Przygody Pana Prosiaka
opowiadania >Prosiak wrócił do domu bardzo zmęczony. Kolejny dzień w pracy minął, bez jakichkolwiek rewelacji. Pomyślał. . Ogólnie Prosiak był flegmatykiem, więc nie zdziwcie się, że jedyna szalona rzecz, na jaką zdobył się pan Prosiak było pójście spać bez umycia zębów. Nie mógł zasnąć z podniecenia. Wstał wrócił do łazienki i umył zęby. , Ale nie przejął się tym bardzo. w Prosiaka wstąpił buntowniczy nastrój. Prawda była niezwykle brutalna dla naszego bohatera. Nikt go nie lubił, nie miał przyjaciół. Jedynym spełnieniem była dla niego praca, w której nie odnosił już od dawna żadnych sukcesów, wielkim sukcesem było to, że się do niej dostał!! Nie przejmował się tym, co świat o nim mówił i co robił, można by rzec, iż wyszedł naprzeciw całemu światu. A wiadomo jak się taka walka może skończyć. Jeżeli się nie domyślacie to wam podpowiem, na pewno nie remisem.
Prosiak, chociaż bardzo pragnął nie potrafił dostosować się do otaczającej go rzeczywistości. Ale żeby od razu zszedł ze ścieżki szlaku utartego przez wielkie pokolenia wiele tysięcy lat temu, to byłoby to wielką przesadą. Wszyscy nosili fioletowe krawaty, bo były modne a nasz fajtłapowaty bohater kupił sobie niebieski, bo pomyślał, iż oba te kolory są do siebie zbliżone. Cóż- pomylił się, niebieski wyszedł z mody jakieś trzy tygodnie wcześniej...Niestety takich gaf popełniał coraz więcej. Ale najgorszą zbrodnią okazało się umiłowanie książek. Prosiak nie oglądał telewizji, bo jej po prostu nie lubił. Namiętnie czytał wszystko to, co dało się czytać. Od brukowców, po Kafke i Ibsena. Powinno was dziwić, nie to, że czytał, ale jak zdobywał książki. Otóż były one zakazane. Władza uważała, że ogłupiają ludzi, przekazują fałszywą rzeczywistość, starają się im wpoić jakieś śmieszne zasady, idee. Uczą ich marzyć, co jest ewidentną zbrodnią. Niektóre traktują o honorze, chociaż nie wiadomo, czym w ogóle jest ten cały honor. Ale najgorsze jest to, że mogą dać im nadzieję, a nadzieja jako siła motoryczna jest niebezpieczna dla całego Społeczeństwa. NIE BYŁO JUŻ MIEJSCA NA INDYWIDUALIZM. Telewizja za to pokazuje samą prawdę- to nic, że autentyczność została on troszeczkę zretuszowana przez władzę, pokazuje to, co ludzie chcą zobaczyć, chcą wierzyć; delikatnie mówiąc wprowadza w błąd (niczego nie świadomych?) ludzi, posługuje się kłamstwem...Nie, skoro sami wieżą, że kłamstwo jest prawdą to nie może być ono kłamstwem. Zresztą osądźcie sami.
Wróćmy do naszego Prosiaka. Żył by sobie spokojnie, gdyby nie jego nieudolność życia wśród stada. Wygadał się. Wygłaszał peany na cześć jakiegoś mało znanego autora. Szybko dowiedziała się o tym policja polityczna. Pewnego wrześniowego dnia, a może był maj. Nic już nie było prawdziwe. Przyszli i aresztowali go. Całe podziemie zmobilizowało swoje siły. Na ulicy pojawiły się bilbordy z napisami „Uwolnić Prosiaka”. On sam nie zdawał sobie sprawy, że stał się niemal międzynarodowym symbolem. Symbolem nonkonformizmu, rewolucjonistą walczącym z systemem, chociaż oficjalnie nie istniał żaden system. Prosiak nie wiedział, co się dzieje na zewnątrz budynku, w którym przebywał. Policja eskortowała go do Instytutu Dobrych Manier I Poprawnego Zachowania. Mieli się nim zająć najlepsi instruktorzy pomagający mu przystosować się do życia na zamieszkałej przez niego planecie. Prosiak na swoje nieszczęście okazał się mało pojętnym uczniem. Wszyscy myśleli, iż robi to specjalnie, na złość dobrodziejom, pragnącym dla niego lepszego życia. Nikt nie wiedział, że Prosiak jest po prostu głupi. Naiwny w swoim postępowaniu, jak naiwne jest małe dziecko, gdy prosi swoją mamusie o bardzo drogą zabawkę i wierzy, że ją dostanie.
Prosiak nie potrafił się przystosować do nowych warunków. A wiadomo, co się robi z odmieńcami- usuwa... Przeniesiono go do strasznego pokoju. Już nikt nie protestował, nie organizował pikiet na temat jego uwolnienie, wszyscy o nim zapomnieli.
Przed skazaniem Prosiak poprosił tylko o jednio życzenie. Gorzko prosił pan Prosiak. dyrektor do spraw wykonywania wyroków zadumał się na chwilę, próbując przypomnieć sobie wszystkie przepisy. Odpowiedział nieszczęśnikowi. Poszedł do dyrektora do spraw kar i nagród, potem do dyrektora do spraw skazańców, itd. W końcu zadzwoniono do samego dyrektora dyrektorów z pytaniem, co mają zrobić. Najwyższy po długiej chwili milczenia zgodził się na owo ostatnie życzenie. Uradowany dyrektor poszedł do Prosiaka i powiedział mu dobrą nowinę. . . odparł uradowany dyrektor. No cóż słowo się rzekło, była to jedyna prośba Prosiaka, i należało ją spełnić. Dyrektor zdjął mu z rąk kajdanki i wypuścił. . Prosiak odwrócił się plecami do policjantów, i dumny ruszył przed siebie. Nie wiedział, ze za nim trwało wielkie poruszenie. Żandarmi wyjęli pistolety i strzelili bezbronnemu, słabemu, okaleczonemu psychicznie człowiekowi w plecy.....
Nigdy nie stawaj do walki ze światem, bo nie masz szans, i nigdy nie odwracaj się plecami do swojego wroga, bo on nigdy nie śpi........


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów