przeczytajcie a się dowiecie
opowiadania >Nie było najmniejszego powodu, dla którego powinna odpuszczać dom tego dnia. Obudziła się rano z niejasnym przeświadczeniem, że u każdego śmiertelnie chorego tuż przed zejściem z tego świata stan zdrowia znacznie się poprawia. Wiedziała, że ją spotkało to samo. Nie wiedziała jednak, jak ten ostatni dzień spędzić, by nie stał się podobny do wszystkich innych. Nie miała pomysłu


.

Posiedziała przy blacie kuchennym i dopijała kawę, lecz poza tym nie potrafiła znaleźć sobie nic do roboty. Tak jej się przynajmniej wydawało. Za plecami zlew pełen naczyń prosił o mycie. Sennie latała nad nim mucha, szukając co lepszych pozostałości sprzed kilku dni, może tygodnia. Nie znalazła jednak nic interesującego. Odleciała z cichym brzęczeniem i usiadła na szybie, przez którą z trudem przedzierały się promienie słoneczne. Zasłonki pokrywała gruba warstwa kurzu. Jakiś pająk znalazł sobie zaciszny kąt przy karniszu i snuł tam, w szarości nie odmalowanych ścian swoje ulotne domostwo.

Kamila nie miała nic do roboty nie tylko dlatego, że jej umysł pomijał najważniejsze fakty i przyzwyczajenia z ostatnich kilku lat. Wstawanie codziennie rano, ścielenie łóżka, by na kapie nie pozostała żadna fałdka, pedantyczny brak kurzu na odsłoniętych, oszczędnie udekorowanych półkach, usystematyzowany co do minuty tryb życia załamał się nagle z głośnym trzaskiem. Nie pamiętała, przez co tak naprawdę dała sobie spokój z codziennym pisaniem dziennika. Nie pamiętała, dlaczego pewnego dnia straciła chęć do wychodzenia z domu. Nie miała agorafobii. Siedziała przy blacie i sączyła resztki cienkiej kawy z kubka, na którym widoczne były zaschnięte zacieki od częstego wykorzystywania i braku mycia. Nie zwracała już teraz uwagi na tak nieistotne szczegóły. Nie zwracała uwagi praktycznie na nic.

Oparła się ciężko o pokryty okruszkami blat. Zauważyła plamę po jakimś soku. Była trochę gęstsza z lewej strony, jakby to właśnie tędy sok ściekał po ściance naczynia. Z drugiej strony nieco bladła, lecz wciąż tworzyła idealny okrąg. Kamila dotknęła jej palcem. Nie brudziła - gęsty syrop całkowicie odparował i pozwalał się kruszyć.

Dobrym pytaniem - stwierdziła - byłoby, czy teraz myślę. Nie odpowiedziała sobie, nie była w stanie. Wiedziała, że kiedyś mogłaby rozprawiać na ten temat godzinami. Teraz był to jeden z nielicznych przebłysków, niewielkich iskierek, do których była zdolna. Nic nie wychodziło z jej zmęczonego umysłu poza kilkoma spójnymi zdaniami w ciągu całego dnia. Zdawało się jednak, że wypowiada je do swojego wnętrza, w czasie gdy ono milczało. Po co mam cokolwiek mówić - pomyślała kiedyś - skoro odpowiedź trafi na jałowy teren. Zapatrzona w ścianę zmusiła się do wysiłku, by przemyśleć swoje dotychczasowe życie i uczynić rachunek sumienia. Przekonać się, co takiego wartościowego zdobyła z tego świata. Nie znalazła nic. Nie niepokoiły jej problemy, nie odczuwała zbędnego bagażu emocji, kwestii wymagających inteligencji i intuicji by je rozwiązać. Nic ją nie obchodziły. Czuła się od nich wolna, jak żebrak bez jednej cennej monety. Jestem żebrakiem - pomyślała. Znów otępiale wpatrywała się w ślad po soku. Wreszcie pozostawiła go własnemu marnemu losowi. Czy był ważny? Czy poradziłby sobie sam w tym trudnym świecie, oparłby się detergentom, wszystkim brutalnym, nieprzyjaznym dłoniom, które po jej śmierci przyjdą tu sprzątać znajomy kurz i śmieci, i trwałby tak, niezmordowanie niesymetryczny, nawet gdy blat już wyrzucą na śmietnik, na deszcz, śnieg i wiatr. Czy wtedy też ślad po soku oprze się wszystkiemu i będzie trwał nadal? Czy znajdzie w sobie tyle siły, by nie dać się zmyć z tego świata i pozostawić po sobie coś więcej niż kilkuminutowe wspomnienie? Czy kogokolwiek obchodzi okrągły, wysuszony ślad po soku? Chyba nie - pomyślała. - Nie bardziej niż ktokolwiek z obecnych w tym momencie w pokoju, to znaczy jej i muchy, której znudziło się spoglądanie w brudną szybę i odleciała w nieznanym sobie kierunku.

Kamila skuliła się na krześle. Nie miała nic do roboty.

Bo cóż mogłaby zrobić? Nic. Absolutnie nic.

Minęła godzina,
potem


druga, w cichym mieszkaniu, w którym stanęły wszystkie zegary. Mucha przeprowadziła się w inne miejsce i tłukła głową o szybę w innym oknie chcąc się przedostać na drugą stronę. Kamila obserwowała jej bezsilne starania.

Czas upływał niepostrzeżenie. Mucha zmęczyła się i przysiadła na szybie. Kamili wydawało się, że smutnymi oczyma patrzy na drugą stronę. Może tęskniła do rodziny? Może też miała małe musze dzieci, muszego męża, muchę-teściową i całą resztę skoligaconych, spowinowaconych ze sobą małych bzykających istot? W jaki sposób się tutaj dostała?

Nieznacznie poruszyła się na krześle, żeby sprawdzić, czy nic się nie stanie, gdy wysunie jedną nogę w stronę ziemi. Nic się nie stało, więc wstała powoli i podeszła do okna. Spojrzała razem z muchą przez brudną szybę na świat dalej. Nie zobaczyła nic. Nic tam nie było. Jednak mucha chciała się tam dostać. Przecież ona tam zginie. Przecież ta pustka ją pochłonie, ją i wszystkich, których zna - pomyślała. Może lepiej będzie zamknąć ją w słoiku, żeby była bezpieczna. Żeby nic złego jej nie dosięgło.

Lecz wtedy mucha oderwała się od szyby i lekko unoszona na boki wymknęła się przez uchylony lufcik i dalej przez dziurę w drewnianej ramie okna na zewnątrz. Kobieta podniosła głowę i spojrzała za oddalającym się owadem. Nie pochłonęła go pustka. Nie otwarła się żadna ogromna czarna paszcza, by zgruchotać kości, wyssać soki i nie pozostawić nic oprócz kawałka nie zapełnionej dziury. Skoro mucha mogła wyjść, chyba Kamila też miała tę umiejętność. Wiedziała, że może się po drodze rozsypać na kawałki i nie wstać już z krawężnika, a następnego dnia sprzątacze zmiotą ją na szufelkę, ale pocieszyła się tym, że przecież może być muchą, która jest za mała, żeby rozbito ją na kawałki. Sama w sobie jest jednym spójnym kawałkiem.


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów