.
     Naldo, człowieczek mały i ponury zupełnie jak karczma, której był właścicielem, przeraził się. Jeszcze tego ranka bawiła u niego cała kilkunastoosobowa szajka Dreyna. Takie wspólne śniadania były rzadkością wśród ludzi prowadzących ich tryb życia i oznaczały właściwie jedno: że najbliższe dni spędzą razem. Karczmarz, jako człowiek zaufany, został nawet wtajemniczony w szczegóły traktujące w niepokojący sposób o letniej posiadłości hrabiego Liemske. Naldo prowadził wyszynk od piętnastu lat i od piętnastu lat przyjmował w niej gości podejrzanego autoramentu podsłuchując tu i tam oraz dowiadując się tego i owego. Mógłby mieć wiele do powiedzenia miejscowej policji, ale wszystkie te nowiny zatrzymywał dla siebie; wzruszał tylko ramionami i obdarzał swoich rozmówców posępnym spojrzeniem dając im w ten sposób do zrozumienia, że będzie milczał niczym grób tak niewzruszony, jak jego własny spokój. Nie miał nic przeciwko Dreynowi i jego ludziom na śniadaniu. Zasadniczo nie miał nic przeciwko żadnemu ze swoich klientów pod warunkiem, że płacili. Jednak człowiek grzejący się przy kominku po nieudanym napadzie zapowiadał kłopoty; oznaczał ubłoconą podłogę, bezsenną noc, a przede wszystkim zbliżającą się pogoń.
     - Jak to: rozbici? - zapytał surowo.
     Pojawienie się w jego progach cieszącego się już wtedy złą sławą Dreyna z pozoru wywołało u starego karczmarza jedynie nieco mocniejsze niż zazwyczaj uniesienie brwi. W głębi duszy jednak był poruszony: teraz nie miał już do czynienia ze złodziejaszkami i sutenerami, ale sprawą już ogólnopaństwową, człowiekiem znanym z przebiegłości i bezmyślnego wręcz okrucieństwa, bo niechże ktoś powie, jaki sens w paleniu dworów i wycinaniu w pień mieszkańców bez porządnego rabunku? Dreyn kradł niewiele, resztę puszczając z dymem. Czasem pozwalał uciec jakimś pojedynczym niedobitkom, aby rozsiewali przerażające plotki o słynnym dezerterze, który - jak na szlachcica przystało - nigdy nie zapominał się przedstawić. Motywy jego działania były niepojęte, a ludzie gotowi pójść za nim wszędzie w zamian za garść kosztowności i pieniędzy, za które mogli przeżyć ledwie następny miesiąc, w dodatku zaciskając pasa. To było najbardziej zdumiewające.
     Naldo miał zawsze uszy i oczy szeroko otwarte. Musiał poradzić sobie z ludźmi wymagającymi wyjątkowego traktowania, w gruncie rzeczy nieobliczalnymi, których w ryzach utrzymywał jedynie autorytet i wola ich przywódcy, samego zresztą nie do końca obliczalnego, surowego wojaka upajającego się skrycie sławą i pełną grozy otoczką, z jaką wypowiadano jego imię. Takiemu człowiekowi mało co pochlebiało bardziej, niż uprzejme traktowanie go na równi z resztą: „wiele pan osiągnął, ale nie przewróciło to panu w głowie, więc nie będziemy uciekać sprzed lady na pański widok, ani ustępować panu krzesła, ale pan jest takim wspaniałym, bezpretensjonalnym dżentelmenem, że z pewnością to zrozumie".
     I Dreyn rozumiał.
     - Co to znaczy rozbici? - powtórzył Naldo tonem sugerującym, że obecność przybysza jest mu nie na rękę. - Gdzie reszta?
     - Rozbici. Otoczyli nas. Policja, wojsko. Nie mam pojęcia, skąd się wzięli. Wymknąłem się tylko ja i Adiutant, ale go zgubiłem. Koń mi padł. Jakieś dziesięć wiorst szedłem pieszo.
     Adiutant, człek mało rozgarnięty, swoje szydercze przezwisko zawdzięczał temu, że był nieomal cieniem Dreyna; ślepo w niego zapatrzony spełniał wszystkie rozkazy, które brzmiały na ogół „wyczyść buty", "osiodłaj konie", „zamów kolację" czy po prostu „posprzątaj". Ten Adiutant, pozostawiony swojemu losowi, śledzony przez żandarmerię, brnący w ulewnym deszczu przez zabłocone pola z pogonią na karku... Równie dobrze Dreyn mógłby podać któremuś ze ścigających jeden koniec włóczki, biec do miasta i wcisnąć kłębek pod wycieraczkę karczmy.
     - Zdaje się, że mogę już nastawić samowar, aby podjąć komisarza kawą - rzekł Naldo zgryźliwie.
     Dreyn nie słuchał go już, zatopiony we własnych gorączkowych myślach. Wyrzuciwszy z siebie te kilka krótkich zdań skulił się przy kominku i utkwił wzrok w ogniu, próbując ogarnąć straszliwy chaos kłębiący mu się pod czaszką. Byli za blisko. Być może już wiedzieli, gdzie go szukać i raz wpadłszy na trop, nie odpuszczą. Dotychczas wymykał się im, bo nie mieli punktu zaczepienia; na zgliszczach zjawiali się zawsze za późno, aby móc go wyśledzić. Teraz Adiutant doprowadzi ich, a nawet jeśli nie, to sami go znajdą. Zmęczony, zły i oszołomiony klęską czuł, że musi uciekać tam, gdzie nikt go nie będzie szukał, koniecznie gdzieś bardzo daleko, hen za góry i za stepy, ale uciekać cicho, nie wzbudzając żadnych podejrzeń; postępując zgodnie z prawem i dobrymi obyczajami, a co za tym idzie, żyjąc za pieniądze, ale tych już nie ma. Żadnego przystawiania noża do gardła, żadnego porywania koni, żadnego złodziejstwa...
     - Jadę do Nor Covoll - powiedział zrywając się nagle i zrzucając z siebie koce. - Potrzebuję pieniędzy.
     Naldo przeklął w duchu. Miejscowym nie sprzedawał nawet piwa „na zeszyt".
     - Nie mam.
     - Co to znaczy? - przez moment Dreyn patrzył na niego z niedowierzaniem, aż w końcu porzucił rolę bezpretensjonalnego i wyrozumiałego dżentelmena, a w jego prawej dłoni błysnął metal. - Nie masz pan pieniędzy? Nawet dla mnie?
     - Prowadzę wyszynk, nie bank - mimo ostrych słów karczmarz cofnął się nieco. Stali naprzeciw siebie w migotliwym świetle kominka mierząc się wzrokiem: mały, krępy w długiej koszuli nocnej i wysoki o zmierzwionych, wilgotnych włosach, z których woda spływała pojedynczymi strużkami w dół nagiego, umięśnionego torsu.
     Służący, śniady młodzieniec dotychczas sprawujący pod piecykiem straż nad schnącą odzieżą, uznał za konieczne załagodzić sytuację.
     - Gnom ma - odezwał się.
     - Nat! - Naldo spiorunował go wzrokiem. - To nasz gość...
     - Gnom? - Dreyn zainteresował się, choć w jego oczach zagościła podejrzliwość. - Tutaj?
     - Przecież bym pana nie okłamał! - gorąco zapewnił służący,

- [1] [2] [3] [4] [5] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów