PRZEMIANA HENRYKA
opowiadania >
Obudziwszy się zanim dobrze zasnąwszy i przyśniwszy mu się coś miłego, wstawszy i otrząsnąwszy się z sennej ociężałości, udał się do łazienki celem zbadania swego aktualnego jestestwa. Od jakiegoś bowiem czasu udało mu się kątem oka zaobserwować przedziwne metamorfozy, atakujące gdzieniegdzie jego męsko – niewieście ciało. Niewieście, bo pozbawione zarostu na policzkach, za to obdarzone bogato w okolicach klatki piersiowej dwoma obfitymi wzniesieniami, potocznie zwanymi biustem. Męskie zaś, gdyż świadczył o tym nadnaturalnych rozmiarów twór mięsisty plączący mu się pomiędzy nogami. Głównie ze względu na niego i dumę, jaka się z jego posiadaniem wiązała, uważał się za mężczyznę i nie martwił się specjalnie pięknym, donośnym i przyciągającym wzrok biustem, którego mogłoby mu pozazdrościć wiele zakompleksionych kobiet.
Byłby szczęśliwym człowiekiem, albo raczej jego hybrydą, tworem doskonałym, gdyby nie owe zaskakujące metamorfozy, którym podlegało jego ciało. Przez ni to musiał nieustannie zmieniać adres, rzucać pracę, żyć ze skromnych oszczędności, a czasem, przymuszony życiowymi potrzebami, włamywać się przez sieć do internetowych banków. Prócz tego jego życie było raczej nudne. Nie miał wielu znajomych, bo po kolejnych metamorfozach przestawali go poznawać. Rodziny też nie miał, ponieważ był dzieckiem probówki, choć podejrzewał także, że został sklonowany. Ale nie miał na to dowodów, więc milczał. Zresztą, kto by mu uwierzył, skoro klonowanie ludzi było zabronione... A poza tym , zdarzało się, że metamorfozy przebiegały tak sprawnie, że nie był podobny nawet do swoich najnowszych zdjęć. Trudno było z tym żyć. Musiał kilka razy w ciągu roku zmieniać wszystkie dokumenty. Poznawał siebie tylko dlatego, że mocno wierzył w nieśmiertelność duszy i w to, że ciało jest dla niej jedynie futerałem.
Wstawszy więc z łóżka i przekonawszy się, że wykonywanie porannych ruchów sprawia mu niejakie trudności, podreptał do łazienki, by na dużym, ściennym lustrze naocznie zbadać zaistniałe w ciągu nocy zmiany. Spojrzawszy w swoje odbicie (to jest w miejsce, gdzie spodziewał się je ujrzeć), zobaczył twarz olbrzymiej ważki, albo modliszki. W każdym razie facjata oczyska miała wybrzuszone i nadęte niczym obfity kształt poniżej. Pośrodku zaś znajdowało się coś na kształt jamy gębowej, przypominającej długą trąbkę, zakończoną śliskimi ustami.
- No pięknie – spróbował powiedzieć, ale zdołał tylko pomyśleć. Jego otwór gębowy nie przepuszczał ludzkich dźwięków, tylko złowieszcze syczenie. – Tego jeszcze nie grali – pomyślał sobie znowu, bo nie widział słynnego filmu Mucha, gdzie sytuacja była podobna, choć nie taka sama: mutacja z muchą w niczym nie przypomina samoczynnej mutacji z samym sobą. Choć, co to za różnica, kim się jest. Kod genetyczny i tak jest ten sam.
Henryk spojrzał jeszcze swoimi wielkimi oczami w dół swego ciała, by w wąskim przesmyku pomiędzy piersiami dojrzeć swój największy skarb. Na szczęście był na miejscu, a nawet wesoło się wyprężył w zdrowej erekcji, jakby na widok obrzmiałych piersi pana Henryka.
- Znowu nie znajdę żadnej pracy. – Zasmucił się. – Chyba, że w cyrku...
I w ten czas wpadł na elektryzujący genialnością pomysł: Telewizja! Kariera w tv! Kontrakty! Filmy! Seriale! Solowe płyty! „Mistrz metamorfozy!” „Genetyczny Czarnoksiężnik!” To są tytuły!
Napawając się swym pomysłem, nie zauważył, że kolejna fala mutacji ogarnęła jego strukturę DNA. Zwykle mutacje odbywały się nocą, podczas snu, więc Henryk niczego nie czuł. Czasem tylko miewał koszmary, ale: któż ich nie ma. Nigdy nie widział niczego. Ale teraz... straszne działy się rzeczy. Lepiej o nich nie pisać ze względu na dorastającą młodzież, która mogłaby jeszcze obrzydzić sobie naukę biologii, a przecież lekarze zawsze będą potrzebni. Nie potrzeba także straszyć i reszty czytelników, bo i tak się napatrzą w telewizji na brzydactwa, a literatura powinna raczej... Ale dość tego, bo nam się Henryk wykończy!
Ciało Henryka Hermafrodyty Androgyna wykrzywiało się w barokowych konwulsjach, w efekcie których stłukł jedyne w mieszkaniu lustro i porysował wannę jakimś półmetrowym pazurem. Jeszcze kilka minut i pan Henryk z całą pewnością wyzionąłby ducha i w tej czystej postaci udałby się do krainy wiecznych łowów, ale Biologia zlitowała się nad nim i dała mu spokój. Ciało Henryka upadło wycieńczone na zimne i mokre kafelki. Padło i zadyszało, ale wszystko wskazywać zaczęło na to, że gwałtowne mutacje ustąpiły, a ciało pana Henryka wyglądać poczęło jakby je świeżo zdjęto ze stołu w prosektorium, gdzie ćwiczono na nim szermierskie cięcia gładkim skalpelem. Tak było zmasakrowane. Ale żyło. A Henryk wraz z nim. W dodatku zaczął już odzyskiwać siły, by po niedługim czasie podnieść się nawet do pozycji pionowej.
Pan Henryk wstał więc i rozejrzawszy się wokół, ujrzał porozrzucane rogi, pazury, długie uszy, pancerze, kawałki skóry, fragmenty sierści, a nawet skrzydła, jakby zdjęte z bociana. Poczuł, że oto zrzucił z siebie wielki genetyczny balast, że opadło z niego to wszystko, co kiedykolwiek łączyło go z resztą natury. Pozostał mu tylko jeden mały gen. On sam. Sam jeden. Lonesome. Całkiem sam.
Rany zaczęły się zabliźniać, a nawet wygładzać. Skóra powoli stawała się miękka, lśniąca i delikatna z lekkim błękitnym odcieniem. Uszlachetniona. Wysubtelniona. Henryk spojrzał na swoje dłonie. Każda z nich liczyła tylko trzy palce. A po co komu aż pięć?! Trzy w zupełności wystarczą. Nie mógł się oczywiście opanować i popatrzył także w dół. Ale po drodze nie napotkał bujnych piersi. Ich miejsce zajęła nieco zapadnięta klatka piersiowa. Ale nie to było najgorsze. Zniknął także największy skarb Henryka. A raczej odpadł. Poniewierał się na podłodze obok innych resztek. Z dwupłciowca pan Henryk stał się bezpłciowcem. Westchnął zasmucony do głębi, ale nie wydał przy tym najlżejszego dźwięku, prócz jakiegoś metalicznego świstu. Zaniepokojony dotknął swojej nowej twarzy. Zamiast dawnych ust miał teraz tylko maleńką szparkę, a powyżej... To straszne! Nie znalazł żadnego nosa, ani nawet dziurek do oddychania! Dopiero teraz Henryk zdał sobie sprawę, że nie oddycha. Nie oddycha! A więc nie żyje? Ależ przecież żyje! Czuje siebie, więc na pewno żyje. Może brak konieczności oddychania jest szczytowym osiągnięciem ewolucji? Na pewno. Pan Henryk jest więc jej ukoronowaniem.
Pycha zaczęła rozpychać Henryka. Zaczął też biegać po mieszkaniu na swoich nowych, długich, chudych nogach, zakończonych wielkimi stopami. Był nagi, ale nie czuł zimna. Biegał, ale nie męczył się. Cudowne uczucie! Bycie pierwszym na ziemi. Po nim już pewnie wszyscy tacy będą. Zimnoskórzy, niebiescy, leccy jak piórka i niezależni od atmosfery. Ale on jest pierwszy. Pierwszy. Może nową rasę nazwą jego imieniem? Pycha
- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Hanna Sieja Linia koment
Dodany:2007-08-12 23:53:11, Ocena: 4.0
A kimże jest człowiek? Całkiem fajny tekst. Pozdrawiam.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów