Powrót
opowiadania >POWRÓT


autor: Zulombo


Autobus relacji Ełk – Suwałki o 14:42 podjechał na przystanek w Augustowie. Bilans podróżnych się nie zmienił. Trzy osoby wysiadły, a trzy inne wsiadły do autobusu. Jedną z wysiadających osób był 25 letni Rafał, który postanowił wrócić w swoje rodzinne strony. Ostatnie dwa lata spędził na wymianie studenckiej w Sankt Petersburgu. Przez ten czas ani razu nie odwiedził rodzinnego domu, mimo ze trzy razy był w Polsce. Z tylko mu znanych powodów wrócił dopiero teraz.


- Podlasie, kochane Podlasie. – powiedział do siebie wysiadając z autobusu – troszkę się tutaj pozmieniało. Dobra to gdzie może być rozkład jazdy?


Obszedł w koło budynek dworca PKS. Rozkład znalazł dopiero w środku.


Mimo, że od tygodnia trwała już kalendarzowa zima, to pierwszy śnieg spadł dopiero dzień wcześniej. Dworcowa poczekalnia pełna była zmarzniętych podróżnych. Rafał spojrzał po ich twarzach i starał się znaleźć chociaż jedną znajomą buźkę. Nikogo nie poznał, więc podszedł do tablicy z rozkładem jazdy.


- Mamy godzinę 14:45, a najbliższy autobus do domu jest o … 15:25. Łał. Bałem się, że może właśnie mi uciekł jakiś tak jak w południe w Ełku. No nic, to mam 40 minut.


Rafał kupił w kasie bilet, następnie wyszedł z budynku i ruszył szlakiem augustowskich banków. Przeszkadzało mu, że w polskich miastach jest coraz więcej takich szlaków. W sytuacji kiedy zamknięty zostanie jakiś sklep, to zazwyczaj w jego miejscu wskakuje bank. Strasznie go to irytowało.


Po przejściu około 60 metrów znalazł w końcu budynek, w którym nie można było wziąć kredytu pod zastaw nerki. Był to ciucholand, lumpeks, second hand – miejsce o wielu nazwach. Wszedł do środka i ruszył do działu, z którym zawsze ma problemy, kiedy to wybiera się na zakupy. Szukał spodni. Przejrzał górę ubrań, Aż jego oczy znalazły ciemnogranatowe jeansy z pięcioma kieszeniami. W sklepie były dwie przymierzalnie. Obie wolne. Wszedł do pierwszej z brzegu.


Nałożył spodnie i zaczął przeglądać się w lustrze. Na co dzień starał się zgrywać twardziela, typa macho, ale posiadał pewną cechę, która mogła łatwo zrujnować ten wizerunek. Uwielbiał kupować ubrania i przeglądać się w nich w lustrze. Starał się ukrywać to hobby przed swoimi znajomymi.


- Rafał, muszę Ci jedno przyznać – zaczął mówić do siebie – masz zajebisty tyłek. Po prostu ciacho z ciebie. W tych spodniach każda dziewczyna będzie twoja i nawet nie musisz mieć napchanego portfela w kieszeni – po tych słowach włożył dłonie do kieszeni nie przerywając podziwianego samego siebie. Po chwili znalazł w nich zwinięte dwie kartki papieru – Co to jest?


Wyjął kartki z kieszeni i je rozwinął. Znalazł 10 funtów i zapisaną po angielsku kartkę papieru. Język angielski nie był mu obcy, więc szybko przetłumaczył tekst:


KIMKOLWIEK JESTEŚ PROSZĘ ODNAJDŹ DOM TYSIĄCA DRZWI I POMÓŻ ROZWIKŁAĆ…


Fragment kartki był urwany i Rafał nie mógł odczytać całej wiadomości. Jego twarz wyrażała wielkie zdziwienie.


- Co to ma być? Dom Tysiąca Drzwi? Brzmi to jak z jakiejś taniej książki fantasy – Rafał oparł się o ścianę i rozmyślał dalej – No dobra, a jeśli to… - nagle przerwał mu dźwięk dzwonka w telefonie. Rafał wyjął go ze spodni, które wisiały obok – Pewnie rodzice. Aaa… to przypomnienie. Za 10 minut mam autobus. Spodnie są spoko, więc co to ja miałem? Aha, gdzie tu jest kasa?


Schował banknot i kartkę do wewnętrznej kieszeni kurtki. Całkowicie zapomniał o napisanej na niej wiadomości. Przebrał się w spodnie, w których tutaj przyszedł. Zapłacił za nowe i ruszył na peron. Autobus już tam stał. Pokazał bilet kierowcy i usiadł koło okna. Tajemnicza wiadomość nie dawała mu spokoju. Przez jego umysł znów przebiegła armia sprzecznych myśli.


- A może ktoś rzeczywiście potrzebuje pomocy? Może to ma sens, tylko gdzie mam zacząć szukać? Tekst jest po angielsku. Razem z nim był dziesięciofuntowy banknot. To już trochę zawęża pole poszukiwań. Czyli ten przeklęty dom jest gdzieś w Wielkiej Brytanii. Będę musiał jutro wrócić do tego sklepu. Te dziewczyny muszą wiedzieć skąd dostają ubrania. Jak będę znał miasto czy region to i tak nie będę wiedział gdzie szukać – Rafał wyciągnął kartkę i zaczął ją dokładnie badać. Powąchał, ale nie wyczuł żadnych charakterystycznych zapachów – skąd to może być. Papier wygląda normalnie. Wycięty albo wyrwany z zeszytu w kratkę. Pismo jest ładne, na pewno bardziej czytelne niż moje. Dom Tysiąca Drzwi co to może być? Nawet hotele chyba nie mają tylu drzwi. Co może być tak wielkie, że potrzebuje aż tysiąc drzwi?


Na rozmyślaniach minęła Rafałowi godzinna podróż. Przystanek znajdował się koło świetlicy wiejskiej i czekał go jeszcze półkilometrowy spacer, podczas którego miał zadecydować o losie tajemniczej wiadomości.


Po kilku minutach zatrzymał się koło bramy przed domem. W jego umyśle żyła jedna myśl, którą po cichu wymówił:


- To się w ogóle nie dodaje. Wracam po dwóch latach do domu i czeka mnie przygoda życia? Nie, nie. To poziom tanich filmów fantasy, poziom zabaw przedszkolnych.


Podszedł do kosza na śmieci i z kieszeni wyciągną tajemniczą kartkę, którą porwał i wrzucił do kosza. Po chwili wyciągnął banknot, który też porwał, wrzucił do śmieci i pomyślał: „Nie pozwolę, aby zła karma mnie szukała”. Następnie ruszył do domu. W drzwiach już czekali stęsknieni rodzice, których uściskał. Razem zniknęli za drzwiami domu, a tajemnica Domu Tysiąca Drzwi miała czekać na kolejną osobę, która kupi używane spodnie gdzieś we Francji lub Niemczech.- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów